Kaspersky yeni takip yazılımı raporunu yayınladı

0

Bir kişinin akıllı bir cihaz kullanarak başka bir kişinin özel hayatını gözetlemesine olanak tanıyan takip yazılımları (stalkerware), geçen yıl dünya genelinde 32 binden fazla Kaspersky mobil kullanıcısını etkiledi.

Takip yazılımları, tacizin söz konusu olduğu çoğu durumda kullanılıyor. Araştırma, çevrimiçi ve çevrimdışı şiddet arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu belirleyerek bu sorunu kapsamlı bir şekilde ele almanın önemini ortaya koydu.

“Takip Yazılımlarının 2021’deki Durumu” raporu, takip yazılımlarının oluşturduğu tehdidi daha iyi anlamak amacıyla dünya çapında takip yazılımı kullanımını analiz etti. Rapor, takip yazılımı akımı ve genel olarak teknolojinin kötüye kullanımı hakkında bazı analizlerin yanı sıra, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve potansiyel kurbanlar için korumaya yönelik ipuçları sağlıyor.

Rapora göre takip yazılımlarından etkilenen kullanıcılarda 2018’den bu yana Kaspersky tarafından toplanan verilere kıyasla önemli düşüş (2020 rakamlarına göre %39 oranında azalma) gözlenirken, Türkiye’de %2,5 oranında artış görülmesi dikkat çekiyor. Yine de istatistikler buzdağının sadece görünen kısmını temsil ediyor. Coalition Against Stalkerware (Takip Yazılımına Karşı Koalisyon) tahminlerine göre, takip yazılımı kullanımı her yıl dünya çapında bir milyona yaklaşıyor.

Kaspersky, bu araştırmanın sonuçlarını 2021’in sonunda yapılan dijital takip anketinin sonuçlarıyla karşılaştırarak çevrimiçi ve çevrimdışı şiddet arasındaki bağlantıyı gözler önüne serdi. Ankete katılan kişilerin %24’ü teknoloji yardımıyla takip edildiğini, %25’i partnerleri tarafından şiddet veya istismara maruz kaldığını söylüyor. Benzer ilişki anketin yürütüldüğü ülkelerin çoğunda geçerli.

Takip yazılımları, dünyanın her yerinde kurbanları etkilemeye devam ediyor. 185’ten fazla ülke ve bölgede etkilenen kullanıcıları belirleyen Kaspersky’e göre Rusya, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan en fazla sayıda etkilenen kullanıcıya sahip ilk dört ülke oldu. Almanya, en çok etkilenen ilk 10 ülke arasında yer alan tek Avrupa ülkesiydi.

Cevap bırakın