Kahve öğütücü seçerken nelere dikkat etmeli?

Kahve öğütücü seçerken nelere dikkat etmeli?

0

Kahve son dönemde ülkemizde yeni nesil hazırlama tekniklerinden kavrulma evrelerine kadar işin detayına inilmeye başlanıldığı ilgi çekici bir kültüre dönüşmüş durumda. Özellikle kahveye bir sıcak içeceğin ötesinde ilgi ve merak duyan bir kesim için bu kültürün içinde çok fazla ayrıntının yer aldığını söylemek gerek. Örneğin kahve öğütmek bunlardan yalnızca biri. Evde kendi kahvenizi öğütmeye başladığınızda elde edeceğiniz taze ve daha lezzetli bir kahve deneyimi sizi kahve sever olarak başka bir seviyeye taşıyacak. Bu bağlamda evin konforu ve rahatlığında en lezzetli kahveleri hazırlamak için kullanılan kahve öğütücüler son dönemlerde çok fazla insan tarafından tercih ediliyor.

Kahve öğütücü deyince anneannelerinizin babaannelerinizin evlerinden hatırlayabileceğiniz değirmenler gözünüzün önüne gelebilir. Bunlar el tipi dediğimiz daha çok Türk kahvesi çekilen öğütücülerdir. Kahve zincirlerindeki ticari amaçla kullanılan büyük boyutlarındaki cihazlar da öğütücü deyince gözünüzün önüne gelecektir. Bunlar ise profesyonel ya da yarı profesyonel olarak geçen modellerdir. Kahveye çok merakınız yoksa yeni yeni araştırmaya başladıysanız yani ilginizin gelip geçici olma ihtimali varsa bana kalırsa bir öğütücüye ciddi paralar harcamanıza gerek yok. Merakınızı gidermek ya da hevesini atmak için giriş seviyesi elektrikli kahve öğütücülerine bakabilirsiniz. Ama bu cihazlarla Türk kahvesi çekmenizi önermem. Çoğu aynı zamanda baharat çekmek için de kullanılan bıçaklı olan bu modeller ile Türk kahvesini pudra kıvamı inceliğinde çekmeniz mümkün değil. Bu cihazlar ile kalınlık incelik ayarı da yapamıyorsunuz. Ancak evinizde pratik bir şekilde kullanabileceğiniz boyutlarda olan öğütücülerin yer aldığı bu segmentte birçok marka tarafından, mutfak dekoruna uyum sağlayacak farklı renkler ve tasarımlarda modeller sunuluyor. Bıçaklı modellerin dışında eğer öğütücü almak için bütçeniz biraz daha fazla ise ve de kahve öğütürken incelik ayarı yapmak sizin için önemli ise konik ya da düz dişli öğütücülere bakmanız gerek. Bu iki model arasında teknik farklar olsa da asıl önemli noktanın dişlinin çapı olduğunu da belirtmeliyim. Çap ne kadar büyükse öğütme kalitesi o kadar artacaktır. Ayrıca konik dişli modellerinin temizliğinin daha kolay olması bir tercih sebebi olabilir. Düz dişli öğütücülerin biraz daha çabuk ısındığını ve daha yüksek ses çıkardığını not olarak ekleyebilirim. İyi öğütücü yavaş öğütendir, bunu aklınıza bulundurabilirsiniz.

Öğütücü seçerken bu püf noktalara dikkat
Öğütücü seçerken püf noktalara kısaca bakarsak önemli olanın öğütücünün kahve çekirdeklerini kırmaması ve parçalamaması olduğunu bilmeniz gerek. Çünkü kırılan çekirdekler aromalarını kaybetmektedirler. Aşırı ısınma da keza çekirdeklerin yanmasına neden olur. Mesele kahveyi öğütürken aroma zenginliğini korumak. Elektrikli ve manuel değirmenlerin en büyük farkı ise hızları. El değirmeninde 2 kişilik bir kahve için 24 gram kahve öğütmek yaklaşık 2 dakika sürerken, elektrikli öğütücüde ise 5 saniye sürüyor. El değirmenlerinde hazne 25 – 60 gram kahve alabilirken, elektrikli öğütücülerde bu 250 grama kadar çıkabiliyor.

El değirmenleri yeniden gözde olabilir
Kaliteli öğütücüler kurun da coştuğu şu günlerde ciddi pahalı. Bu noktada hem otantik görünümü ile çok şık olan hem de güzel sonuçlar alabileceğiniz el değirmenleri ile özellikle Türk kahvesinde güzel sonuçlar almanız mümkün. Ayrıca bıçaklı ve kalitesiz bir öğütücü yerine bir el değirmeni ile homojen ve kaliteli bir öğütme performansı yakalamanız mümkün. El değirmenlerinin elektrikli değirmenlere göre avantajları ise daha uygun fiyatlarda olmaları, taşınabilirlikleri ve bakıma ihtiyaç duymamaları. Ben kahveye meraklı ancak henüz bu konuda yolun başında biri olarak 2 öğütücü kullanıyorum. İlki Arzum Beangourmet. Her türdeki ve her sertlikteki kahve çekirdeğini Türk kahvesi inceliğinde öğütebilme özelliğine sahip olan bu keyifli aksesuar bıçaklı öğütücülerin aksine seramik öğütücüsü sayesinde kahveyi ısıtmadan, aromasını koruyarak öğütüyor. Bu sayede Türk kahvesinin aroması korunuyor ve lezzeti artıyor. Tabii Beangourmet’de öğüttüğünüz kahveyi demleyecek iyi bir Türk kahve makineniz de varsa evinizde tadından yenmeyecek bir kahve keyfi sizi bekliyor demek.

Diğeri ise aslında çok önermediğim bıçaklı ev tipi modeller içerisinde bence son derece iyi bir deneyim sunan Siemens’in MC23200 modeli. Kahve aromalarını koruyan ve homojen bir öğütme sunan bu model fiyat/performans olarak başarılı. Cihazın öne çıkan diğer özellikleri ise, paslanmaz çelik öğütme bıçağı ve haznesi 75 gramlık kapasitesi, sadece kapağı kapalıyken çalışmasını sağlayan emniyet sistemi ve emniyet şalteri. Piyasayı araştırmaya başladığınızda en popüler iki dişli değirmen olarak karşınıza Baratza Encore ve Hario çıkacak. El değirmeni olarak ise Porlex ya da Handground en çok tavsiye edilenler olarak yorumlarda dikkatinizi çekecektir. Uygun fiyatlu kahve öğütücü araştırırken ise karşınıza Fakir’de Delonghi’ye farklı markaların benzer ürünleri çıkacaktır. Bu ürünlerle ilgili olumlu ya da olumsuz yorumlar okuyabilirsiniz. Burada önemli olan sizin öğütücüden beklentiniz ve hangi tür pişirme için kahve öğütmek istediğiniz. Örneğin french press için çekirdeklerin iri çekilmesi gerekirken moka pot için ince olmalı. Dolayısıyla tercihinizde ürünün fiyatı ya da teknik özellikleri kadar kullanma amacınız da önemli.

Cevap bırakın