Kirin 980 ile tanışın

0

Huawei, önümüzdeki süreçte birçok akıllı telefonda ‘teknolojinin çekirdeğini’ oluşturacak yeni işlemcisini tanıttı. İşte detaylar…

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei, IFA 2018 fuarında yeni Kirin serisi işlemcisini tanıttı. TSMC 7nm teknolojisi Kirin 980’in 1 cm2 kalıp boyutunda 6,9 milyar transistörü barındırmasını sağlıyor.

İşlemci; 10 nm teknolojisi karşılaştırıldığında, 7 nm teknolojisi yüzde 20 geliştirilmiş SoC performansı ve yüzde 40 arttırılmış SoC verimliliği iddiası taşıyor. Çift yapay zeka işlemcisi, 8 çekirdekli yapı ve yüzde 75 daha performanslı olduğu kaydedilen Kirin 980 SoC, mobil işlemci teknoloji alanında dikkat çekici geliştirmeler sergiliyor.

Kirin 980 önceki nesillere göre yüzde 75 daha güçlü ve yüzde 58 daha verimli olan Cortex-A76 teknoloji tabanlı çekirdekleri barındıran ilk SoC. Bir sekiz-çekirdekli konfigürasyonda, Kirin 980’deki CPU iki çok büyük Cortex-A76; iki büyük Cortex-A76 ve dört küçük Cortex-A55 çekirdeklerinden oluşur.

Oyunda iddialı

Mobil oyunlardaki grafikler son yıllarda gittikçe daha karmaşık hale geldikçe, Huawei, benzersiz oyun deneyimleri sunmak için Mali-G76 GPU’yu yeni işlemcisine entegre etti. Kirin 980 ile birlikte çalışan Mali-G76, bir önceki nesle göre yüzde 178 daha yüksek güç verimliliği yüzde 46 daha fazla grafik işlemci gücü sunuyor.

Mali-G76 ayrıca oyun iş yüklerini akıllıca tanımlamak ve optimum oyun performansı elde etmeye yönelik kaynak tahsisini ayarlamak için yapay zeka kullanan yenilikçi bir saat yükseltme (overclock) teknolojisine sahip.

Cevap bırakın