Karanlıkta Telefon Kullanmak İçin İpuçları

0

Karanlık ortamlarda telefon kullananlar ve özellikle iOS ekosistemini tercih edenler için göz sağlığını koruyan önerilerimizi aktarıyoruz.

Günümüzün büyük bir bölümünde gerek iş, gerek eğlence için akıllı telefonlarımızı kullanıyoruz. Doğal olarak telefon ekranından yansıyan mavi zamanla belli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Son birkaç yılda Android ya da iPhone’lara eklenen çeşitli özellikler bu etkileri azaltmaya yardımcı oluyor. Göz yorgunluğunu azaltmak ya da uyku problemlerinin önüne geçmek için karanlıkta akıllı telefon kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.

Yaklaşık 2 yıl önce macOS’a eklenen karanlık mod özelliğinden sonra Apple, iPhone ve iPad için iOS 13 güncellemesiyle bu sistemi akıllı telefonlara da ekledi. Karanlık mod temelde geceleri iPhone’lar üzerinden okuma yapacaklar için koyu renkli arka planları kullanmayı sağlıyor.

Karanlık modu her zaman kullanabilir veya iPhone’unuzda gece saatlerinde otomatik açılmasını sağlayabilirsiniz. Etkinleştirmek için Ayarlar / Ekran ve Parlaklık bölümüne gidin, Açık ya da Koyu üzerinden tercihinizi yapın ve otomatik geçişi etkinleştirmek istiyorsanız alttaki seçeneği işaretleyin.

Eğer Otomatik seçeneğini kullanıyorsanız seçenekler altından da bazı özel ayrıntılara erişebilirsiniz. Siri’den ‘Hey Siri, karanlık modu etkinleştir’ ya da ‘Hey Siri, ışık moduna geç’ şeklinde komutlarla modlar arasında seçiş yapabilirsiniz.

Sistemde kurulu olan birçok uygulama da aslında bu geçiş süreciyle birlikte otomatik olarak karanlık modu aktif ediyor. Ama Facebook Messenger gibi bazı uygulamalarda karanlık modu kendiniz açmanız gerekiyor.

Araştırmalar, ekranlardan yayılan sanal mavi ışığın uyku düzenini etkilediğini gösteriyor. Her gün gördüğümüz gökyüzü etkisiyle beynimiz uyanıklığı maviyle ilişkilendiriyor. Bu yüzden birçok insan sanal mavi ışığın etkisini kırmak ve oluşabilecek uyku problemlerinin önüne geçmek için f.lux gibi uygulamaları tercih ediyor. Bu uygulama, bilgisayar ekranındaki renkleri akşamları daha sıcak hale getiriyor. Benzer sistem iPhone’lar için de geçerli; Night Shift sayesinde ekran sarartılabiliyor.

Etkinleştirmek için Ayarlar / Ekran ve Parlaklık üzerinden renk sıcaklığını ayarlayabilir; bu tanımlamaların belirli saatler arasında kendiliğinden açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Birkaç yıl önce yapılan araştırma, değişen ekran renginin melatonin düzeyleri üzerindeki etkisini sınırlamak için yetersiz olduğunu söylüyor. Buna ek olarak ekran parlaklığının da azaltılması gerektiğini savunuyor. Ekran parlaklığını Kontrol Merkezi üzerinden ya da Ayarlar / Ekran ve Parlaklık kısmından ayarlayabilirsiniz.

iPhone kameralarındaki flaş el feneri olarak kullanılabiliyor. Hatta ışığın yoğunluğu da değiştirilebiliyor. Bunu yapmak için Kontrol Merkezi’ne erişip el feneri simgesine uzun basıp ışığın yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz.

Eğer Denetim Merkezi’nde el feneri simgesi görmüyorsanız Ayarlar / Denetim Merkezi / Denetimleri Özelleştir kısmına gidin ve ardından listeye el feneri simgesini de ekleyin.

Ayrıca, her gece uyumak istediğiniz süreyi tanımlayıp Yatma Zamanı uygulamasıyla program oluşturabilirsiniz. Tüm bunlar haricinde iPhone’lar için özel olarak geliştirilen uygulamalarla gece telefon kullanımı daha efektif hale getirebilirsiniz.

Cevap bırakın