Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımKablo hızında kablosuz ağ

  Kablo hızında kablosuz ağ

  Evlerde kullandığımız kablosuz cihazların sayısı her geçen gün artıyor. 3 – 4 kişilik ailelerin yaşadığı evlerde dahi televizyonlardan oyun konsollarına, bilgisayarlardan telefonlara 10’un üzerinde cihaz olabiliyor. Hatta misafir geldiğinde bu sayı 20’leri dahi bulabiliyor. Bu yüzden artık evlerde sadece internet bağlantısı sağlayan kablosuz modemlerden ziyade bantgenişliğinin kontrol edilebildiği, depolama ve yazıcı paylaşımı gibi özelliklere sahip, 802.11ac gibi yüksek bantgenişliği sağlayan, tıkanma yaratmayan modem/yönlendiricilere ihtiyaç duyuyoruz.

  Eğer evinizdeki modem artık ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa ve yukarıda saydığımız özellikleri sağlayan uygun fiyatlı bir çözüm arıyorsanız ZyXEL’in NBG6515 modem / yönlendiricisini önemli seçeneklerden birisi olarak gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

  zyXel

  Çift bant desteği

  Yeni bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonların çoğu artık 802.11ac desteği ile geliyor.  Dış görünüm olarak oldukça şık bir görünüme sahip olan NBG6515, çift bant desteği ile hem bu cihazları hem de eski cihazları destekleyebiliyor. Cihaz aynı anda hem 5 GHz, hem de 2.4 GHz cihazların bağlanabilmesine izin veriyor. Cihazın üzerindeki iki anten bulunuyor ve 2.4 GHZ’de 3 dBi, 5 GHz’de ise 5 dBi seviyesinde çalışıyor. Bu arada ürünün üzerindeki antenler sabit, çıkarılamıyor.

  NBG6515’in ön yüzünde modemle ilgili bilgileri veren LED’ler bulunuyor. Bağlantı portları ise cihazın arka kısmında yer alıyor. Cihazın 4 Gigabit Ethernet bağlantı noktası, bir adet WAN bağlantı noktası, adaptör DC girişi, açma kapama düğmesi bulunuyor. USB bağlantı noktası ise cihazın sağ tarafında yer alıyor. USB bağlantı noktasını kullanarak yazıcınızı diğer cihazlarla paylaşabiliyor ya da harici bir disk bağlayarak her bir cihazın ulaşabileceği bir depolama sunucusu haline getirebiliyorsunuz.

  Misafirler için özel ağ

  Kurulumu ve kullanımı oldukça kolay olan NBG6515’in ayarlarını kısa bir sürede yapabiliyorsunuz. Modemin görsel arayüzü üzerinden bu ayarları yapmak çok kolay. Birkaç tıklama ile güvenlik ayarları, parolalar gibi ayarlar yapılabiliyor. Bu arada eve gelen misafirler için özel bir ağ oluşturabiliyorsunuz. Bu ağda sınırlandırmalar yapabiliyorsunuz. Cihazı aynı zamanda tekrarlayıcı (repeater) ve AP (Access Point – Erişim Noktası) modlarında da kullanmak mümkün.

  Yüksek hız

  Biraz önce değindiğimiz gibi NBG6515’in 802.11ac desteği bulunuyor. Teorik olarak cihaz toplamda 750 Mbps’ye varan bağlantı hızı sağlayabiliyor. 2.4 GHz cihazlarda bu hız 300 Mbps, 5 GHz cihazlarda ise bu hız 433 Mbps. Dolayısıyla evde kablosuz ağ kullanan çok fazla sayıda cihazınız varsa NBG6515 bu cihazların tamamını destekleyebilecek kapasiteye sahip.

  Bilgisayarınızda 802.11ac desteği yoksa

  Eğer dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınız 802.11ac standardını desteklemiyorsa NWD6605 USB kablosuz bağdaştırıcı cihazını alarak bu yüksek hızdan faydalanabilirsiniz. Cihaz, 802.11ac teknolojisinin tüm avantajlarından yararlanabilmenizi sağlıyor. NWD6605’in kurulumu oldukça kolay, ürünle birlikte gelen CD’yi kullanarak müdahalesiz bir şekilde bilgisayarınıza kurabiliyorsunuz. Eğer CD/DVD sürücünüz yoksa sürücüsünü ZyXEL’in sitesinden indirebiliyorsunuz. NWD6605’i kurduktan sonra hızlı bir şekilde kablosuz ağa bağlanabiliyorsunuz. Cihazın ön güzel özelliklerinden birisi ise açılabilir bir antene sahip olması. Bu anten sayesinde çekim gücü büyük ölçüde artıyor. Fakat cihazı masaüstü bilgisayarda kullanmıyor, dizüstü bilgisayarda kullanıyorsanız biraz dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü antene arada eliniz ya da kolunuz çarpabiliyor. Eğer dikkat etmez ters bir hareket yaparsanız antene zarar verme ihtimaliniz bulunuyor. Masaüstü bilgisayarda bu söylediklerimize gerek yok. Cihaz sadece evde işinize yaramıyor. 5 GHz destekleyen bir kablosuz ağa denk geldiğinizde diğer kullanıcılara göre avantaj elde ediyorsunuz. Örneğin ben katıldığım birkaç konferansta birçok kullanıcı internete bağlanamıyorum diye şikayet ederken bu cihazla rahat rahat internete bağlanabildim.

  Sonuç olarak NBG6515 ve NWD6605 birbiriyle oldukça uyumlu çalışan bir ikili. Eğer evinizdeki kablosuz ağdan en iyi performansı almak istiyorsanız bu ikiliyi kesinlikle gözden geçirmeniz gerekiyor.

  nwd6605

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN