Kablosuz kulaklıkların yükselişi

0

Teknolojinin gelişmesi, Netflix ve Spotify gibi müzik/video platformlarının yaygınlaşmasıyla beraber kullanım keyfimizi artıracak kablosuz kulaklıkların sayısında da ciddi bir artış meydana geldi.

Konu müzik ya da film/dizi izlemek olduğunda özellikle mobil cihazlarda kulaklıkları sıklıkla kullanıyoruz. İşe ya da okula giderken, yolda ya da toplu taşımada geçen vaktimizi müzik dinleyerek geçirmek günümüzde en sık yaptığımız aktivitelerden biri. Bu gibi durumlarda yanımızda bulunan telefon ise en sık kullandığımız elektronik cihazların başında geliyor.

Kablosuz kulaklıkların yükselişi

Elbette konu müzik ya da film olunca etraftakileri rahatsız etmeden vakit geçirmek de önemli oluyor. bu tip aktivitelerde genelde telefonun kutusundan çıkan kablolu kulaklıkları kullanıyoruz. Ama kablolarla uğraşmayayım, sağa sola takılmadan kablosuz olarak müzik dinleyip film izleyeyim dediğinizde ise kablosuz kulaklıklar imdadımıza yetişiyor.

Kablosuz kulaklık türleri

Teknolojinin gelişmesi ve ihtiyaçların çeşitlenmesiyle beraber kablosuz kulaklıklar da tek bir tür yerine farklı beklentilere hitap edecek şekilde evrildiler. Günümüzde birden fazla kablosuz kulaklık türü bulunuyor. Hangi tür olursa olsun mobil cihazlarla kullanılan bütün kablosuz kulaklıklar Bluetooth teknolojisine sahiptir.

Birbirine kablo ile bağlı kablosuz kulak içi kulaklıklar

Bu modeller genelde spor yapanlar ya da kulaklıkları kaybetme riski olanlar tarafından tercih edilir. Kulaklıkların her ikisi birbirine kablo ile bağlıdır. Kulaklığın telefonla olan bağlantısı ise haliyle Bluetooth teknolojisi ile sağlanır. Üzerlerinde pil bulunan bu kulaklıklar USB bağlantısı ile şarj edilir. Kulağın içine girerek kullanılan bu modellerin az sayıda örneği ise kulak üstü şeklinde olur. En önemli avantajları hafif ve taşınabilir olmalarıdır. Bu kulaklıkların en önemli dezavantajı pilleri bittiğinde şarj etmeden kullanılamamalarıdır.

Kulak üstü kablosuz kulaklıklar

Bu ürünler ilk bakışta kablolu kulak üstü kulaklıklara benzerler. Ancak en önemli farkları Bluetooth teknolojisine sahip olmalarıdır. Bu kulaklıklar kulak içi kablolu modellere göre daha büyük ve daha fazla yer kaplarlar. Ancak ses kalitesi ve sunduğu konfor da diğer türlere göre daha iyidir. Bu modellerin bazılarında kablolu kullanım özelliği de vardır. Bu da kulaklığın pili bittiğinde Bluetooth yerine kablolu kullanımı da beraberinde getirdiğinden önemli bir avantaj sağlar.

Tamamen kablosuz kulak içi kulaklıklar

Bu ürünler adeta bir kulak tıkacı gibi kulağın içine takılarak kullanılır. Büyüklükleri madeni bir paradan fazla olmayan bu kulaklıkların şarj işlemi ise beraberinde verilen özel kutuları sayesinde olur. Bu kutularıyla uzun saatler boyunca kullanılabilen bu kulaklıkların şarjı bittiğinde kutusuna koymanız şarj etmeniz için yeterli olacaktır. Hafif ve taşınabilir olmaları bu tip ürünlerin en önemli avantajıdır. Tek tek de kullanılabilen bu ürünlerin en büyük dezavantajı ise kaybolma riskleridir. Ayrıca bu tarz kulaklıklarla telefon görüşmesi çok rahat bir şekilde yapılamıyor.

Kulak içi kablosuz kulaklıklar

Bir önceki paragrafta anlattığım versiyonlara benzeyen bu kulaklıkların ucunda uzun bir bölüm bulunuyor. Apple AirPods ile popüler olan bu tasarım birçok marka tarafından kullanılıyor. Özellikle telefon görüşmelerinde bu tarz kulaklıklar telefon görüşmelerinde sesi aktarma konusunda çok daha iyi sonuç vermektedir. Şarj işlemi yine özel kutularında yapılan bu kulaklıklar da kaybolma riskine maruz kalırlar.

Farklı tür ve kategorideki kablolu ya da kablosuz kulaklıkları MediaMarkt.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

Mobil cihazlar için geliştirilen bütün kablosuz kulaklıklar aynı zamanda telefon görüşmeleri için de kullanılabilir. Yukarıda anlattığımız tüm bu modelleri telefonunuzla yapacağınız görüşmelerde de kullanabilirsiniz. Anlatması benden, beklentilerinize uygun kablosuz kulaklık seçmek sizden.

Cevap bırakın