JPEG mi RAW mı Fotoğrafçılar Hangi Formatı Seçmeli?

0

Eğer dijital SLR veya aynasız bir fotoğraf makinesi kullanıcısıysanız dosya formatı olarak JPEG mi RAW mı seçeceğinizi ve bunlardan birini tercih etmeniz gerektiğini biliyor olmalısınız. Yine de fotoğrafçılığa yeni başlayanlar ve bu görüntüleme formatları arasındaki farkı tam olarak bilmeyenler için konuyu aşağıda ayrıntılı olarak anlatacağım.

JPEG mi RAW mı?

Size en uygun formatın hangisi olduğunu anlamak için önce bu formatların tam olarak ne olduğunu bilmemiz gerekir. Eğer bu formatların ne olduklarını ve ne amaçla kullanıldığını bilirseniz hangi formatın daha çok işinize yarayacağını net bir biçimde anlayabilirsiniz. 

JPEG Dosya Formatı Nedir?

JPEG (Joint Photographic Experts Group) dosya formatı dijital fotoğraf makineleri ve diğer görüntü yakalama cihazları tarafından oldukça yaygın kullanılan bir görüntü biçimidir. Bu formattaki dosyalar genel olarak .jpg, .jpe ya da .jfif uzantılılarını kullanır. Fakat en çok kullanılan biçimi .jpg olanıdır. Uzun yıllardan beri JPEG formatı, web üzerinden görüntüyü aktarmak ve görüntüyü saklamak için çok sıklıkla kullanılmaktadır.

JPEG Formatı Oldukça Yaygın Kullanılır

JPEG formatının bu kadar yaygın kullanılması dijital fotoğraflarda kayıplı sıkıştırma yapabilmesidir. Bu sıkıştırma derecesi depolama boyutu ve görüntü kalitesi arasında seçilebilir bir değişim sağlar. Bu değişimi veya kayıp ayarını dengede yaptığınızda genel olarak görünümde aşırı bir kayıp yaşanmaz. Sadece görselin sıkıştırma oranı arttığı müddetçe detayda bir azalma görülecektir.

JPEG Formatının Avantajları

Fotoğraflar çok az yer kaplar.

– Görüntülerin işlenmesine gerek yoktur.

– Kullanımı çok kolaydır.

– Fotoğraf makineleri JPEG dosyaları hafıza kartına RAW dosyalara göre çok daha hızlı yazar.

– Hemen hemen bütün cihaz ve yazılımlarla uyumludur.

– Daha hızlı yedekleme yapabilirsiniz.

RAW Dosya Formatı Nedir?

Fotoğraf makinesinde görüntü sensörün üzerine düştüğünde görüntü işlemci tarafından sayısal verilere dönüştürülerek fotoğraf haline getirilir. Hiçbir değişikliğe uğramadan sensörden gelen bu sayısal veriler doğruca belleğe kayıt edilir. Bu şekilde oluşan formata RAW (Çiğ-ham) ismi verilmiştir. Fakat RAW özelliğinden ötürü JPEG formatına göre çok daha fazla yer kaplar. Ayrıca her üretici kendine özgü bir algoritma tekniği belirlediğinden her markanın ürettiği cihazdaki RAW dosya boyutları aynı olmayacaktır. RAW dosyası bir yazılım ile mutlaka işlendikten sonra kullanılabilir.

JPEG dosyaları hemen her görüntüleme programı ile açılabilirken RAW dosyaları ancak bazı bilinen Adobe Lightroom, Photoshop ve benzeri özel programlarla açılıp üzerlerinde düzenleme yapılabilir.

RAW Formatının Avantajları

– Kayıpsız görüntüler sağlar.

– Çok daha fazla renk tonu ve renk çeşitliliği içerir.

– Daha hassas ayar yapabilme imkanı verir.

– Daha fazla keskinlik sağlar.

– Orjinallik kanıtı olarak kullanılabilir

 

Cevap bırakın