Keşfetmeniz gereken, az bilinen sosyal ağlar

0

“Hiç şüphesiz ki Dünya’nın en büyük sosyal ağıdır Facebook… Zira hemen herkesin bir Facebook hesabı var.” Yoksa da gene Mark Zuckerberg’in sahip olduğu Instagram ve Whatsapp’ı mutlaka kullanıyorsunuzdur. Twitter, LinkedIn, Snapchat, Pinterest, Tumblr ve Google+ da ülkemizde en çok kullanılan sosyal ağların içerisinde yer alıyor. Ancak dünya genelinde miyonlarca insan, daha önce duymadığınız sosyal ağları kullanıyor. Her ülkenin kendine özgü kültürü ve değerleri olduğu gibi, kendi tercihlerine uygun dijital mecralarının olması da elzem hale geliyor. Yani yerli sosyal medya şart!

Çoğunlukla Facebook’un egemen olduğu bir dünyada yaşıyor olabiliriz ancak dünyada 500’den fazla sosyal paylaşım ağı, onları keşfetmenizi bekliyor.  İşte az bilinen ve kullanıcı kitlesi tarafından büyük beğeni toplayan sosyal ağlar:

Couchsurfing.org: İnsanların birbiriyle yardımlaştığı, konukseverlik üzerine kurulmuş bir sosyal ağdır. Bu ağ vasıtasıyla dünyanın her yerinde Couchsurfer’lar ile tanışabilir, yurtdışına gittiğinizde misafir olarak evlerinde herhangi bir ücret vermeden kalabilirsiniz.

Site, üyelerin birinin evinde konaklamak, gezginleri ağırlamak, diğer üyelerle tanışmak veya bir etkinliğe katılmak için güvenilir bir platform sunuyor. Siteye ücretsiz üye olabiliyor ve profilinizi doğruluyorsunuz. Daha önce yardımcı olduğunuz turistlerin, hakkınızda olumlu referans yorumları yazması sizin için çok önemli. Bu yorumlar başkaları için de önemli bir referans kaynağı oluyor ve sitedeki itibarınızı yükseltiyor.

Asmallworld: Sosyetenin sanal alemdeki sosyal ağı Asmallworld, her isteyenin üye olabileceği bir platform değil. Adından da anlaşılacağı üzere daha dar bir kitleye hitap ediyor ve üyeliği ücretli. Fakat yalnızca ücretini ödeyerek de siteye üye olamıyorsunuz. Mutlaka güvenilir bir üyenin daveti gerekiyor. Üyeliğiniz onaylandıktan  sonra pek çok ünlü insana doğrudan ulaşabiliyor, mesajlaşabiliyorsunuz. Bir çok sosyal ağ sitesine göre daha güvenilir bir ortam sağlayan sitenin kullanıcıları, genelde birbirine karşı daha pozitif ve mesajlara cevap verme oranı daha yüksek.

Meetup.com:  Meetup, etkinlik organzizasyonu için mükemmel bir platform. Yemek yapma, dil öğrenme, mobil aplikasyon geliştirme ve geliştiricilerle buluşmalar gibi son derece faydalı meetup’lar sitede mevcut. İlgi alanınıza göre sitede gezinip, yakınınızdaki etkinliklere katılabilirsiniz. Müzikten fotoğrafa kadar hemen hemen her konuda etkinliği sitede bulabilirsiniz. Yeni üyelere açık olan site sayesinde ilgi alanlarınıza uygun keşifler yapabilir, yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.  Site, her etkinlikten sonra kullanıcıların “Sizi görmek güzel” bölümünü tıklayıp grup üyeleriyle daha fazla bağlantı kurmasına izin veren bir e-posta da paylaşıyor. Bu sayede yeni arkadaşlarınızla sürekli bağlantıda kalabiliyorsunuz.

Flickr: Flickr , Pinterest ve Instagram gibi diğer popüler rakip ağların sosyal fotoğraf paylaşımı konusunda sahaya inmesinden çok önce fotoğrafçıların kullandığı bir platformdu. Yahoo’nun popüler paylaşım ağı halen profesyonel fotoğrafçılar tarafından tercih ediliyor. Sitenin mobil sürümü daha fazla iyileştirilmiş ve rahatlıkla mobil üzerinden de kullanılabiliyor. Kullanıcılar Flickr’a 1000 GB büyüklüğünde fotoğraf yükleyebiliyor ve fotoğraflarını düzenleyebiliyorlar. Siteye üye olan fotoğrafçıların birbirleriyle entellektüel ve düzeyli bir iletişimi var. Sanırım en çok da bunu seviyorum Flickr’da. Fotoğrafların altına yapılan yorumlar efsane. Üstelik son derece yetenekli fotoğraf sanatçılarını keşfetmek de bonus!

Quora: Quora, bir dönem Facebook’ta çalıştıktan sonra buradan ayrılarak kendi projelerini üreten bir grup programcı tarafından 2010 yılında oluşturulan bir sosyal paylaşım sitesidir. Facebook’tan temel farkı ise sosyalleşme amacını arka planda tutarak, daha çok bilgiye önem vermesi ve bu sayede kullanıclar arasında etkileşim oluşturması. Sitede merak ettiğiniz pek çok konu ile ilgili farklı fikirleri bulabilir, siz de soru sorarak başka insanların görüşlerini alabilirsiniz.

Siteyi en çok kullananlar arasında ise akademisyenler başı çekiyor. Merak ettiğiniz kişilerden birinci ağızdan cevaplar alabileceğiniz Quora’nın ünlü kullanıcıları arasında teknoloji dünyasının tanınan isimleri Ashton Kutcher, Mark Cuban, Verner Vogels, Dennis Crowley ve sitenin kurucuları Charlie Cheever ile Marc Bodnick yer alıyor. Ayrıca dünyada sosyal medyayı en iyi kullanan siyasetçi olarak nam salmış, eski ABD Başkanı Barack Obama da bir hesaba  sahip. Sitenin en popüler ünlülerinden biri de Kanada Başbakanı Justin Trudeau.

Cevap bırakın