Kaybolan telefonumu nasıl bulurum?

0

Telefonunu takside ya da restoranda unutmayan, telefonu çalınan ya da bir yerlerde düşürmeyen herhalde yok denecek kadar azdır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yaptığı açıklamalara göre Türkiye’de 80 milyona yakın cep telefonu abonesi bulunuyor. Her gün kuruma yüzlerce kayıp ya da çalıntı telefon ihbarı yapılıyor. İhbar edilmeyenleri de işin içine kattığımızda telefonu kaybetme ve çaldırma oranı oldukça yüksek denebilecek sayıda. Birçok kişi telefonunu kaybettiğinde ya da çalındığında ne yapacağını bilmiyor. Biz de kaybolan ya da çalınan telefonunuzu bulabilmenizi ya da kullanıma kapattırabilmenizi sağlayacak çeşitli yöntemleri sizler için derledik.

Telefonumu Bul

Telefonunuzu kaybettiyseniz ya da çaldırdıysanız, bulmanız artık imkansız hale geldiyse Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na başvurarak beyaz listede bulunan IMEI numaranızı vererek telefonunuzun başka kişiler tarafından kullanılmasını önleyebiliyorsunuz. Bunun için e-devlet uygulamasına gitmeniz ya da BTK’nın ilgili numarasını aramanız gerekiyor. IMEI’yi bildirdikten sonra BTK bu cihazın kullanımını kapatıyor, yani telefon artık kullanılamaz hale geliyor (çalan ya da bulan kişi IMEI numarasını değiştirmediyse).

Şimdi gelelim kaybolan ya da çalınan telefonunuzu nasıl bulabileceğinize. Artık akıllı telefonların neredeyse hepsinde telefonumu bul özelliği bulunuyor.

iPhone’umu Bul

Apple ürünlerinde “Find my Phone” (iPhone’umu Bul) hizmetiyle internete bağlıysa iPhone, iPad, iPod’unuzun harita üzerinde nerede olduğunu görebiliyorsunuz. Yapabilecekleriniz bununla sınırlı değil. iCloud servisine giriş yaptıktan sonra telefonunuzun internetle olan bağlantısı kesilmeden önceki konumunu görebilir, cihazınızı kilitleyebilir ya da sizinle hangi numaradan iletişime geçilebileceğini gösteren bir mesaj gönderebilirsiniz. Telefonunuzu bulan kişi iyi niyetli birisiyse bu mesaj üzerinden sizi telefon kilitli olsa dahi arayabilir. Cihazınızı bulamadığınız takdirde Kayıp Moduna alarak kötü niyetli kişilerin verilerinize erişmesine engel olabilir, cihazınızdaki verileri silebilir, fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Cihazınız bir şekilde bulunursa iCloud üzerindeki yedeklemeleriniz üzerinden cihazınızı tekrar eski haline getirebilirsiniz. Apple bu durumu oldukça ciddiye alıyor, kilitli bir telefon faturası, icloud bilgileri olmadan hiçbir şekilde açılamıyor. Yani bir nevi çöp haline geliyor. Elbette ekran ve diğer parçalarını çalan kişi yedek parça niyetli olarak kullanabilir bunu önlemek şu an için mümkün değil. Ama yine de telefonun kullanılamaz hale getirilmesi bence yeterli bir seçenek. Unutmadan bu özelliği kullanabilmek için “iPhone’umu Bul” özelliğini aktif etmiş olmanız gerekiyor.

Android cihazları bulma

Android telefonunuz çalındıysa ya da kaybolduysa https://myaccount.google.com/find-your-phone adresine giderek telefonunuz harita üzerinde nerede olduğunu görebiliyorsunuz. Eğer yakın bir yerde kaybettiğinizi düşünüyorsanız telefonunuzun zilini çaldırabilirsiniz. Ev ya da ofis içinde bir yerlerde bıraktıysanız oldukça kullanışlı bir özellik. Dilerseniz, telefonda şüpheli bir etkinlik olup olmadığını kontrol edebilir, telefonunuzu kilitleyebilir, kendi numaranızı aramayı deneyebilir, telefondaki oturumunuzu kapatabilir ya da cihazınızı silebilirsiniz. Android’de de telefona telefonunuzu kaybettiğinizi belirten bir mesaj gönderebilir ve telefon numarası girerek kaybettiğiniz telefondan sizi arayabilmelerini sağlayabilirsiniz. Elbette bu telefonunuzu bulan kişinin iyi niyetine bağlı. Android’de de telefonun bir daha kullanılmamasını sağlayan çeşitli yöntemler mevcut. Google şifrenizi bilmeyen bir kişi telefonu fabrika ayarlarına döndürmek dahil bir daha açamıyor ve telefon çöp haline gelebiliyor, yedek parça niyetine kullanmak bu durumda da hariç elbette.

Windows tabanlı telefonları bulma

Windows Phone işletim sistemine sahip telefonlarda da bu özellik bulunuyor. Telefonunuzu bulmak için account.microsoft.com/devices adresine gitmeniz ve giriş yaptıktan sonra telefonumu bul özelliğine tıklamanız gerekiyor. Telefonunuzu harita üzerinde görebiliyor ve dilerseniz telefonunuzdaki verileri silebiliyorsunuz. Bu özelliği kullanabilmek için telefonumu bul özelliğini aktif etmiş olmanız gerekiyor.

Cevap bırakın