Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımKablosuz ağlarda ‘çekmiyor’ derdine son!

  Kablosuz ağlarda ‘çekmiyor’ derdine son!

  Kablosuz ağlarda 'çekmiyor' derdine son!Doğru kablosuz ağı tasarlayarak, ev ya da işyerinizde sorunsuz ve hızlı bir bağlantıya kavuşmak mümkün. Kullandığımız neredeyse tüm cihazların kablosuz bağlantı desteği bulunuyor. İster evde ister işyerinde kullanıyor olun, kablosuz ağınızın kapsama alanını genişleterek, ağdaki diğer cihazlarla olan bağlantıyı ve internet bağlantınızı tam performansla kullanabilirsiniz.

  Kablosuz ağlar nasıl çalışır?
  Yeni bir kablosuz ağ kurmadan ya da ağınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce, kablosuz ağların nasıl çalıştığını bilmek faydalı olacaktır.

  Standartlarla belirlenmiş radyo frekansları kullanan kablosuz ağlar, frekansları oluşturan, toplayan ve dağıtan bir merkezî cihaz (yönlendirici, erişim noktası gibi) kullanarak kurulur. İnternet bağlantınızı sağlayan ADSL, kablo, fiberoptik ya da uydu bağlantısını destekleyen modemler, hem internet bağlantısını dağıtır hem de belirlenen ayarlarla bir kablosuz ağ kurarak, diğer cihazların buradan birbirlerine ve internete erişmelerini sağlar.

  Günümüzde 2,4 GHz ve 5 GHz frekanslarını kullanan bu ağlar, merkezî cihazın taşıdığı standarda göre belirli bir hız ve kapsama alanını destekliyor. Kullandığınız modemin kablosuz ağda izin verdiği azamî hızı; cihazın kutusu, kitapçığı üzerinden ya da üreticinin web sayfasından ilgili modele bakarak öğrenebilirsiniz.

  DİKKAT! Kablosuz bağlantı hızı ve internet hızı birbirinden farklı şeylerdir. Kablosuz bağlantı hızı, yönlendiriciye ve bunun üzerinden diğer cihazlarla kuracağınız bağlantının hızını gösterir. Ancak bu hız, internet bağlantı hızınızdan düşükse, internet bağlantınızdan da verim alamazsınız.

  Hangi standart ne kadar hızlı?
  Öncelikle, kablosuz ağların hızının Mbit/sn cinsinden belirtildiğini bilmeniz gerekiyor. Bunun dosya aktarım hızındaki karşılığını bulmak için Mbit/sn değerini 8’e bölebilirsiniz. Örneğin 54 Mbit/sn hızındaki bir bağlantı ile saniyede en fazla 6,75 MB/sn hızında veri aktarımı yapabilirsiniz.

  Cihazınız 802.11b standardındaysa, bu kablosuz ağınızın 11 Mbit/sn hızını aşamayacağı anlamına gelir. Üstelik kapsama alanı da oldukça kısıtlıdır, yani evin bir odasına koyduğunuz modeme diğer odadan ulaşmak büyük ihtimalle mümkün olmayacaktır.

  802.11g ise 54 Mbit/sn hızına ulaşabilir, ancak kablosuz ağların azamî hızları labaratuvar koşullarında, açık alanda desteklenen hızları gösterir. Dolayısıyla ortalamada bunun yarısı kadar bir performans almayı bekleyebilirsiniz.

  Günümüzde satılan çoğu cihaz 802.11n destekliyor. 150, 300 ve 600 Mbit/sn hızlarındaki farklı cihazları raflarda görebilirsiniz. Bu standardın öncüllerinden farkı, MIMO (Multi Input Multi Output, yani çoklu giriş çoklu çıkış) desteğine sahip olmasıdır. Böylece yüksek hızlara erişim sağlanabiliyor.

  Kısa süre önce cihazlarda görmeye başladığımız 802.11ac ise daha geniş frekans aralığı ve MIMO desteği ile 1300 Mbit/sn hızına erişebiliyor.

  Bu konudaki bir diğer hatırlatmamız da, bu hızlara erişmek için alıcının da aynı standardı desteklemesi gerektiği olacak. Yani 802.11b destekleyen bir kablosuz ağ adaptörüne sahip cihaz, daha yüksek hızdaki ağ cihazlarına kendi azamî hızında bağlanır. Satın alırken, yüksek hızlı cihazları tercih edin, çünkü ileride bilgisayarınızı, telefonunuzu değiştirdiğinizde, yüksek hızdan faydalanmaya başlayabilirsiniz.

  Hangi cihaza ihtiyacım var?
  Her ne kadar üstteki bilgilendirici kısmı kısa tutmaya çalıştıysak da, sistemin işleyişini anlamak için bundan daha az bilgi veremezdik. Artık, kablosuz ağların nasıl çalıştığını gördüğünüze göre, neye ihtiyacınız olduğunu tespit edip, doğru çözüme yönelebilirsiniz.

  Kapsama alanı ve hız probleminiz varsa, ilk değiştirmek isteyeceğiniz şey modem olmalıdır. Şu anda 802.11ac destekleyen bir modem alarak, tüm bu dertlerden kurtulabilirsiniz.

  Modemi değiştirmek biraz pahalı bir seçenek olabilir, üstelik standart ölçülerde evler için uygun olsa bile, birkaç katlı, büyük bir ev ya da işyeri için modem de tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumda, erişim noktası adı verilen cihazlardan faydalanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, erişim noktasını kablosuz ağın çekim gücünün azalmaya başladığı bir noktaya koymak ve gereken ayarları yapmak. Yeni nesil erişim noktası genişletici cihazlar, tek tuşla kurulabilecek kadar pratiktir. Kablosuz ağınızı seçin, parolanızı girin ve gerisini ona bırakın.

  Eski model bilgisayarlarınız yeni nesil kablosuz ağların hızına ayak uyduramıyorsa, USB bağlantılı kablosuz ağ adaptörleri işinizi görür. Uyumlu standarda sahip bir adaptör alın ve bilgisayarın dahilî kablosuz ağını kapatıp, yeni adaptörü kullanmaya başlayın.

  Kapsama alanı ve hız açısından verimli bir kablosuz ağ için size aşağıdaki ürünleri öneriyorum.

  Modem
  VDSL bağlantılar için Zyxel NBG6716
  ADSL bağlantılar için TP-LINK TD-W8980

  Kablosuz erişim noktası
  AIRTIES AIR 4443

  USB adaptör
  ZyXEL NWD-6605

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN