Kablosuz şarj yöntemleri nelerdir?

0

Kablosuz şarj yöntemleri sayesinde elektronik cihazları şarj edebiliyoruz. İşte bu teknolojinin öne çıkan özellikleri.

Arkasında birçok teknoloji yer almasına rağmen kablosuz şarj temelde manyetik alan etkisi yardımı ile elektrik enerjisi iletebildiğimiz bir teknoloji. Günümüzde en çok cep telefonları, akıllı saatler, elektrikli diş fırçaları ve tablet gibi cihazlarda bulunan bu teknolojinin kullanılabilmesi için iki unsura ihtiyaç duyuluyor: Birincisi bu özelliği destekleyen bir şarj pedi. İkincisi ise şarj edilecek cihazın bu teknolojiyi desteklemesi.

Uzun lafın kısası elinizde bir kablosuz şarj pedi olsa bile şarj edeceğiniz cihaz donanımsal olarak bu teknolojiyi desteklemiyorsa kablosuz şarj işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Otomobillerden powerbanklara, lambalardan masalara kadar birçok cihaz kablosuz şarj özelliği ile geliyor. Hatta biraz bu işlerden anlıyorsanız siz de istediğiniz yere bu tarz bir şarj istasyonu kurabilirsiniz. Çoğu şarj pedi 5V ile çalışır ve istasyonu kurmak istediğiniz yere bir şekilde bu 5V enerjiyi götürürseniz gerekli altyapıyı sağlamış olursunuz.

İlk çıktığında kablosuz şarj cihazlarının çıkış gücü genelde 5 Watt olarak belirlenmişti. Bu da bir telefonun tam olarak şarj olması için epey uzun süre beklenmesi gerektiği anlamına geliyordu. Günümüzde ise bu rakam 15 Watt’a kadar yükseldi. Yine de ortalama bir telefonun en fazla 10 Watt civarında kablosuz şarj desteklediğini de belirtelim.

Kaç tür kablosuz şarj yöntemi var?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan farklı kablosuz şarj yöntemleri vardır: Qi ve PMA. Temelde ikisi de inküktif şarj teknolojisini kullanıyor olsa da bazı detaylarda farklılık gösteren bu iki kablosuz şarj standardı yaygın olarak kullanılıyor. Yine de Qi teknolojisinin PMA’a göre daha fazla üretici tarafından desteklendiğini belirtelim. Bazı üreticiler kafa karışıklığını gidermek için cihazlarını her iki teknolojiyi destekleyecek şekilde üretmektedir.

Öncelikle bu tarz bir şarj cihazı almak isterseniz şarj etmek için kullanacağınız cihazın bu tarz bir desteğinin olup olmadığına bakmanız gerekiyor. Eğer varsa sorun yok. Ancak kablosuz şarj özelliği olmayan bir cihaza bu özelliği kazandırmak o kadar da kolay değil. Telefon tarzı cihazlar için sonradan kablosuz şarj özelliği sunacak aksesuar (özellikle kılıf) seçenekleri var. Ancak bunların sınırlı sayıda cihaz için kullanılabildiğini ve genelde cihazı irileştirdiğini de belirteyim.

Kablosuz şarj yöntemleri

Telefon dışındaki cihazlara sonradan bu özelliği kazandırmak ise pek kolay değil. O yüzden ileride kablosuz şarj teknolojisini kullanmak istediğiniz cihazlarınızı bu tarz bir özellikle satın almanız daha mantıklı olacaktır.

Öte yandan alacağınız tek bir kablosuz şarj aletinin benzer teknolojiyi destekleyen farklı cihazlarla birlikte uyum içinde kullanılabileceğini de hatırlatmak isterim.

Güzel ve eğlenceli bir teknoloji olan kablosuz şarj ile ilgili donanım çözümlerini MediaMarkt internet sitesinde bulabilirsiniz.

 

Cevap bırakın