Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelKadınlar ne ister?

  Kadınlar ne ister?

  Son zamanlarda 3 boyutlu yazıcılar oldukça popüler hale geldi. 3 boyutlu nesneleri basabilmemize olanak sunan bu akıllı teknolojinin üretim rakamları her geçen gün artıyor. Yapılan bir araştırma 2017 yılında 1 milyon yazıcının üretileceğini söylüyor. Pazarın ise 3.1 milyar dolar büyüklüğe sahip olması bekleniyor. Şimdiden pek çok aksesuarın basılabildiği bu teknoloji kadınların kıskacı altına girdi. Gelin, kadınlar 3 boyutlu yazıcıdan ne istiyor, birlikte bakalım…

  iStock_000055162886_Small

  Hızla gelişen teknoloji bizi her geçen gün daha fazla şaşırtıyor. Bundan sadece 5 yıl önce biri karşınıza çıkıp “Yazıcıdan kolye bastım” dese muhtemelen ona inanmazdınız. Sadece kağıt basmaya yarayan yazıcılar, son dönemlerde kağıdın kullanımının azalmasıyla zaten bir kenara konulmuştu. Yeniden doğuşu ise 3D yazıcılarla oldu! Nedir bu 3D yazıcılar, önce kısaca onu anlatalım: Alışık olduğumuz yazıcıların görüntüsünden biraz daha büyük ve ağır olan bu yazıcılar, kullandıkları özel mürekkep teknolojisiyle birtakım nesneleri 3 boyutlu olarak basabiliyor. Bu teknoloji ilk olarak 1980’li yıllarda Japonya’da kullanılmış. Daha sonra Amerika’da ticari hale getirilmiş. 6-7 yıl içinde ise kullanımı yaygınlaşmış. Geleceğin teknolojisi olarak görülen 3 boyutlu yazıcılar, hayal ettiğiniz bir parçayı bilgisayar ortamında modelleyerek, birkaç dakika içinde yazıcıdan çıkartmanıza olanak sağlıyor. Tabi bu durum da kadınların dikkatinden kaçmıyor!

  En çok telefon kılıfı basıyorlar
  3 boyutlu yazıcılardan basabileceğiniz ürünler hakkında hayal gücünüzü oldukça geniş tutabilirsiniz. İlk olarak tanışma amaçlı küçük ebatlı nesneleri bastığımız bu teknolojik cihazlarda bugün organ bile basılabilir hale geldi. Dünyanın üç boyutlu yazıcıyla üretilen en ilginç ürünü ise Defense Distributed adlı bir grubun ortaya çıkardığı silah oldu. Yaklaşık bir yıllık çaba sonucunda ortaya çıkan silah, Teksas’ın Austin kentindeki atış alanında denendi. Bu kadar ilginç ürünlerin basılabildiği bu teknolojik cihazda kadınlar da bileklik, kolye, anahtarlık gibi ürünleri basmayı denediler. Renkli renkli tasarımlar, şıklıkla birleşince her kadın kendi aksesuarını tasarlamaya merak saldı. Hatta son zamanlarda kıyafet ve topuklu ayakkabı basanları bile duyuyoruz. 3 boyutlu yazıcıların kadınlar tarafından en verimli kullanıldığı bir diğer alan da telefon kılıf ve kapakları… Birbirinden gösterişli telefon kapaklarını satın alan kadınlar, artık kıyafetlerine uyacak farklı kombinasyonlarda cep telefonu kılıflarını kendileri tasarlayıp basıyorlar.

  Mobilya basacakları günleri de göreceğiz
  Basabileceğiniz ürün çeşitlerine çok farklı örnekler var. Örneğin geri dönüşümün öneminin bu kadar vurgulandığı bir dönemde, Dirk Vander Kooji adındaki Hollandalı bir öğrenci, eski buzdolabı parçalarını kullanarak kişiye özgü mobilyalar üretti. Kooji’nin bu keşfi dünyanın çeşitli yerlerinde inovasyon ödülleri almasına da sebep oldu. Kadınların evlerinde kullandıkları mobilyaları da büyük hassasiyetle seçtiklerini göz önüne alırsak, kadınların 3 boyutlu yazıcılardan mobilya bastıkları günleri görmek pek de hayal değil.

  Çocuğunuza oyuncak basabilirsiniz
  Eğer çocuğunuz varsa 3 boyutlu yazıcılar sizin için oldukça ilgi çekici olabilir. Modibots adlı bir marka şimdiden 3 boyutlu yazıcılarda oyuncak üretmeye başladı. Hâl böyle olunca, yakın zamanda diğer oyuncak firmaları da bu işe girişebilir. Ya da siz yaratıcılığınızı kullanarak, çocuğunuz için farklı farklı oyuncaklar tasarlayabilir ve bunları 3 boyutlu yazıcınızdan basabilirsiniz.

  Arabanız olsun ister misiniz?
  Urbee markası bu konuda bir ilk oldu ve üç boyutlu yazıcı ile basılan ilk arabayı üretti. Yakın bir zamanda da dünyaca ünlü otomobil markası Peugeot, yeni tanıttığı modeli Fractal’da 3 boyutlu yazıcı ile basılmış parçaların yer aldığını duyurdu. Aracın iç kısmında yer alan 3D yazıcı ile üretilmiş parçalar, toplam alanın yüzde 80’lik bir bölümünü kaplıyor. 3 boyutlu yazıcı teknolojisi bu kadar hızlı gelişirse belki yakın bir zamanda kendi arabanızı da basabilirsiniz, belli mi olur…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN