Kahve Gününde Evinizde Nasıl Barista Olabilirsiniz?

0

Keyif ve tutkuyu bir araya getiren kahve kültürü her geçen gün büyüyor. Güne taze bir kahve kokusuyla başlayan insanlar, yoğun tempolu şehir yaşamında nefes alabiliyor. Her yudumda kendimizi şımartıyor ve aslında bedenimize bir armağan veriyoruz. Teknolojinin ilerlemesi sayesinde ise kahve kültürünü evimize taşımamız artık çok kolay. Bu yazımızda size barista olma şansını veriyoruz.

kahve
Kahve içmek için 25 saniyeniz var mı?

Kahve dünyasına kestirme giriş: Nespresso C61

Kahveyi çok seviyor ancak zaman darlığından şikayet ediyorsanız kapsüllü bir makine öneriyoruz. Sadece 11 santimetre genişliğe sahip bu ürün espresso ve lungo kahve hazırlayabiliyor. 3.6 kilo ağırlığında olan C61, sınırlı yere sahip olanlar için de ideal bir seçenek. Tabii ki süt ilave ederek cappuccino, latte veya macchiato gibi seçeneklere ulaşabilirsiniz. 19 bar basınca sahip ürün, 25 saniyede kahveyi hazır hale getiriyor. Ürünü 1099 liraya bu adresten inceleyip satın alabilirsiniz.

Filtreden vazgeçemeyenler için Philips HD7462

Filtre kahve özellikle daha kalabalık gruplar ya da fazla miktarda kahve içmeyi sevenler için ideal. Philips’in bu ürünü 1.2 litre su kapasitesiyle 15 küçük fincan boyunda kahve hazırlayabiliyor. Su seviyesine göre kaç fincanlık su koyduğunuzu rahatça görebiliyorsunuz. Filtre kahve makinelerindeki damlama sorunu Philips’in geliştirdiği bir sistemle ortadan kalkıyor. Belli bir süre sonra güvenlik için kendini kapatan ürün, evden acele çıkanlar için hayat kurtarıyor. 529 liraya satılan ürünü bu adresten inceleyip satın alabilirsiniz.

Espresso ustası Delonghi EC685

Espresso keyfi için doğru üründesiniz. Zaten Delonghi de ürünü “barista tipi” kahve makinesi olarak tanımlıyor. Kişisel olarak uzun yıllardır kullandığım bu ürün gerçekten çok başarılı. Öncelikle son derece şık bir tasarıma sahip ürünün malzeme kalitesi de oldukça yüksek. 15 cm eni, 33 cm boyu ve 30 cm yüksekliğiyle ürün, ince uzun yapısı mutfağınızda kendine kolayca yer açabiliyor. Ürünün tek kişilik veya iki kişilik kahveler için farklı hazneleri bulunuyor. Delikli yapıda geliştirilen bu hazneler kahvenin tadını en iyi şekilde aktarıyor. Ürünün buhar kolu sayesinde sütü son derece başarılı şekilde köpüğe dönüştürebilirsiniz. Elde ettiğiniz köpüğü espressonuza ilave ederek cappuccino veya başka kahveler hazırlayabilirsiniz. 4099 lira satış etiketi bulunan ürünü bu adresten inceleyip satın alabilirsiniz.

Birkaç püf nokta…

Kahvenin aromasını elde etmek için en ideal yol çekirdek öğütmektir. Çekirdeği öğüttükten sonra yarım saat içerisindeiçerseniz en yoğun tadı elde edersiniz. Ancak burada çekirdek öğütmek konusunda deneme yanılma yapmanızı öneririz. Çünkü asla mutlak bir doğrunun olmadığı bir zeminde ilerliyorsunuz. Çekirdeğiniz ve makinenizin ideal uyumunu bulacak olan sizsiniz. Dolayısıyla deneme yapmaktan çekinmeyin. Farklı öğütme seçeneklerini kullanın. Kahveniz damak tadına uymuyorsa vazgeçmeyin. Ufak bir değişim, büyük bir fark yaratabilir.

Süt ve su tercihi fark yaratır

Süt ve su konusunu da ihmal etmeyin. Birçok kullanıcı nasılsa fark etmez diyerek musluk suyu tercih edebiliyor. Filtre su gibi seçenekler kahvenin tadını değiştirecektir. Kahvenizde süt kullanıyorsanız keçi, badem, soya gibi farklı sütleri denemeniz büyük tat değişimine neden olacaktır. Sütün yağı, kahve ile uyumu

Kahve köşesine davetlisiniz

Kahve keyfine dair daha fazla bilgi edinmek için sizi Barista köşesine davet ediyoruz. Bu adreste çekirdek farklarından çekim tekniklerine birçok yeni bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca farklı ürünleri bir arada görüp daha sağlıklı bir değerlendirme yapabilirsiniz. Bu arada bir müjdeyi de yeri gelmişken sizinle paylaşalım. Artık MediaMarkt mağazalarında bu deneyimi yaşayabileceksiniz. Özel bir kahve köşesi ve işinin ehli bir barista ile bu yolculuğa çıkabilirsiniz. Baristadan özel teknik ve tarifleri de alıp bunları evinizde deneyebilirsiniz.

 

Cevap bırakın