Karda yürüyün izinizi belli etmeyin

0

İnternette gezinirken kimliğinizin belli olmamasını istemenizin çeşitli nedenleri bulunur. Örneğin sürekli önünüze çıkan hedefli reklamlar, gezdiğiniz web sitelerinin sizinle aynı bilgisayarı kullanan kişi tarafından görünmesini istememeniz ya da gezdiğiniz yerin hiç kimse tarafından bilinmemesini istediğiniz bir gizlilik seviyenizin olması bu isteğinizin nedenleri arasında olabilir. Ya da sürekli herkese açık ağları kullanan birisi olarak birisinin kulak misafiri olabileceğinin farkındasınız ve bunu önlemeye çalışıyor da olabilirsiniz. Sizinle ilgili verilerin toplanmasını önlemek sizin seçiminiz ve bunu yapmanızı sağlayan çeşitli araçlar bulunuyor. Diğer taraftan baktığımızda eskiden telefon numaramızın bir başkasının eline geçtiğinde kızan bizler artık sosyal medyada neredeyse anamızın babamızın doğum tarihine kadar paylaşıyoruz. Aslında biraz bilinçli bir kullanıcı olmak ve bu kadar veri paylaşımı yapmaya son vermemiz gerekiyor. Her neyse bu daha sonra da tartışabileceğimiz bir konu. Biz gelelim bu haftaki konumuza, karda yürürken izini belli etmemek gibi internette gezinirken kim olduğumuzu belli etmemek.

Google’dan tutun Facebook’a, Twitter’a kadar tüm uygulamalar tüm hareketlerimizi takip ediyor. Bizden topladıkları bu verileri kullanarak bize reklam gösteriyor ya da farklı uygulamalar geliştiriyorlar. Ama bunu yaparken bazen çok abartıyorlar. Örneğin kız arkadaşınıza hediye almak için ruj aradıysanız bir anda her yerde karşınıza makyaj malzemesi ile ilgili reklamlar çıkmaya başlıyor.

Tarayıcınızın özelliklerini kullanın

Chrome, FireFox, Safari ve Edge gibi çeşitli tarayıcıların gizli modları bulunuyor. Gizli modda çerezler saklanmıyor ve internet geçmişi tutulmuyor. Bu sayede belirli bir seviyede gizlilik sağlanmış oluyor. En azından bilgisayarınızın başına başka birinin geçmesine izin verdiğinizde ziyaret ettiğiniz siteleri gizleyebilmiş oluyorsunuz. Bu da hiç yoktan iyidir.

Sosyal medya kullanımı

Sosyal medyada geçmişte paylaştıklarınıza bir bakın, hayatınızla ilgili o kadar çok şey paylaşıyorsunuz ki tekrar baktığınızda inanamıyorsunuz. Hiç kullanmayın demiyorum ama en azından paylaştığınız bilgilerle ilgili biraz daha dikkatli olun.

Takip özelliği olmayan arama motorları kullanın

Google ve Bing gibi popüler arama motorlarının haricinde kullanıcılarını takip etmeyen DuckDuckGo gibi arama motorları da bulunuyor. Bu arama motorlarını kullanarak aramalarınızı kimliğiniz belli olmadan yapabilirsiniz. Böylelikle aradığınız kelimelerin sonradan önünüze reklam olarak çıkmasını bir nebze önleyebilirsiniz.

E-posta hizmetleri

Size gelen ve gönderdiğiniz e-posta mesajları insanlar tarafından okunmasa bile makineler tarafından okunuyor. Aldığınız ve gönderdiğiniz e-posta mesajlarındaki içerik takip ediliyor ve yine reklamlara maruz kalabiliyorsunuz. Protonmail gibi e-posta hizmetleri kullanarak bu takipten kurtulmak mümkün. Yine kullandığınız posta hizmetinin ayarlarından takibi yüzde 100 olmasa da önlemek mümkün.

Güvenli bir ağ kullanın

İnternete bağlandıktan sonra daha fazla güvenlik elde etmek için güvenli ağları kullanabilirsiniz. Bu günlerde oldukça popüler olan VPN hizmetleri oldukça ucuzlamış durumda. Hele herkese açık olan kablosuz ağları kullanıyorsanız kesinlikle VPN kullanın. Aksi takdirde şifrelenmemiş ağ üzerinden gönderdiğiniz tüm içeriklere başkaları erişebilir. İnternette bulunan çeşitli uygulamalar kullanarak bu şifresiz trafiğe erişmek çok kolay. Hatta havaalanları, otogarlar, merkezi yerler gibi herkese açık ağlara kanca atmış birçok kötü niyetli kişinin olduğunu görüyoruz ve bunlarla sürekli karşılaşıyoruz.

Sonuç olarak internette yüzde yüz kimliğiniz belli olmadan gezinebilirsiniz diye bir durum yok. Ama yukarıda anlattığımız adımları uygularsanız büyük oranda izlerinizi gizleyebilirsiniz. Zaten bunlardan ötesine de gerek yok gibi.

Şu ana kadar bıraktığınız izleri silmek istiyorsanız bunun için biraz değil bayağı uğraşmanız gerekiyor. Şu ana kadar açtığınız hesaplar, sağladığınız bilgiler bunları silmeniz lazım. Bu işi kolaylaştırmak için justdelete.me gibi hizmetler mevcut. Buradaki bilgileri kullanarak geçmişte bıraktığınız izleri de silebilirsiniz.

Cevap bırakın