Kablosuz İnternet Yönlendiricisi(Router) Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Router alırken nelere dikkat edilmesi gerekir

0

      Piyasada bulunan çoğu kablosuz internet yönlendiricisi ilk bakışta birbirine çok benzer. Modeller incelendiğinde her birinin kendine özel farklılıkları bulunur. Kullanım amacına yönelik olarak, hangi kablosuz internet yönlendiricisinin alınması gerektiğine karar vermek için aşağıda sıraladığım kontrol listesi oldukça  işinize yarayacaktır.

Hız Derecelendirmesi

      Kablosuz internet yönlendiricilerinin hızları saniyede Megabit cinsinden (Mbps) gösterilir. Wi-Fi teknolojisinin internet yönlendiricilerinde kullanılmaya başladığı zamanlarda hız 11 Mbps ile başlandı. Sonrasında, 54 Mbps hızında 802.11g standardını kullanan yönlendiriciler kullanıldı. Devamında 150 Mbps ile 600 Mbps hızlarında 802.11n standardını kullanan modeller ile 802.11ac  standardını kullanan ve hızı 1 Gbps olan modeller geliştirildi.

      Yüksek Mbps hızına sahip yönlendirici kullanmak cazip gelebilir. Bununla birlikte pratikte elde edilecek asıl performans, internet servis sağlayıcısının desteklediği internet hızı ile orantılıdır. Diğer taraftan, kullanılan internet yönlendiricisinin hızı ne kadar fazla olursa olsun, cihaz ile bilgisayar ya da akıllı telefonun iletişim hızlarındaki limitler de bağlayıcı rol oynar. Yüksek fiyatlar ödenerek alınan hızlı yönlendiricilerden alınacak olan verim, tam olarak harcanan paranın karşılığı olmayabilir. Yönlendirici alınırken özellikle internet servis sağlayıcısının verebileceği hız ve aynı zamanda internete çıkacak cihazların iletişim kapasiteleri düşünülerek seçim yapmak, teknik nedenlerden dolayı kullanılamayacak kapasiteler için fazladan ödeme yapılmasına engel olacaktır. Ev ya da iş yeri ortamında, kablosuz olarak bilgisayarlar veya akıllı cihazlar arasında yüksek hızlı iletişim yapılmak istenildiğinde, yüksek hızlı kablosuz yönlendiriciler almak anlamlı olur.

Popülarite

      Kablosuz internet yönlendiricisi modellerinde, kullanım oranları bir fikir verebilir. Birçok insan belirli bir ürünü alıyorsa, ilgili ürün gerçekten de başarılı olarak değerlendirilebilir. Çoğunlukla en çok satan ürün, o zamanın teknolojine uyum sağlamış denilebilir. Tabi ki ürün alma tercihinde; ihtiyaç, tam anlamı ile belirleyici rol oynamakla birlikte, ürün tedarikçilerinin satış sıralamasına göz atmak yararlı olabilir.  Yüksek hızlı kablosuz iletişim gerektiren ticari firmaların dışında, ev kullanıcılarının kablosuz yönlendirici alırken seçtikleri modeller, genel olarak alınabilecek model konusunda fikir verecektir. Yönlendirici almadan önce, ürün satıcılarının satış sıralamasını kontrol etmek de yararlı olacaktır.

Garanti

      Kablosuz internet yönlendirici üreticileri her zaman ekipmanlarıyla birlikte bir garanti paketi sağlar. Garantilerin uzunluğu ya da şartları büyük ölçüde değişmektedir. Uzun bir garanti, üreticinin ürünlerini desteklemeye daha kararlı olduğunuz gösterirken, daha az garanti, daha düşük ürün kalitesi veya güvenilirlik standardı anlamına gelebilir. Ürün satın alınırken daima kablosuz yönlendirici garanti durumları göz önünde bulundurulmalıdır.

Kullanıcı geri bildirimleri

      Günümüzde elektronik cihaz kullanıcıları, aldıkları ürünler hakkındaki fikirlerini bloglara, mesaj panolarına ve perakendeci web sayfalarına yazıyor. Kablosuz yönlendirici marka ve modellerinin fazla olması, ürünler hakkında kafa karışıklıklarına neden olabileceğinden, ev ağında kusursuz performans gösteren herhangi bir kablosuz yönlendirici markasını birileri deneyimlemiş ve paylaşmış olabilir. Alınacak ürün hakkında internet ortamında kullanıcı yorumlarını araştırmak, ürün hakkında fikir verecektir.

Maliyet ve bütçe

      Kablosuz yönlendirici almak için ayrılan bütçenin tam anlamı ile ihtiyaca yönelik olduğundan emin olmak gerekiyor. Örneğin, yüksek hızlı bir yönlendirici alarak, gerçekte hiç çıkılamayacak hızlar için fazla harcama yapmak yerine, çalışılacak hız aralığında bir yönlendirici almak uygun olacaktır.

      Popüler kablosuz internet yönlendiricileri için linki takip edebilirsiniz.

      Twitter takip için

Cevap bırakın