Just Cause 4 İnceleme

Saf aksiyonun tanımı bu oyun!

0

Avalanche Studios tarafından geliştirilen ve Square Enix’in yayıncılığını yaptığı aksiyon oyunu Just Cause 4, Rico Rodriguez’i tekrar saharalara sürüklüyor. Just Cause serisi uzun süredir bol aksiyonuyla oyuncuların beğenisini kazanmıştır ve belli noktalarda pek tabii ki hayal kırıklıklarını da beraberinde getirmiştir. Just Cause 4, kardeşlerinden çok da farklı olmamak kaydıyla, içerisine daha fazla aksiyon ve daha büyük açık dünya elementlerini dahil etmeye çalışmış.

Belli noktalarda da başarıyı yakalamış. Seri, ne kadar çok yıkım, patlama, uçma vb. aksiyonlara yer veriyorsa Just Cause 4 de aynı şekilde ilerliyor. Geleneksel Just Cause hikayesine sahip olan serinin dördüncü oyunu, bizleri Solis’e götürüyor. Güney Amerika’daki yolculuğumuzda Rico olarak geçmişimizle yüzleşmemiz gerekiyor. Rico’nun babası hakkındaki gerçekleri öğrenmeye çalışırken pek tabii ki başımız belaya giriyor ve patlamaların ortasında uyanıyoruz. Rico’nun babası Solis’i yönetmektedir ve The Black Hand olarak tanınmaktadır. Ölümcül bir projeyi hayata geçirmeye çalışan The Black Hand’i durdurma işi de Rico olarak bizim başımıza kalır. Oyunla ilgili tek büyük sıkıntı önemliymiş gibi görünen karakterlerin aniden yok olması. Bazılarını son görevde bile görmek mümkün değil ancak fazla detay vermeyeceğiz ki sürprizi kaçmasın.

Oynanış noktasında her şey anlamsız eğlenceli çünkü fazla özgürüz. Kendimizi fırtına sırasında arabaya bağlamak ve devasa hortumundan sağ kurtulmaya çalışmak, aklınıza gelebilecek birçok aracı havaya uçurmak, kum fırtınasından sıyrılmak, elimizdeki icatlarla düşmana kankusturmak yapılabileceklerden sadece birkaçı. Özellikle oynanışı etkileyen hava koşulları, hikaye noktasında eğlencenin dozunu arttırmak için birebir. Müzik ise aksiyona ayak uyduran notalarla şekillenmiş ve oyuncuya o anın heyecanını yaşatmayı başarıyor. İster istemez bir şeyleri havaya uçururken hareketli müziğe kendinizi kaptırıp, patlama efektini arttırmanız mümkün. Just Cause 4, sadece aksiyon değil Solis adasının keşfedilmesindeki noktada da ilginç detaylarla öne çıkıyor.

Ada, dört farklı bitki örtüsüne ev sahipliği yapıyor ve bu da karlı dağlardan, yemyeşil ormanlara kadar birçok mekanda savaşacağımız anlamına geliyor. Kısacası Just Cause 4, aksiyon ve eğlence derseniz muhtemelen istediğinizi verecektir ancak unutmayın ki senaryo noktasında fazla mantık aramayın. Seri, eski tadındaki saçma aksiyonu hala bünyesinde barındırıyor. En iyisi yaklaşık 15 saat sürecek hikayeye odaklanmak ve saf aksiyonun tadını çıkartmak.

Cevap bırakın