Kahve keyfinizi artıracak makine ve aksesuarlar

Kahve keyfinizi artıracak makine ve aksesuarlar

0

Türkiye’de halk geneline baktığımızda geçmiş yıllardan bugüne tüketimde çayın yeri kahveye göre çok daha baskın olsa da özellikle çalışan beyaz yakalı kesim için son 5-10 yılda kahve günlük hayatta giderek çok popüler bir hale geldi. Yoğun iş temposu yanında sosyal hayatta aktif olmaya çalışan beyaz yakalı için kahve uykusuz günlerin vazgeçilmezi olarak karşımızı çıkıyor. Kahve tüketiminde Türk kahvesi tahmin edeceğiniz üzere başı çekiyor. Kahve Dünyası tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmada, her 100 kişiden 95’inin Türk kahvesi içtiği görülüyor. Aynı araştırmaya göre Türkiye’de günde ortalama bir fincan Türk kahvesi içiliyor, günde 2-3 fincan tüketenlerin oranı Ege Bölgesi’nde yüzde 34. Araştırmaya göre Türk insanının Türk kahvesinden sonra en çok tükettiği kahve çeşitleri filtre kahve ve cappucino.

Kahve konusunda farkındalık da ürün çeşitliliği de artıyor
Kahveye olan ilginin artışında kahve mağazası zincirlerinin çok ciddi payı olsa da insanımızın kahve konusunda giderek farkındalığının arttığını ve kahveden keyif almaya başladığını görüyoruz. Kahveye ilginin sokaktan hızla evin içine geldiği son dönemde ise hemen her evde iyi kötü bir kahve makinesi olduğunu söylemek mümkün. Bugün piyasada her keseye uygun farklı özelliklerde kahve makine ve aksesuarları bulmak mümkün. Kahve konusunda mevzuya daha hassas bakan gurme damaklar için kahve öğütücülerden tutun da vakti çok kıymetli olan beyaz yakalılar için akıllı telefondan yönetilebilen, istenilen anda bir tuşla kahvenizi hazır eden akıllı kahve makinelerine kadar çok fazla seçenek mevcut. Bu yazımda kahve konusunda günün ve haftanın farklı zaman dilimlerinde işimi kolaylaştıran, bana zaman kazandıran bazen de içtiğim kahveden daha fazla keyif almamı sağlayan makine ve aksesuarları bir araya getirdim.

Nespresso Essenza Mini kahve makinesi hafta içi özellikle sabahları evden çıkmadan önce hayatımı fazlasıyla kolaylaştıran bir cihaz. Makinenin ön ısınma süresi sadece 25 sn. Dolayısıyla sadece 30 sn’de kahvem hazır hale geliyor. Bu zamandan kazanma adına çok önemli bir özellik. Kullanımı ise son derece kolay. Ultra hafif ve kompakt olan Essenza Mini size 2 fincan boyu alternatifi sunuyor. Makine ayrıca tasarım açısından da bana göre çok başarılı. Red Dot da bu şekide düşünmüş olacak ki, 2017 yılında bu cihazı kendi kategorisinde ödüllendirmiş. Tabii muhteşem nespresso kahvelerini içiyor olmanız da ayrıca güzel.

Zamandan kazanmak önemli ama arada keyif de lazım
Kahve keyfine ayıracak zamanım biraz daha fazla ise tercihim bu ara Philips Daily Collection filtre kahve makinem. En önemli özelliği kuşkusuz aroma karıştırıcısı. Bu sayede cihaz ilk fincandan son fincana kadar en lezzetli ve kıvamlı aromanın sunulması için kahveyi eșit șekilde karıștırabiliyor. 1,2 lt hazneye sahip olan Daily Collection kahve makinesi ile 2 fincandan 12 fincana kadar kahve hazırlayabilirsiniz. Kahve hazır olduktan 30 dakika sonra otomatik olarak kapanması enerji tasarrufu adına güzel bir özellik. Tüm parçaların bulaşık makinesinde yıkanabilmesi de son derece pratik.

Kahve keyfinin asıl zamanı hafta sonu aslında. Özellikle pazar sabahları kahvaltıdan sonra eşinizle ya da arkadaşlarınızla evinizde kahve keyfi yapacaksınız bunu öncesi sonrası ile beş duyuya hitap edecek bir ritüele dönüştürmek Arzum’un Okka Beangourmet kahve öğütücüsü ile mümkün. Her türdeki ve her sertlikteki kahve çekirdeğini Türk kahvesi inceliğinde öğütebilme özelliğine sahip olan bu keyifli aksesuar bıçaklı öğütücülerin aksine seramik öğütücüsü sayesinde kahveyi ısıtmadan, aromasını koruyarak öğütüyor. Bu sayede Türk kahvesinin aroması korunuyor ve lezzeti artıyor. Tabii Beangourmet’de öğüttüğünüz kahveyi demleyecek iyi bir Türk kahve makineniz de varsa evinizde tadından yenmeyecek bir kahve keyfi sizi bekliyor demek. Arçelik Telve ya da Arzum Okka’nın herhangi bir modeli işinizi görecektir.

Deneyimlediğim cihaz ve aksesuarlardan sonra son olarak geçenlerde karşıma çıkan ve satın almak istediğim kahve severlerin ilgisini çekecek bir aksesuardan bahsetmek isterim. Malum kahve içerken özellikle ofiste yoğun bir günde iseniz o ilk yudumdan sonra o kahve şekilde unutulur ve soğur. Tam da bu ihtiyaca cevap olarak Ember’in ürettiği akıllı kupa akıllı kupa, içeceğinizi ısıtarak içmek istediğiniz dereceye getiriyor ve o sıcaklıkta muhafaza ediyor. The Ember Travel Mug uygulaması ile de istenilen sıcaklığa ulaştığında size mesaj geliyor. Akıllı kupanın fiyatı 80 dolar. Kulağa biraz niş gelse de benzer ürünler piyasaya çıktıkta ve fiyat daha erişilebilir oldukça bu gibi ürünlerin Türkiye’de karşımıza çıkmaya başlayacağını söylemek mümkün.

Görsel kaynak: johnnyvenom.com

Cevap bırakın