Kayak sezonu başlıyor!

0

Kış mevsiminin ilk ayında soğuk bir Aralık günündeyiz. Yılbaşı ve sömestr yaklaşıyor, dolayısıyla tatiller de planlanıyor. Tabii ki soğuğun kendisini hissettirdiği bugünlerde tatil denilince akla ilk olarak kayak alternatifi geliyor. Hem yurt dışında hem de yurt içinde kayak yapabileceğiniz oldukça güzel pistlere sahip mekanlar var. İşin içine biraz da teknolojiyi katıp daha keyifli bir tatil geçirmeniz mümkün…

Yaz tatilinin olduğu kadar kış tatillerinin de ayrı bir keyfi var. Özellikle de kayak tatilinin… Her tarafın beyazla kaplı olduğu bir yerde manzaranın keyfine de doyum olmuyor. Dışarıda buz gibi soğuk hakimken, siz içeride şöminenin sıcaklığında dışarıdaki bu mükemmel manzarayı izleyebiliyorsunuz. Biraz adrenaline meraklı, biraz da sportmen bir kişiliğe sahipseniz tabii ki kayak ya da snowboard yapmadan olmaz. Tüm donanımlarınız hazırsa şimdi buz gibi havaya çıkın ve kendinizi bembeyaz karların üzerine atın.

Berem şekil, önümden çekil!
Kendinizi soğuk karların içine bırakmadan önce tabii ki en kalın kıyafetlerinizi giymeniz gerekiyor. Bereniz, atkınız ve eldivenleriniz de sizi dondurucu soğuktan korumak için olmazsa olmazlar arasında. “Eldiven takarsam cep telefonumu nasıl kullanacağım” dediğinizi duyar gibiyiz. SBS’nin geliştirdiği çok güzel bir teknolojik eldiven var. Standart bir eldivenle kontrol edilemeyen dokunmatik ekranlar için özel olarak geliştirilen bu yün eldivenin farklı renk seçenekleri de mevcut. SBS dokunmatik ekran eldiveni, nefes alabilen yapısı ile elleri terletmiyor ve her zaman sıcak tutuyor. Markanın bir diğer dikkat çeken ürünü de akıllı bere. Kayak yaparken müzik dinlemenin ayrı bir keyif olduğunu düşünüyorsanız, bu ürün de tam size göre. Beyaz, siyah ve gri olmak üzere üç renk seçeneği bulunan SBS yün bere, entegre mikrofonlu kulaklığı ile soğuk kış aylarında farklı ve pratik bir kullanım şekli sunuyor. 3.5 mm’lik girişi ile birçok akıllı telefon modeli ile uyumlu olan ürünün üzerinde, gelen telefon çağrılarını yanıtlamayı ve sonlandırmayı sağlayan buton da yer alıyor.

Kim fotoğraf çekecek?
Hızınızla pistlere adınızı yazdıracaksınız ancak zirvede gördüğünüz manzarayı da görüntülemeden gitmek istemiyorsunuz. Elinizde en kalın eldivenlerinizin olduğunu düşününce fotoğraf çekmek bu gibi bir durumda eziyete dönüşebilir. Dünyanın en küçük giyilebilir fotoğraf makinesi olabilecek Narrative, bu durumda adeta imdadınıza yetişiyor. Bu küçük cihazı, kıyafetinizin üzerine klipslemeniz yeterli. 5 megapiksel çözünürlüğe sahip bu minik fotoğraf makinesi dakikada 2 adet fotoğraf çekebiliyor. Sadece 20 gram ağırlığa sahip olan Narrative, hafızasında toplam 4 bin adet fotoğrafı saklayabiliyor. Wi-fi özelliği sayesinde çektiğiniz fotoğrafları aktarmanız ve sosyal medyada paylaşmanız da bir o kadar kolay olacak.

Ya kayak yaparken kaybolursam!
Özellikle yurt dışındaki kayak pistlerinin ne kadar geniş bir alana yayıldığını düşünürseniz, yanlış yola girerek kaybolma riskiniz her zaman var. Yol sizi şaşırtabilir ya da bir anda sis çökebilir. Bu gibi durumlarda yardım istemeniz gerekir. İhtiyacınız olan bu yardımı Safelet adındaki akıllı bilekliği kullanarak yapabilirsiniz. Bu bileklik başınıza bir şey geldiğinde, üzerinde butona basmanız halinde, önceden tanımladığınız kişilere ulaşıyor ve yardım istemenize olanak sağlıyor. Otomatik olarak lokasyon da gönderen bu sisteme dilerseniz bulunduğunuz bölgenin arama kurtarma ekiplerini de tanımlayabilirsiniz.

Ne kadar yol almışım?
Kayak ya da snowboard yapmak büyük bir adrenalin ancak öncelikli amacı da spor. Trace Snow adlı mobil uygulamayla ne kadar hızlı kaydığınızı, ne kadar mesafe yol aldığınızı ve yaktığınız kaloriyi öğrenebilirsiniz. Bunun dışında tamamladığınız bir turu sonrasında kuşbakışı olarak izlemeniz mümkün. Uygulamanın bir diğer güzel yanı ise kayak pistlerinin haritalarını sunuyor olması. Yurt dışındaki pistlerin yanı sıra Türkiye’den de Uludağ, Kartepe, Palandöken ve Kartalkaya gibi popüler kayak merkezlerinin kayak rotalarına erişebilirsiniz.

Cevap bırakın