Karne Hediyesi Önerileri

0

Tüm dönemi çalışarak geçiren ve bu başarıyı bir ödülle taçlandırmayı hak eden çocuğunuza karne hediyesi aldınız mı? Hala hediyenizi almadıysanız, “Karne Hediyesi Önerileri” ve tatil döneminde yapabileceklerinize yer verdiğim fikirler yazımda sizi bekliyor.

Karne Hediyenizi Aldınız mı?

Cuma günü okullar tatil oldu, tüm sosyal medya hesaplarımızın akışları başarılı karneler ve ona eşlik eden “onur – takdir – teşekkür” belgeleri ile doldu. Muhtemelen çocuğunuz tüm dönemi çalışarak geçirdiği için ona karne hediyesi olarak ne alacağınız beklentisiyle gözünüzün içine baktı. Elbette siz de çocuğunuzun tüm dönem boyunca gösterdiği çabayı ve başarıyı ödüllendirmiş veya henüz fırsat bulamayıp biraz ötelemiş olabilirsiniz. Hala bir hediye seçemediyseniz yazım bu konuda size ışık tutabilir.

 

Karne Hediyesi Önerileri

Karne hediyesi önerilerimi tatilde ortaklaşa yapabileceğiniz etkinliklerle birleştirdim. Emekli bir öğretmen olarak, tatilin dinlenme ve eğlenmeye vesile olduğu kadar, bir sonraki dönem için de büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu hatırlatmak isterim. Hazırsanız başlayalım.

 

Başarı hissiyatı, özellikle 3 ila 6 yaş aralığındaki çocuklarda karakter ve öz saygı gelişimi açısından kritik önem taşır.

Anaokulu Öğrencileri için Tavsiyeler ve Karne Hediyesi Önerileri

Yarıyıl tatiline büyük bir heyecanla giren çocuğunuzun renkli karnesini gözleriniz dolarak incelediğinize eminim.

Erken dönem eğitim ve iletişim sürecinde çocuğunuzun motivasyonunu yükseltmek için kullanabileceğiniz en ideal yollardan biri onu ödüllendirmekten geçer. Karne hediyesi gibi ödüllendirmeler sayesinde çocuğunuz, görev ve sorumluluklarının farkına vararak onları daha fazla ciddiye alacaktır. Bu dönemde çocuğunuzla birlikte ortaklaşa yapabileceğiniz aktiviteler ayrıca değer taşır. Çocuğunuzun en sevdiği yiyeceği beraber hazırlamak, beraber masa kurmak ve toplamak, dolapları birlikte yerleştirmek, birlikte izlemek – okumak – söylemek ve resim çizmek bu aktivitelerin başında gelir. Başarı hissiyatı, özellikle 3 ila 6 yaş aralığındaki çocuklarda karakter ve öz saygı gelişimi açısından kritik önem taşır. Bu hissiyatı güçlendirecek; nesneleri kavrama, kavramlara yakınlaşma, örüntüler, eşleştirme oyunları da çocuğunuzla birlikte ortaklaşa yapabileceğiniz etkinlikler arasındadır.

4-6 yaş arası çocuğunuz için puzzle, lego gibi geliştirici modellerin yanında, hep birlikte oynanabilecek oyuncaklar seçebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun izlediği çizgi filmlerden aşina olduğu karakterlere ait figürleri oyun kurmak ve hikaye oluşturmak için kullanabilirsiniz.

 

Hala hediyenizi almadıysanız yazımda sizin için bolca fikir var.

İlkokul Öğrencileri için Tavsiyeler ve Karne Hediyesi Önerileri

Farklı ve renkli bir yarıyıl tatili geçirmek isteyen çocuğunuz duygu ve düşüncelerini anlatmak, merak ettiklerini sormak, bolca gezmek isteyecektir. Dolayısıyla neşeli sohbetlerin bol olacağı, çocuğunuzu meşgul etmenin zorlaşacağı bir tatil dönemine gireceksiniz.

Evde yapabileceğiniz faaliyetlerin dışında sinema ve tiyatroya gitmek, şehrin tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret etmek, kitapçıları dolaşmak, akraba ziyaretleri yapmak tatil dönemini dolu dolu geçirmek için özel fırsatlar sunar. Öte yandan hayatı sadece ders çalışmaktan ibaret olan çocuğunuzun hayali; yarıyıl tatilinde sınırsız televizyon izlemek, bilgisayarda veya konsolda oyun oynamak ve internette gezmek olabilir. Tüm bunları dengeli bir şekilde ayarlamanız önemlidir. Hem sizi hem çocuğunuzu memnun edecek hem de bir sonraki döneme istekli ve hazır bir şekilde hazırlanmasına katkı sağlayacak bir tatil programı yapabilirsiniz. Bu dönemde çocuğunuzu teknolojik cihazlarla tanıştırarak ilk bilgisayarını veya tabletini alabilirsiniz. Bu cihazların salt oyun amaçlı değil derslerini takviye edebileceği bilgilere ulaştıran araçlar olduğunu kavratmanız değerlidir. Bilgisayarda veya tablette ortaklaşa yapabileceğiniz onlarca etkinliği veya aktiviteyi kurgulayabilirsiniz. Tatil günlüğü oluşturmak, birlikte izlemek – oynamak – dinlemek, araştırma yapıp – sonuca varmak, notlar almak… yapabileceklerinizin sadece birkaç tanesidir.

 

Hem sizi hem çocuğunuzu memnun edecek hem de bir sonraki döneme istekli ve hazır bir şekilde hazırlanmasına katkı sağlayacak bir tatil programı yapabilirsiniz.

Ortaokul Öğrencileri için Tavsiyeler ve Karne Hediyesi Önerileri

Ortaokul çağında çocuğunuz teknolojik aletlerin kullanımı konusunda fazla istekli olur ve tatil planları arasında bunlara fazlaca yer verir. Ortaokul dönemi aynı zamanda çocuğunuzun aktif öğrenme becerilerinin yüksek olduğu (öğrenmeyi öğrenme, problem çözme, işbirliği ve iletişim becerileri) bir dönemdir.

Okulda veya evlerinde teknolojik olanaklara sahip olan öğrenciler, 21. yüzyıl öğrenme becerilerine daha hakimdir ve teknolojik ürünlerlerle daha fazla vakit geçirmek isteyebilirler. Bu vakti dengeli bir şekilde kullanabilmesi için çocuğunuza destek olabilirsiniz. Gelişim odaklı ve eğlendirici bir tatil planlarken, öncelikle yarıyıl tatili boyunca yakın çevremizde gerçekleştirilecek etkinlikleri araştırabilir (sergi ve fuarlar, atölye çalışmaları) ve planlamaya alınacak etkinliklere çocuğunuzla birlikte karar verebilirsiniz. Çoğunuza teknolojinin faydalı kullanımını benimsetmek adına akıllı saat ve akıllı bileklikler ideal birer karne hediyeleri olacaktır. Kalp ritmini ölçen, adımlarını sayan, uyku düzenini kontrol etmeyi sağlayan bu küçük teknoloji harikaları aynı zamanda çocuğunuzun geri planda kalan bu tür ölçümlerini kontrol edebilmenizi de mümkün kılar.

 

Ergen bireyler için akranları tarafından beğenilmek ve akran grubu tarafından kabul görmek çok önemlidir.

Lise Öğrencileri için Tavsiyeler ve Karne Hediyesi Önerileri

Lise çağına gelmiş bir çocuğunuz varsa başka anne babalarla kıyaslandığınız ve eleştirilere açık olmanız gereken bir döneme girmişsiniz demektir. Çocuğunuzu mutlu etmek zorlaşır, ortak ilgi alanları bulabilmek ise elzem hale gelir. Tatil dönemi tüm bunları gerçekleştirebilmeniz için bir ara soluk anıdır.

Ortaklaşa mücadele edebileceğiniz bir spor dalı, hep birlikte eğlenebileceğiniz bir hobi aracılığı ile iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. İletişiminizi güçlendirmek için biz öğretmenlerin uyguladığı yöntemi rehber alabilirsiniz. Sağ beyni baskın bir çocuğunuz varsa iletişim kurarken mizahı, örnek olay ya da anektodu, sol beyni baskın bir çocuğunuz varsa iletişim kurarken deney sonucu, analiz ya da problem çözmeyi kullanabilirsiniz.

Ergen bireyler için akranları tarafından beğenilmek ve akran grubu tarafından kabul görmek çok önemlidir. Çocuğunuz bu dönemde, çocukluktakinden farklı olarak kendisi ile benzer ilgi alanları ve değerleri olan kişileri tercih etmeye, arkadaşları ile daha güçlü duygusal bağlar kurmaya meyilli olur. Çocuğunuzun bu dönemde sizinle ve arkadaşlarıyla kurduğu iletişim, ergenlikten yetişkin yaşamına hazırlanmasına da ışık tutar.

Lise çağındaki çocuğunuza hediye almak hem kolay hem de zorlayıcıdır. Çünkü ergenlik döneminde olan çocuğunuz eskisinden farklı istek ve taleplerde bulunabilir. Çok beğendiği halde hediyenize umursamaz davranabilir ve hatta eleştirebilir. Öte yandan oyun konsolu, kulaklık, yeni bir bilgisayar, telefon veya tablet çocuğunuzu mutlu edecek teknolojik hediyelerin en başında yer alacaktır.

Karne hediyesi için beklediğiniz fırsatları görmek için MediaMarkt Mağazaları’nı veya web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Çocuklar için Eğitici Uygulamalar bulmak kolay değil.

Çocuğunuz için güvenli ve eğitici uygulamalara ihtiyacınız varsa aşağıdaki yazımda sizin için öneriler var.

 

Çocuklar için Eğitici Uygulamalar

 

Şimdiden hepinize iyi tatiller dilerim.

Cevap bırakın