Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiKablosuz kulaklık pazarı yeni ürünlerle büyüyor

  Kablosuz kulaklık pazarı yeni ürünlerle büyüyor

  Ekranları ile birlikte hayatımızdaki yerleri de giderek büyüyen mobil cihazlarda müzik dinleyen veya video izleyen kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Malum mobil cihaz genelde kişisel kullanımlar için ve yapılan işe göre de kişisel bir ses ortamı gerektiriyor. Son yıllarda tüketicilerin kendi kişisel ses ortamlarını oluşturmak için kulaklıklara giderek artan ilgilerinin temel nedeni dolaylı da olsa mobilleşme. Bu durum kulaklıkları diğer aksesuarlar içerisinde farklılaştırıp, kulaklık pazarının büyümesine neden oluyor.

  Orta yaş ve üstünün kulaklık kullanma alışkanlığı artıyor olsa da bu aksesuar daha çok gençlerin gözdesi. Gençlerin tercihlerinde ise belirleyici kriter kulaklığın nasıl göründüğü ve tasarımı. Orta yaş ve üstü için ise tasarım değil işlev ön planda. İşlevden kastım kolay taşınması, arkadaki gürültüyü azaltması, uzun giden bataryası vs. Konu işlevden açılmışken kulaklıkların ofis ortamında da çalışanlar ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Özellikle açık ofislerde gürültü çalışırken en önemli problemdir. Bu anlamda birçok markanın özellikle ses izolasyonu ve yüksek ses kalitesine ürettikleri cihazlarda önem verdiklerine şahit oluyoruz. Kullanıcıların kulaklık stillerinde ise genelde öne çıkan kulaklık tipleri, baş üzeri, kulak içi ve boyun arkası olarak sıralanabilir. Ayrıca giderek popülerleşen kablosuzlar pazarın en gözde oyuncusu durumundalar.

  Ses kaliteleri iyileştikçe kablosuz kulaklıklara ilgi artıyor

  Son dönemin en cool aksesuarları kablosuz kulakların yakın zamana kadar çok fazla tavsiye edilmemesinin en önemli nedeni ses kalitelerinin yeterince iyi olmamasıydı. Ancak bugün pek çok kablosuz kulaklığın ses kalitesi oldukça iyi ve artık bu tez gereçli değil. Artık pek çok insan kullanımı çok daha kolay, diğer kulaklıklar gibi cepte birbirine dolaşma problemi olmayan kablosuz kulaklıkları tercih ediyor. Kablosuz kulaklık kullanmanın en güzel tarafı, telefonunuzu çantaya veya masanın üzerine bırakıp hala müzik dinlemeye devam edebiliyor olmanız. Montunuzu giymeye çalışırken kulaklığın kablosunun takılması gibi bir sıkıntınız kablosuz kulaklıkla ortadan kalkıyor. Kablosuz kulaklıklar oyuncu kitlesi tarafından çok tercih ediliyor. Özellikle oyun keyfini uzun saatlere kadar sürdürmek isteyen çocukların tercih ettiği gürültü engelleyici mikrofonları olan kablosuz kulaklık modelleriyle adeta ortamdan izole olmak mümkün. Tüm bunlar küçük ancak hayatınızı kolaylaştıran ve güzelleştiren özellikler.

  Pazar her yıl yüzde yüz büyüyor
  Kablosuz kulaklık segmentinde çoğu marka için hala geçerli olan dezavantaj düşük batarya ömürleri. Genelde piyasadaki cihazların ortalama batarya ömürleri 7-8 saat. Çok daha uzun giden pile sahip olan markalar da var. Ancak buna rağmen kablosuz kulaklık pazarı hızla büyümeye devam ediyor. Hatta pazardaki büyüme için çok güçlü bir istatistikten de bahsetmek mümkün. 2005 yılından bu yana dek Türkiye pazarında faaliyet gösteren Plantronics’in yaptığı araştırmaya göre kablosuz kulaklık pazarı her yıl yüzde 100 büyüme gösteriyor. Bununla birlikte kablosuzda fiyatlar da düşüyor ve çok daha fazla seçenek piyasaya çıkıyor. Gelin piyasada dikkat çeken kablosuz kulaklık modellerine ve kısaca özelliklere birlikte bakalım.
  senheiser
  25 saatten fazla batarya ömrü burada; Sennheiser Momentum Wireless
  Oldukça kaliteli ve uzun ömürlü olan bu kulaklığın fiyatı biraz pahalı ancak özellikleri fiyatını karşılayacak nitelikte. Eğer ses kalitesi sizin için vazgeçilmez ise bu ürünü almakta tereddüt etmeyin. Batarya ömrü 25 saatten fazla olan bu kulaklığın satış fiyatı Amerika’da 499 dolar civarında. Ayrıca paslanmaz çelik ve gerçek deri kullanılarak tasarlanmış ürün oldukça hafif. VoiceMax mikrofon özelliği, harici bir mikrofona gerek kalmadan konuşmaları çok net bir şekilde yapmanızı sağlar. Kulak pedleri yumuşak ve esnek yapıda tasarlanmış olan ürün oldukça konforlu.
  Jabra Move Wireless
  Kulağınızda olduğunu unutacağınız kulaklık; Jabra Move Wireless
  Dayanıklı yapısı, kullanım kolaylığı ve hafifliğiyle kalite, fiyat ve performans dengesinde en iyilerden biri Jabra Move Wireless. Batarya ömrü 8 saatten fazla olan Jabra Move Wireless’ın Türkiye fiyatı 400 TL. Ultra hafif olarak tasarlanan ürün, ayarlanabilir taç bandıyla konforlu bir kullanım ve maksimum dayanıklılık sağlıyor. Öyle ki taktıktan bir süre sonra kulağınızda olduğunu unutmanız mümkün. Ürünün tasarımı kadar ses kalitesi de başarılı. Paslanmaz çelik kollar ve kir tutmayan kumaş gibi kaliteli malzemelerden üretilen kulaklık, sesli yönlendirme ve otomatik eşleşme sistemiyle de mobil cihazlarla kolaylıkla bağlantı kurabiliyor. İsteğe bağlı olarak gelen kablo ise, kulaklığın uçuşlarda rahatlıkla kullanabilmesi için düşünülmüş. Ürünün tek dezvantajı dışardaki gürültüye karşı izolasyonunun yetersiz kalması. Özellikle toplu taşıma aracı kullananlar dışardaki gürültüyü bastırmak için sesi açmak zorunda kalabilirler.
  plantronics
  Tasarım ve ses kalitesi bir arada; Plantronics BackBeat Sense
  Türkiye’de de kısa süre önce iki yeni modelini piyasaya sunan Plantronics’in BackBeat Sense modeli 2,5 saatlik şarj ile 18 saat giden batarya ömrü ve konforlu tasarımı ile verdiğiniz paraya değecek bir ürün. Yalnızca 141 g ağırlığında olan bu ürün, piyasadaki en hafif kulaklıklardan biri. Yani bu kulaklığı nerdeyse tüm gün kulağınızda veya başınızda herhangi bir ağrı hissetmeden kullanabilirsiniz. Ekstra konforlu tasarımı ile kulaklarınızı terletmiyor. Sol kulaklık üzerinde açma kapama ve şarkılar arası geçiş tuşu bulunuyor. Sağ kulaklık üzerinde ise gelen aramalara cevap verme düğmesi var. Kulaklıkta ışık olmaması Plantronics’i diğer gece ışık saçan Bluetooth kulaklıklardan ayırt eden bir avantaj. Oldukça başarılı bir bluetooth cihazı ile donatılan kulaklık 100 metreye kadar menzil sunuyor. Plantronics BackBeat Sense, özel sensörler sayesinde kulağa takılı değilken müziği otomatik olarak kapatarak kulaklığın pil ömrünü koruyor. Ürünün dezavantajı yürürkenki ses kalitesinin yeterince iyi olmaması. Kulaklık çok hafif olduğundan adım attığınızda bir gıcırtı ve hafif vurma sesi duyuyorsunuz. Ancak müziğin sesini açarak bu sesi bastırmak mümkün.
  sony
  Önceliğiniz ses değil pil ve kullanım kolaylığı ise; Sony MDR-ZX770BT
  20 saati aşkın batarya ömrü Sony MDR-ZX770BT’nin en belirgin özelliği. Ürünün sol kulaklığında açma kapama düğmesi ve uzun basıldığında Bluetooth düğmesi görevi gören bir tuş bulunuyor. Aşağıda küçük bir USB şarj girişi yer alıyor. Ön tarafında ise bir kapama tuşu ve ses kaydı için mikrofon yer alıyor. Eğer telefonunuz destekliyorsa NFC bağlantısını da kullanmanız mümkün. Sağ kulaklıkta ses ayar düğmesi bulunuyor. Yanında ise şarkılar arası geçiş yapmaya ve telefon cevaplamaya yarayan çok fonksiyonlu bir tuş mevcut. Ürünü, konforlu tasarımı sayesinde gün boyunca ağrı hissetmeden kullanmanız mümkün. Size şaşırtıcı bir ses kalitesi vaat etmeyen Sony MDR-ZX770BT, uzun batarya ömrü konfor ve kullanım kolaylığı ile ön plana çıkıyor.
  Koss BT540i
  Ayarlanabilir kulaklıklar ile yüksek hareket imkanı; Koss BT540i’de
  10 saati aşkın batarya ömrüne sahip Koss BT540i sade ancak göz alıcı bir tasarıma sahip. Esnek ayarlanabilir kulaklıkları, yüksek hareket imkanı salıyor. Amerika’daki satış fiyatı 172 dolar olan ürünün ses kalitesi de iyi. Sağ kulaklığın üzerinde USB girişi, Bluetooth ve açma kapama düğmesi yer alıyor. Butona erişim kolay ancak öğrenene kadar bir süre yanlış tuşa basmanız mümkün. Bunun dışında ürünün NFC bağlantı özelliği biraz yavaş, telefona bağlanması yaklaşık 5 dakika sürüyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN