Kablosuz verileri siber saldırılardan koruyan yeni bir tür verici geliştirildi

0

ABD’de çalışmalarını sürdüren Türk akademisyen, siber saldırganlara yönelik dikkat çekici bir çözüm geliştirdi.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektronik Mühendisliği 2009 mezunu Rabia Tuğçe Yazıcıgil’in MIT’deki araştırmaları sonucunda bir veri paketinin içindeki 1 veya 0 bitlerinin her birini mikrosaniyede bir farklı frekansa sektirerek en hızlı saldırganları bile geride bırakan yeni bir verici geliştirdi.

Verici, kütle akustik dalga (BAW) rezonans cihazı denen hızlı frekans değiştirme özelliğine sahip cihazlardan yararlanarak, çok geniş bir RF (radyo frekansı) aralığında hızla sekmeler yapıp her sektiğinde farklı bir bitin verilerini gönderiyor. Araştırmacılar ayrıca her mikrosaniyede bir bitlerin gönderilmesi için farklı kanal seçen bir güvenli kanal jeneratörünü de sisteme uyguladılar. Araştırmacılar tarafından geliştirilen ve günümüzde kullanılan protokolden farklı olan bir protokol ise, ultra hızlı frekans sekmelerini destekliyor.

Dikkat çeken buluş…

Günümüzde birbirine bağlı şekilde kullanılan araç, akıllı evler ve tıbbı cihazlar “nesnelerin interneti” oluşturmuş durumda. Uzmanlara göre internete veri yükleyen ve paylaşan cihazların sayısı 2020 itibariyle 20 milyarı aşacak. Ancak bu cihazlar, veriyi bulup ele geçirerek, silerek, sinyalleri bozarak zararlı etkilere yol açan saldırganların müdahalesine karşı zayıf durumda. Verileri korumanın bir yolu olan “frekans sektirme”, binlerce bit içeren her bir veri paketinin rastgele seçilmiş ve benzersiz bir radyo frekansı (RF) kanalı üzerinden iletilmesi yoluyla saldırganların paketleri ele geçirebilmesini önlüyor. Ancak büyük paketleri sektirmek, saldırganların bunları ele geçirebileceği kadar uzun sürebiliyor.

Cevap bırakın