Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Ürün İncelemeKindle Voyage ve Nook GlowLight ile klasik anlamda kitaplara veda etmeye hazırlanın

  Kindle Voyage ve Nook GlowLight ile klasik anlamda kitaplara veda etmeye hazırlanın

  340198-barnes-noble-nook-glowlight

  Elektronik kitap, kısa haliyle e-kitap dünya çapında büyük ilgi görüyor. Bir kitabın elektronik olarak okunması başta kitap kurtlarını rahatsız eden bir fikir gibi gözükürken Amazon yaptığı araştırmalar ve yatırımlarla en sert okuyucuların bile fikrini çelmeye ant içmiş durumda. Markanın son ürünü Voyage ise bir önceki modelin sunduğu en büyük yenilik olan ekran aydınlatmasını koruyor ve üzerine daha yüksek çözünürlük sunuyor. Belirtmeden geçmeyelim, e-kitap okuyucularının ekranı elektronik mürekkep isimli bir teknoloji kullanıyor. Bu sayede ekran LCD’lerden tamamen farklı bir hale dönüşüyor. Elektronik mürekkep çok az enerji harcayan ve kağıda çok yakın hatta bazı testlerde detay açısından basılı sayfalardan daha kaliteli bir deneyim sunabiliyor. Elektronik mürekkebin dezavantajı ise siyah beyaz olması ve tazeleme hızının düşük olması. Dolayısıyla tablet olarak bu cihazları kullanamıyorsunuz.

  feature-techspecs._V325807144_

  Kindle Voyage tam 180 gram ağırlığında. 4GB hafızasında 10000 civarında kitap saklayabiliyor. Ürünün pil ömrü ise günde yarım saatlik okuma ile altı hafta civarında. İşte bu özellikleri alt alta koyduğunuzda akıllı telefon ve tabletlere kıyasla muazzam bir kitap buluşu ortaya çıkıyor. Ürünün diğer cihazlardan farklı olarak ısınmadığını da belirtelim. 199 dolar satış fiyatı bulunan Voyage neredeyse önceki modelin iki katı fiyata satılıyor. Bu farkın da temel nedeni ekranın 300 ppi çözünürlük sunması. Önceki modelin 212 ppi olduğu düşünülürse fontların çok çok daha okunduğunu söyleyebiliriz.

  Kitap seçeneklerine baktığımızda Amazon bu işi neredeyse tekeline almış durumda. Milyonlarca kitap basılı hallerinin ortalama olarak yarı fiyatına satılıyor. Amazon kitapları düşük fiyatta sunabilmek için sürekli promosyon yapıyor. Bu durum Türkiye’de ise tam tersine işliyor. Genellikle elektronik kitaplar basılı kitaplarla aynı veya daha yukarı fiyatta satılıyor. Yine de mevcut Türkçe elektronik kitaplar yavaş yavaş D&R ve Idefix gibi web sitelerinden satışa sunuluyor. Bu kitapların Kindle ile uyumlu olması için yazılım ile dönüştürme zahmetine katlanmanız gerekiyor. Bir diğer alternatif de www.gutenberg.org isimli proje. Burada binlerce kitap ücretsiz olarak okuyuculara açılıyor. Telif hakkı bulunmayan birçok önemli kitap gönüllüler tarafından düzenlenip siteye yükleniyor. Okuma alışkanlığının son derece düşük olduğu ülkemizde Amazon resmi olarak giriş yapmış bir firma değil. Amazon ürünleri dağıtım kanallarıyla ülkede satılsa da Amazon henüz bir merkez açmadı. Şu aşamada Kindle Voyage özellikle yabancı içerikli kitap ve makaleleri takip edenler için büyük bir yenilik.

  Amazon Kindle bu alanda tek değil. Farkı markaların elektronik okuyucuları bulunsa da Barnes & Noble firmasının sunduğu Nook kolaylıkla sıyrılmayı başarıyor. Nook’un son modeli Glowlight, Kindle’dakine benzer bir ışıklandırma sistemi sunuyor ve karanlıkta kitap okumak sorun olmaktan çıkıyor. Barnes & Noble ünlü bir kitap mağaza zinciri olduğu için Amazon kadar olmasa da özellikle güncel kitapları kolaylıkla edinebiliyorsunuz. 212 ppi çözünürlükteki Glowlight 175 gram ağırlığında ve 119 dolara satılıyor. Birkaç sene öncesine kadar teknik olarak geride kalan Nook artık rekabetçi donanım özellikleri ve uygun fiyatıyla beğeni topluyor. Kindle Voyage da olduğu gibi dokunmatik ekran özelliği fiyatı biraz yükseltiyor. Her iki markada da dokunmatik olmayan bir önceki nesil modellerin 100 doların altında satışa sunulduğunu göreceksiniz. Herhangi bir yayın grubunun ekosistemine dahil olmak istemiyor ücretsiz kitaplardan ve PDF okuma özelliği ilginizi çekiyorsa ülkemizde de satışı bulunan Kobo Glo 70 dolar fiyatıyla farklı bir alternatif sunuyor. Görüldüğü gibi elektronik kitaplar okuyucularda seçenekler hiç de az değil. Umarız bir an önce e-kitap teknolojisine ülke olarak uyum sağlar ve geleceğin kitap okuma alışkanlığını kazanmada yabancılık çekmeyiz. Ancak eğer gerçek bir kitap kurduysanız ve sadece ismindeki elektronik sözcüğü ön yargılarınızı tetikliyorsa bizce bir an önce bu okuyuculara şans verin. Kilolarca kitabı taşıma derdinden kurtulup çok büyük bir arşive adım attığınızda kitap okuma heyecanınız daha da katlanacaktır.

  kindle-voyage

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN