Katlanabilir Telefonlar Yakın Gelecekte Tasarım Trendi Olur mu?

0

90’lı yılların sonları ve 2000’lerin başında katlanabilir telefonlar oldukça popülerdi. O dönemde markalar, bana göre, tasarım konusunda çok daha özgün davranabiliyordu. Telefonun katlanabilir olması da tasarımı farklılaştıran unsurların bir parçasıydı. Telefon katlandığı zaman hem daha az yer kaplıyor hem de ekran ve tuş takımı doğal olarak daha iyi korunuyordu. Nitekim günümüzün dokunmatik ekrana sahip telefonları bu alışkanlıkları değiştirdi. Artık daha ince ama geniş ekranlı telefon tasarımı ön planda. Peki, yakın gelecekte rüzgar değişir mi? Gelin birlikte değerlendirelim.

katlanabilir
Katlanabilir Telefon piyasasında Samsung 2020’de neler yapacak?

Katlanabilir Telefon Samsung Galaxy Fold Rövanş Peşinde

2019’un başlarında sınırlı sayıda kullanıcıya katlanabilen telefon deneyimi yaşatan Samsung, Galaxy Fold modeliyle merak ve şüphe uyandırdı. Katlanmadan dolayı kısa sürede deformasyon yaşanması olumsuz tepkilerin başındaydı. Her ne kadar Eylül’e doğru bu model revize edilse de Samsung Mobil Sorumlusu DJ Koh, lansmanın hayal kırıklığı olduğunu kendisi kabul ediyor. Bu nedenle 2020 yılında yenilenmiş ve sorunlarından arındırılmış bir Fold modelinin geleceğini söylemek kehanet olmaz. İşte o zaman katlanabilen telefonlar yükselişe geçebilir.

microsoft
Windows Mobile İşletim sistemine veda eden Microsoft yeni maceralar peşinde

Microsoft Surface Duo ile Phablet Kategorisi Renklenecek

Windows Mobile işletim sistemini sonlandıran Microsoft, mobil ürünlerde inovasyon peşinde koşmaktan vazgeçmiyor. Android işletim sistemi kullanan Surface Duo, açık halde 8.3 inç gibi geniş bir ekran ile tablet ve telefonu birleştiren phablet kategorisine göz kırpıyor. Önümüzdeki yıl piyasada olacağı duyurulan Surface Duo ekranları 360 derece dönebiliyor. Son dönemde mobil alanda güven kaybı yaşayan Microsoft’un Android ile yeni macerasını merakla bekliyoruz.

motorola
1500 dolar Motorola Razr modeli için sanki biraz yüksek

Motorola Razr ile Geçmişin Rüzgarına Güveniyor

2020’nin ilk haftalarında satışa sunulacak olan Motorola Razr tam bir retro rüzgarı estirecek. Açık haliyle 6.2 inç ekrana sahip olan Razr kapalı haldeyken 2.7 inç ekrana sahip olacak. Bu ekran üzerinden de medya oynatımı ve bildirim okuma gibi temel işlevler gerçekleştirebileceğiz. Bir döneme damga vuran bir modelin 2020’deki yorumu kullanıcılar tarafından nasıl karşılanır bilemiyorum ancak ürünün 1500 dolar fiyatı biraz düşündürücü.

Yukarıda verilen örneklerin sayısı Huawei gibi markalarla elbette artacaktır. Mevcut ve beklenen modeller kullanıcıları ikna edip yeni bir trend başlatacak mı göreceğiz. Ancak ben çok umutlu değilim. Şahsi düşüncem katlanabilen telefonların kaderini Apple’ın belirleyecek olması. Bunun da nedeni eleştirilecek tarafları olmasına rağmen Apple’ın, tasarım konusunda kullanıcıların nezdinde global anlamda “trend setter” konumunda olması. Bazı uzmanlara ve analizlere göre Apple, 2021 yılında katlanan bir iPad modeli yapacak ve buradan hareketle firma katlanabilen bir telefon için nabız yoklaması yapacak. O zamana kadar diğer markalardan da başarılı ve en önemlisi sorunsuz modeller gelirse nihayet gerçek anlamda farklılaşan tasarıma sahip telefonlar görebiliriz.

Eğer konu üzerine daha uzun vadeli bir tahmin yazısı okumak istiyorsanız bu adresi ziyaret etmeyi unutmayın.

Cevap bırakın