Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Satın Alma RehberiKablosuz Ortamlardan iPhone'a Erişim

  Kablosuz Ortamlardan iPhone’a Erişim

  Her yerden online olunan bir çağda yaşıyoruz. Bu süreçte, en önemli sorunlardan birisi, şarjın çok çabuk bitmesi ve aynı zamanda kablolara bağımlı kalma durumu. Şarj sorununun çözülmesi konusunda, kablosuz şarj ve portatif şarj üniteleri bir nebzede olsa çare olmaya başladı. Diğer taraftan, akıllı cihazların kullanımı arttıkça, çekilen resimlerin, videoların, farklı akıllı telefonlara veya bilgisayarlara transferi veya bilgisayar ortamından bulunan resim, video ve buna benzer içeriklerin, akıllı cihazlara yüklenmesi oldukça önemli olmaya başlıyor. Aynı zamanda akıllı telefonların tıpkı bir USB diski olarak kullanılması ve bütün bunların kablo yumağından uzak, tamamen kablosuz olarak kullanılması, kulağa oldukça hoş geliyor.

  Bu yazımda, iTunes kullanmadan iOS cihazlara kablosuz olarak bağlanıp, fotoğraf yükleyip indirebileceğimiz ve aynı zamanda akıllı telefonları bir USB disk olarak kullanabileceğimiz iki uygulamadan bahsedeceğim.

  Her iki uygulama ile kablosuz olarak iOS cihazlara bağlanılabiliyor. Uygulamaların iOS cihazlarda çalıştırılması ile herhangi bir Windows veya OSX çalıştıran bilgisayardan, bağlantıya izin veren bir servis çalışmaya başlıyor. Üzeride iOS çalışan cihazın bulunduğu ağdan aldığı IP üzerinden cihaza bağlanılabiliyor.

  Uygulamalardan birincisi;

  Simple Transfer Pro:

  Wi-fi üzerinden iOS cihazlara bağlanıp, fotoğraf ve video yükleyebileceğiniz  ya da bilgisayarınıza fotoğraf ,video indirebileceğiniz bir uygulama.

  5

   

  Uygulamanın çalıştığı telefona bağlanırken, sadece Mac bilgisayarlardan bağlanma zorunluluğu yok. Herhangi bir ortamdan, Simple Transfer Pro uygulamasını çalıştıran iPhone veya iPad’e web arayüzünden bağlanıp, istenilen resim yada video görüntülenebiliyor yada izlenebiliyor. Tersi olarak da istenilen resim yada video, iPhone veya iPad’e transfer edebiliyor. Bu uygulama ile uygulama dosyası yani video veya resim dosyası dışında, dosya yüklemek mümkün değil.

  1

  Uygulama, iPhone veya iPad’e yükledikten sonra çalıştırıldığında, cihaz bulunduğu ağ üzerinden otomatik bir IP alıyor ve üzerindeki bağlantı servisini açıyor. Bu uygulama ile aynı zamanda iPhone ile iPhone arasından yada iPhone ile iPad arasında dosya transferi de yapılabiliyor.

  3

   

  Uygulamanın güvenliğini sağlamak için de “Passcode” özelliği eklemiş. Bu özellik ile bir bağlantı şifresi tanımlanıp,  sadece şifreyi bilen kişilerin bağlanması sağlanıyor.

  2

  iPhone veya iPad üzerinde çalışan uygulamaya bağlanıldığında, cihaz üzerinde daha önceden çekilen fotoğraf veya videolar görülebiliyor. Eğer istenirse, bilgisayara indirilmeden de izlenilebiliyor. Ücretsiz versiyonu da bulunan uygulamanın Pro versiyonu, 2.99 dolara satılıyor.

  Tamamen kablosuz olarak kullanılabilecek uygulamanın oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.

  Uygulamalardan ikincisi;

  Wireless Drive:

  19

   

  Wireless Drive uygulaması, telefonunuzu kablosuz USB disk olarak kullanmanıza olanak sağlıyor. Bilgisayarda bulunan herhangi bir uygulama, video vs. dosyayı, iPhone veya iPad’e kablosuz olarak  yükleyebilir, aynı şekilde daha önce yüklemiş olduğunuz dosyayı, farklı bilgisayarlardan indirebilirsiniz.

  16

  Wireless Drive uygulaması, akıllı telefona yüklendikten sonra, uygulama başlatıldığında, bilgisayardan yada farklı bir akıllı telefondan bağlanmak için http protokolü kullanılıyor. Uygulamanın çalıştığı akıllı telefonun IP’si ile birlikte 4096 portu kullanılıyor. Güvenliğin sağlanması için

  222

  QR doğrulaması isteniyor. Bilgisayardan iPhone veya iPad’deki  uygulamaya, web tarayıcısı ile bağlanabilmek için  web tarayıcısında QR  kodu üretiliyor. Akıllı telefonun kamerası ile  QR kodu okutularak, telefona bağlanılabiliyor.

  22

  Bağlantı sağlandığında, bilgisayarda bulunan herhangi bir dosya, fotoğraf, video vs. telefona aktarılabiliyor. Bu sayede telefonda bulunan boş alan  sınırlarında, tamamen kablosuz dosya transferi sağlanabilmekte.

  18

   

  Bu uygulamanın da ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunuyor. Ücretli versiyonu 2.99 dolara App Store’da satılmakta.

  iPhone veya iPad cihazlarına kablosuz dosya transferinde kullanılan başka uygulamalarda bulunuyor. Bu uygulamalardan sadece iki tanesini anlatmaya çalıştım.

  iPhone veya iPad sarf malzemesi  almak için linki takip edebilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN