Kirin 985 hakkında en yeni bilgiler

0

Huawei’nin Tayvan’lı yonga seti üreticisi TSMC ile yaptığı iş birliğinin sonucunda üretilen Kirin 985’e dair yeni bilgiler ortaya çıktı.

Daha önce Kirin 990 adıyla karşımıza çıkması beklenen Huawei’nin yeni yonga seti, artık Kirin 985 adıyla gelecek. Huawei’nin gelecek nesil amiral gemisi segmenti akıllı telefon modellerinden Huawei P30 Pro’nun, yeni Kirin 985 işlemcisini kullanılacağı biliniyor. Beraberinde, çok büyük ihtimalle Huawei P30’un da aynı işlemciyi kullanması bekleniyor.

Daha önce Kirin 980 ve Snapdragon 855’in rekabetine tanık olduğumuz yonga seti piyasasında Huawei, Kirin 985 ile TSMC cephesi için bir ilki başlatmış olacak. TSMC’nin 7 nm üretim süreciyle üreteceği ilk işlemci olan Kirin 985, N7 Plus adı verilen üretim bandından çıkacak ilk model olacak.

Elbette Kirin 985 işlemci, 7 nm’lik üretim teknolojisinin getirdiği pozitif özellikleri de sunacaktır. %20 oranında daha yoğun transistör kullanımına imkân veren bu üretim yapısı, aynı zamanda %8 güç tasarrufunu da beraberinde getirecek.

Öte yandan TSMC, 5nm üretim sürecine sahip N5 üretim bandını hazırlamaya devam ediyor. Söylentiler doğruysa, bu bandın ilk müşterisi yine Huawei olacak. Gelecek nesil Kirin 990 işlemcisinin 5 nm üretim süreciyle üretileceği ve 2020 yılında kullanılması hedefleniyor. Şimdilik Kirin 990 için daha fazla bilgi bulunmuyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın