Kalori takibi için en iyi mobil uygulamalar

Kalori takibi için en iyi mobil uygulamalar

0

Sağlıklı yaşam doğru ve sağlıklı beslenme ile başlar. Beslenme konusunda her kafadan bir ses çıksa da her şeyden önce yediğimiz yiyeceklerin kalorilerini bilmek ve aşırı kalorili gıdalar tüketmekten kaçınmak en önemli konulardan biri. Araştırmalara göre kalori takibi yapan insanlar daha fazla kalori harcıyor ve uzun vadede kilolarını koruyabiliyorlar. Günümüzde bu alanda sunulan teknolojilerle aldığımız kalorileri takip etmek son derece kolay. Bunun için çok faydalı mobil teknolojiler ve uygulamalar mevcut. Bu haftaki yazımda kalori saymada işinize yarayacak 5 uygulamayı bir araya getirdim.

MyFitnessPal
MyFitnessPal birçok uzmana göre en başarılı kalori sayıcılardan biri. Uygulama aldığınız kalorileri takip ediyor ve günlük almanız gereken kaloriyi hesaplıyor. Ayrıca iyi tasarlanmış bir diyet günlüğü ve egzersiz kaydı da içeriyor. Uygulamanın ana sayfasında günlük aldığınız kaloriyi görebiliyorsunuz. Ayrıca yine ana sayfa size almanız ya da günlük tavsiye edilen kalori ile birlikte egzersiz sırasında yaktığınız kaloriyi de gösterir. Adım takip cihazı kullanıyorsanız MyFitnessPal cihazla senkronize olarak egzersiz verinizin aktarımını da sağlayabiliyor.
Uygulama hedefiniz doğrultusunda gelişiminizi izler, benzer kullanıcılarla sohbet için forum önerisi yapar. Başarı hikayeleri, tarifler ve ip uçlarının olduğu siteleri önerir. MyFitnessPal barkod okuyucusunu kullanarak paketli gıdalara ait kalori ve diğer bilgileri de öğrenebilirsiniz. Uygulamada her gün tükettiğiniz karbonhidrat, protein ve yağ grafiksel olarak gösterilir. Ücretsiz olan uygulamanın premium versiyonunun fiyatı ise 49.99 dolar.
Lose It
Lose It kullanımı kolay, yemek ve egzersiz programları sunan diğer bir uygulama. Uygulama kilo, boy, yaş ve diğer hedeflerinize göre kişiselleştirilmiş tavsiyeler sunar. Ana sayfada kalori takibi yapabildiğiniz ekranı görebileceğiniz uygulama, geniş bir yemek veri tabanına sahip. Uygulama veri tabanına yeni yiyecek ve içecekleri eklemek de son derece kolay. Diğer yandan barkod okuyucusu sayesinde paketli gıdalar hakkında da bilgi alabilmeniz mümkün. Lose It verdiğiniz kiloları size grafiksel olarak gösterir ve benzer ilgili alanlarında sohbet topluluklarına katılım konusunda size tavsiyeler de bulunur.
FatSecret
Fatsecret ücretsiz bir kalori sayma programı. Uygulama yemek içerikleri, besin değerleri, sağlıklı tarifler, besin değerleri, kilo grafiği gibi bilgileri içerir. Barkod okuyucu ile paketli besin içeriklerini görmeye imkan tanır. Ana sayfada her gün ve öğün için toplam kalori alımı, karbonhidrat, yağ, protein kırılımları yer alır. Uygulama size her gün harcadığınız kalorilerin ve aylık ortalamanızın bir özetini de sunar. Bu sayede gelişiminizi rahatlıkla takip edebilirsiniz.
Cron-o-meter
Cron-o-meter kolaylıkla kalori, egzersiz ve ağırlık takibi yapmanızı sağlar. Uygulama bir egzersiz veri tabanına sahip. Eğer hamileyseniz ya da özel bir durumunuz varsa yüksek kalori ihtiyacına göre özelleştirilmiş profil de seçmeniz mümkün. Ya da özel bir diyet yapıyorsanız düşük karbonhidrat ya da vejeteryan gibi bir profil tanımayarak uygulamada özelleştirme yapmanız mümkün.
SparkPeople
SparkPeople besin içeriği, aktivite, hedef ve ilerlemeyi takip eden bir diğer kapsamlı uygulama. Kullanımı ise oldukça basit. Eğer genellikle benzer şekilde besinler tüketiyorsanız, bu uygulama üzerinde birkaç gün içerisinde her günün sonundaki toplam kalori, yağ ve karbonhidrat tüketiminizi de takip edebileceksiniz. Bu veriyi grafiksel olarak da görebilmeniz mümkün. Uygulamaya kolaylıkla yeni tarifler ekleyebilir ve barkod tarayıcı ile paketli yiyecekleri veri tabanına aktarabilirsiniz. SparkPeople sitesinde tarifler, sağlık haberleri, egzersiz demoları, sağlık ve güzellikle ilgili uzman görüşleri de bulmanız mümkün.
Bonus: Huawei Mate 20 Pro
Bu birbirinden başarılı uygulamalar bir yana sizlere kalori hesaplama konusunda son olarak bir cihaz tavsiyem olacak. Huawei’in geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni amiral gemisi Mate 20 Pro kalori sayma konusunda son derece yetenekli bir cihaz. Mate 20 Pro yeni üç boyutlu modelleme destekli kalori hesaplama özelliği ile yiyecekleri tanımakla kalmıyor, aynı zamanda boyutlarını da tespit edip kaç kalori olduklarını söyleyebiliyor.

Görsel kaynak: trustedreviews.com

Cevap bırakın