Kadınlar savaş oyunlarını ve mobili tercih ediyor

0

Kadınların yüzde 70 gibi ezici bir üstünlükle mobil oyunları tercih ettiğini kaydedilirken söz konusu oranın erkeklerde yüzde 40 olduğu belirtiliyor. İşte detaylar…

Milyonlarca kayıtlı kullanıcısı ile çevrimiçi ve çevrimdışı PC, konsol ve mobil oyunlarda “oyuncuyu esas alan” bir dijital platform, 2019 yılı için Türkiye’deki oyun dünyasıyla ilgili istatistiklerini paylaştı. Ulaşılan verilere göre kadınlar, mobil platformlarda oyun oynamayı daha çok seviyor.

Kadınların yüzde 70 gibi ezici bir üstünlükle mobil oyunları tercih ettiğini kaydedilirken söz konusu oranın erkeklerde yüzde 40 olduğu belirtiliyor. PC bazında bakıldığında kadınlar yüzde 20, erkekler yüzde 25 seviyesinde; konsol ise erkeklerde %35 ile daha popüler. Kadınlar ise %10 oranında konsol tercih ediyorlar. Genel kanının aksine, kadınlar FPS olarak bilinen birinci şahıs nişancı, yani savaş ağırlıklı oyunları seviyorlar. Bunu yüzde 15 ile MMORPG’ler, yani online rol yapma oyunları ve %10 ile aksiyon oyunları takip ediyor.

En çok kadın oyuncu İzmir’de…

Paylaşılan istatistikler arasında kadın oyuncuların yoğunlaştığı şehirler de dikkat çekti. Buna göre en çok kadın oyuncu bulunan şehirler sırasıyla İzmir, İstanbul, Eskişehir, Ankara ve Konya.

Kadınların en çok oynadığı oyunlar ise şöyle sıralandı:

  1. PUBG Mobile
  2. League of Legends (LOL)
  3. Lords Mobile
  4. Counter-Strike: Global Offensive (CSGO)
  5. Arena of Valor

Kadınların en çok oynadığı oyunlar arasında Fortnite’ın bulunmuyor oluşu da dikkat çekti.

Oyun dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın