Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiKatlanabilir iPhone Ne Zaman Çıkacak? Özellikleri Neler?

  Katlanabilir iPhone Ne Zaman Çıkacak? Özellikleri Neler?

  WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) için son hazırlıklarını yapan Apple, 10 Haziran’da özellikle de kendisinden uzun zamandır beklenen yapay zeka çözümlerinin duyurusunu yapacak. Öte yandan yeni bir donanım da beklemiyoruz. Ancak yeni bir katlanabilir iPhone dedikodusu hala gündemdeki sıcaklığını koruyor ve böylesi bir telefonun nasıl olacağı ve ne zaman karşımıza çıkacağı merak konusu. Bu yazıyı katlanabilir iPhone ile ilgili en güncel bilgilere dayanarak hazırlamaya çalıştım.

  Samsung, Huawei, vivo dahil azımsanmayacak sayıda şirket kendi katlanabilir telefonlarını piyasaya sürdü. Android işletim sistemli katlanabilir telefonlar katlanabilir telefon arayışına yanıt olurken, Apple yıllardır şirketin sadece bir katlanabilir cihaz değil, aynı zamanda bir isim üzerinde çalıştığına dair kanıtlar olmasına rağmen hala kendi katlanabilir telefonunu tanıtmadı: iPhone Flip.

  Apple Yıllardır Katlanabilir iPhone İçin Araştırma Yapıyor

  Eylül 2023, iPhone 15 serisinin lansmanı ile geldi ve geçti ancak katlanabilir bir telefona dair hiçbir ipucu yok. Bunun yerine Apple, 2024’ün başlarında piyasaya sürülen AR/VR kulaklığı Apple Vision Pro’ya odaklanmış görünüyor. Şirketin bir iPhone Flip’i piyasaya sürmeye odaklanıp odaklanmayacağı belli değil, ancak söylentiler katlanabilir telefon teknolojisi için Apple’ın yıllarca araştırma yaptığını gösteriyor.

  En yeni söylentiler, Apple’ın iki farklı boyutta iPhone Flip modelleri üzerinde çalıştığını, ancak cihazların Apple’ın zorlu standartlarına uygun hale getirilmesinde zorluklar yaşandığını gösteriyor. Şirket ayrıca iPad Mini boyutlarında bir ekrana sahip katlanabilir bir tablet üzerinde de çalışıyor olabilir.

  Apple’ı Tutan Şey Ne?

  Ancak bu dedikoduları süsleyen iPhone Flip’i yıllarca göremeyebiliriz. 9To5Mac’e göre, TrendForce’daki piyasa analistleri, ekran kırışıklığıyla ilgili sorunların Apple’ın katlanabilir cihazını 2027 yılına kadar erteleyebileceğini tahmin ediyor. Daha önceki söylentiler Apple’ın kendi esnek ekranlı cihazını 2025 yılına kadar piyasaya sürmeyebileceğini söylüyordu.

  Yıllar önce 2017’de, insanlar katlanabilir bir iPhone’un 2020’ye doğru piyasaya sürülebileceğini tahmin etmişti – ki bu gerçekleşmedi. Analistler ve bilgi sızdıranlar o zamandan bu yana çıkış tarihini sürekli ertelediler ve telefon hayranları umutlarını korudukça söylentiler ve istek listeleri ortalıkta dolaşmaya devam etti. Apple’dan teyit edilmiş herhangi bir ayrıntı olmadığından, aşağıda paylaştıklarım tamamen şirkete yakın kaynakların paylaştığı sızıntılardan derlendi:

  İki Farklı Katlanabilir iPhone Flip mi?

  Katlanabilir iPhone umutları en azından Apple’ın bir iPhone Flip tasarımıyla uğraşmaya devam ediyor gibi görünmesinden bir süre daha canlı kalabilir. The Information tarafından yayınlanan bir rapora göre şirketin iki farklı boyutta katlanabilir iPhone üzerinde çalıştığı söyleniyor ve bu da telefonların Samsung Galaxy Z Flip 5 ya da Motorola Razr Plus gibi kapaklı formatta olacağı yönündeki önceki söylentilerle örtüşüyor.

  Ancak Apple’ın yüksek beklentilerini karşılamakta zorlandığı anlaşılıyor: Habere göre şirketin tasarım ekibi iPhone Flip’in mevcut iPhone modellerinin yarısı kadar ince olmasını ve cihaz katlandığında dışarıdan görülebilen ekranlara sahip olmasını istiyor.

  Katlanabilir iPad

  Raporda, yeni bir projeye, katlanabilir bir iPad’e odaklanmak için iPhone Flip’in geliştirilmesinin 2020 civarında durdurulduğu belirtildi. Bu cihaz iPad Mini boyutlarında 8 inçlik bir ekrana sahip olacaktı. Katlanabilir tabletin, iPhone Flip gibi ceplere sığması gerekmeyeceği için daha az katı dayanıklılık ve kalınlık gereksinimlerine sahip olacağı düşünülüyor. Apple hala katlanabilir ekranın ortasındaki kırışıklığı azaltmanın ve iPad’in tamamen düz durmasını sağlamanın yolları üzerinde çalışıyor.

  Katlanabilir iPhone Ne Zaman Gelir?

  Apple’ın katlanabilir bir iPhone için çalıştığı kesin olmasa da bu yönde şüpheler epey fazla. Şirket neredeyse on yıldır katlanabilir teknolojiler için patentler kaydediyor ve tüm bu araştırmalardan sonra bile bir tane katlanabilir iPhone çıkacağının garantisi olmasa da yine de söylentiler yıllardır durmadan sürüyor.

  İlk söylentiler katlanabilir iPhone’ların 2021’de satışa çıkacağını öngörüyordu, ancak bu tarihin geçilmesine karşın görünürde katlanabilir iPhone yoktu. Uzun süredir Apple analisti olan Ming Chi Kuo’nun Mart 2021 tarihli bir raporu, bu tip bir telefon için 2023’ün daha gerçekçi olabileceğini öne sürdü. Kuo’ya göre, Apple’ın böyle bir cihazı piyasaya sürmeden önce teknoloji ve seri üretim sorunlarını çözmesi gerekiyor, bu nedenle beklemek gerekiyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın 2021’in sonlarına doğru yaptığı spekülasyonlar Kuo’nun tahminleriyle örtüşüyor: Gurman, Power On Newsletter’da katlanabilir iPhone’un iki ila üç yıl daha gelmeyebileceğini söyledi.

  Ancak o zamandan beri yeni söylentiler daha da geç bir tarihe işaret ediyor. Güvenilir ekran analisti Ross Young Şubat ayında katlanabilir iPhone’un 2025’e ertelendiğini söyledi.

  Kuo tweet’inde “Apple ilk katlanabilir ürününü en erken 2025 yılında piyasaya sürebilir, bu katlanabilir bir iPad ya da iPad ve iPhone’un bir melezi olabilir” diye yazdı.

  Söylentiler o zamandan beri ortalarda fazla görünmüyor ve hala 2024’te katlanabilir bir iPhone çıkacakmış gibi görünmüyor, özellikle de 2024’ün başlarında The Information tarafından hazırlanan bir rapor, bu programın geri çekilmiş olabileceğini gösteriyor. Bu da Kuo’nun tahmininin gerçeğe dönüşmesine hala bir yıl olduğunun altını çiziyor.

  Ekran Hatası Katlanabilir iPhone’ların Doğuşunu Engelledi

  Weibo merkezli blog yazarı Fixed Focus Digital tarafından ortaya atılan ve ilk olarak MacRumors tarafından fark edilen bir başka söylenti, katlanabilir iPhone projesinin ertelendiğini öne sürüyor. Peki bu gecikme neden yaşandı? iPhone Flip’in ekranı için Samsung’un katlanabilir panellerini kullandığı söylenen Apple, testten birkaç gün sonra bozulan ekranların performansından memnun kalmadı.

  Bu gelişmeler üzerine TrendForce piyasa analistleri, Apple’ın katlanabilir iPhone’unun en erken 2027 yılına kadar piyasaya sürülmeyebileceğini söyledi. Nedeni ise çok açık: Apple’ın güvenilirlik ve telefon ekranının kırışması için katı gereksinimleri.

  Katlanabilir iPhone Neye Benzeyecek?

  Bloomberg’in 2021 tarihli bir raporu, Apple’ın katlanabilir iPhone ekranının çalışan bir prototipine sahip olduğunu gösteriyordu.

  Apple, katlanabilir ekranlar söz konusu olduğunda origami tarzı katlanabilir ekran, açılır kapanır ekran ve hatta sarılabilir ekran dahil olmak üzere güneşin altındaki her patenti almış gibi görünüyor. Hangisinin son halini alacağını bilmesek de, hem Kuo hem de Bloomberg mevcut prototipin daha çok geleneksel bir katlanabilir tasarım olduğu konusunda hemfikir görünüyor.

  Microsoft’un dış kısmında menteşeler bulunan Surface Duo’sunun aksine, Apple’ınki Galaxy Fold gibi gizli bir menteşe mekanizmasına sahip sürekli bir ekrana sahip olacak.

  Bununla birlikte, Apple sızıntısı yapan Jon Prosser 2021’in başlarında iPhone Flip’in muhtemelen kapaklı bir tasarım kullanacağını ve birkaç “eğlenceli renkte” geleceğini paylaşmıştı. iPhone 15 ve Plus’ın parlak pastel renkleri ile iPhone 15 Pro ve Pro Max’in daha şık koyu mavisi arasında, Apple’ın ilk katlanabilir cihazı için bir dizi eğlenceli renk kesinlikle bir olasılık.

  YouTuber ConceptsiPhone da mavi, kırmızı, altın ve yeşil renklerdeki katlanabilir iPhone konsept çizimleriyle iPhone Flip’in nasıl görünebileceğine dair bir fikir verdi.

  Apple’ın Önündeki Engeller

  Samsung ve diğerleri katlanabilir telefon alanında yol alırken, Apple katlanabilir cihazlarla ilgili araştırmalara ve bilgi edinmeye devam ediyor. Apple için bu tip telefon üretmenin önünde bir dizi engel var ki bunların başında ekran ortasındaki çizgi ya da kırışıklık geliyor.

  Samsung’un Z Fold ve Z Flip için kullandığı cam ve plastik karışımı da dahil olmak üzere mevcut kapak malzemelerinin çoğu, tam ekrana katlandığında görünür bir kırışıklık gösteriyor. Bundan kaçınmak için Apple’ın cam tedarikçisi Corning’in Ceramic Shield ekranının bir tür bükülebilir versiyonunu yaratmasını beklemesi gerekecek. Şirket halihazırda bükülebilir bir cam üzerinde çalışıyor ancak bunun için bir lansman tarihi açıklamadı.

  Kuo, Nisan 2022’de Apple’ın katlanabilir bir OLED ekranı test ettiğine dair bir tweet atmıştı. Koreli teknoloji haber sitesi The Elec de Apple’ın katlanabilir bir OLED panel geliştirmek için LG ile birlikte çalıştığını bildirdi.

  Katlanabilir Telefonların Maliyeti Yüksek

  Bu tür cihazlar için bir diğer önemli sorun da fiyat. Bugün piyasada satılan katlanabilir telefonların fiyatlarının aynı donanım özelliklerine sahip başka modellerden çok daha yüksek olduğu malum. Katlanabilir bir iPhone’un rakiplerinden daha ucuz olmasını zaten beklemek mümkün değil. Apple’ın katlanabilir modelinin diğer markalarla rekabet edebilmesi ve iPhone kullanıcılarını tek ekranlı cihazlarını bırakıp bir katlanabilir model için daha fazla ödemeye ikna edebilmesi gerekiyor.

  Geçen yıl yayınlanan bir rapor, Amerikalı tüketicilerin yarısının katlanabilir bir telefon satın almakla ilgilendiğini, ancak Apple müşterilerinin Android kullanıcılarına göre bu konuda biraz daha az istekli olduğunu ortaya koydu. Ancak katlanabilir bir iPhone gerçeğe dönüştüğünde belki de “Apple etkisi” bu istatistikleri değiştirebilir.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN