Kaybedilen veya Çalınan iPhone “Find My iPhone” Uygulaması ile Nasıl Bulunur?

0

      Eğer çalınmış veya kaybolmuş  bir iPhone varsa, bu cihazı bulmak için Apple tarafından kullanıma sunulmuş ücretsiz bir uygulama bulunuyor. Bu uygulamanın tam anlamı ile işe yarayabilmesi için bazı ön gereksinimlerin olduğunu söylemek durumundayım.

      Bu haftaki yazımda, kaybolan veya çalınan iPhone’u bulmaya yarayan “Find My iPhone” uygulamasının nasıl kullanıldığından ve ön gereksinimlerinden bahsedeceğim.

Ön Gereksinimler

      Apple’ın iOS işletim sistemini kullanan iPhone veya iPad’in çalınması veya kaybolması durumunda bulunabilmesi için öncelikle bir iCloud hesabının olması gerekiyor. Ön gereksinimlerden bir diğeri de, ilgili cihazlarda daha önceden “Find My iPhone” uygulamasının kurulmuş ve ayarlarının yapılmış olması gerekiyor. Telefon kaybolduktan sonra uzaktan bu uygulamayı kurmak mümkün değil. Kaybolan cihazı bulmak için aynı zamanda internete bağlanabilen bir bilgisayar da gereksinimlerin arasında bulunuyor.

“Find My iPhone” Uygulaması Nasıl Kullanılır?

      Kayıp bir iPhone’u bulabilmek için önceden “Find My iPhone” uygulamasının cihazda yüklenmiş ve ayarlarının yapılması olması gerektiğinden bahsetmiştim. Eğer telefon çalınmış veya kaybolmuş ise https://www.icloud.com/  adresinden aşağıda sıraladığım işlemlerin yapılması gerekiyor.

– “Find My iPhone” uygulamasını telefonda ayarlarken kullanılan Apple ID/iTunes hesabı ile iCloud adresinden hesaba giriş yapılır.

– iCloud uygulamasında bulunan “Find iPhone” linki tıklandığında daha önceden iCloud servisi ile entegre edilen bütün iOS cihazlarının bulunduğu yerler taranarak ekranda sıralanır.

– Eğer daha önceden birden fazla cihazın iCloud ortamında ayarlamaları yapılmış ise, “Find iPhone” ekranında gelen cihazların tamamını seçip, sonra da istenilen cihazı seçmek gerekiyor.

– Cihazların listelendiği ekranda aranan iPhone bulunup seçildiğinde, ilgili cihazın harita üzerinde yeşil bir nokta olarak belirdiği gözükecektir. Cihaz bulunduğunda, bataryasının o anki durumu ve diğer bazı bilgilerin olduğu bir ekran gösterilir. Bu ekran tıpkı, Google Haritalar ekranına benzer.

Ses Çaldırtma

– Ses çaldırma: Kayıp olan cihazı harita üzerinde bulduktan sonra, eğer cihaz kayıp ve yakın bir yerde gözüküyorsa,  cihazın bulunduğu harita üzerinden telefonun ses çıkartması için uyarı gönderilebilir.  Cihazın zil çalması, iphone’un yakında bulunan birisi tarafından çalındığından şüpheleniliyor olunduğu durumda, kanıt olması bakımından oldukça yardımcı olacaktır.

Lost Modu

– “Lost Mode” servisi ile kayıp ya da çalınan cihaz harita üzerinde bulunup eğer istenirse uzaktan kilitlenebilir. iPhone’a daha önce şifre konuşmamış olsa bile uzaktan şifre belirleyerek cihaz üzerindeki bilgiler güven altına alınabilir. Harita üzerinde bulunan cihazı uzaktan Lost Mode’a çekip kilit konulduktan sonra eğer istenirse yine aynı mod ile iPhone’un ekranında çıkacak şekilde mesaj gönderilebilir. Yine aynı şekilde cihazı bu moda çektikten sonra, iPhone’un ekranında gözükecek şekilde telefon numarası göndererek bulan kişinin telefon ile geriş dönüş yapması sağlanabilir.

– Eğer kaybedilen veya çalınan iPhone veya iPad’in artık bulunamayacağından emin olunmuşsa, cihaz üzerindeki bilgileri yine “Find My iPhone” web arayüzünde tamamen silme şansıda bulunuyor. iPhone veya iPad, iCloud web arayüzünden seçilip “Erase Mode” konumuna çekildiğinde gelen doğrulama kabul edilip cihaz üzerindeki bütün veriler silinerek, cihazı çalan veya bulanın bilgilere erişimine engel olunabilir.

– iCloud web arayüzünde cihaz seçildiğinde, eğer iPhone veya iPad’i çalan veya bulan kişi hareket halinde ise konumda GPS üzerinden güncellenir.

      iPhone’da  “Ayarlar > iCloud > CihazıAdı > iPhone’umu bul ” yolu izlenerek devam edildiğinde gelinen ekranda iki özellik bulunmakta. “Find My iPhone” servisinin çalışabilmesi için  “iPhone’umu Bul” un açık konuma getirilmesi gerekiyor. İkinci kısımda da cihaz çalışırken şarjı bitecek olursa, son konumunu Apple’a göndermesi için açık konuma getirilmesi gerekiyor.

iPhone’a Ulaşılamıyorsa

      Cihaz üzerinde “iPhone’umu  Bul” servisi açılmış olmasına rağmen, iPhone harita üzerinde gözükmüyorsa nedenleri olarak:

  1. Cihazın şarjı bitmiş olabilir
  2. Cihaz internete bağlı olmayabilir
  3. Cihaz üzerindeki konumlama servisi kapatılmış olabilir

      Kaybolan veya çalınan iPhone veya iPad’a bir şekilde erişilemiyorsa bile cihaz internete bağlandığında konumunun  gönderilmesi sağlanabilir. Eğer cihaz satılmış ise iPhone üzerinde kayıtlı olan hesap da uzaktan kaldırılabilir.

Cevap bırakın