Jeff Bezos, Bill Gates’i geçerek dünyanın en zengin kişisi oldu

0

Bloomberg’in haberine göre Amazon kurucusu Jeff Bezos gün içerisinde Amazon’un hisse senetlerinde yaşanan dalgalanma sonucu Bill Gates’i geçerek dünyanın en zengin insanı konumunu ele geçirdi.

Dünyanın en zengini kim? Bu sorunun yanıtı uzun yıllardır çok açık bir şekilde belliydi: Bill Gates. Ancak durum değişti. Bloomberg servet endeksinde 2013’ten beri zirvede olan Bill Gates, Bezos’un gün içerisinde net servetinin 1.1 milyar dolar artış göstermesiyle birlikte ikinciliğe geriledi.

Amazon’un hisse fiyatlarında gün sonuna kadar bir düşme yaşanmazsa Jeff Bezos dünyanın en zengin insanı olarak kalacak. Bezos son 30 yılda bu unvanı elde eden 6. farklı isim oldu. Elbette Amazon’un tüm çokyönlü kimliği ve inovatif yatırımlarının bunda etkisi büyük.

Amazon’un marka değerine katkı

Bezos’un bu yükselişi Amazon’un günümüzde ne kadar büyük bir marka haline geldiğinin de bir göstergesi olsa gerek. 1994’te “kitap satma” amacıyla kurulan şirket bugün Amerika başta olmak üzere birçok ülkede perakendecilik sektörünü değiştirdi.

Yatırımcılar Amazon’un bu olumlu havasını korumaya devam edeceğini ve 1 yıl içerisinde gelirlerinin %22 oranında artacağını öngörüyorlar. Bu bağlamda Jeff Bezos unvanını bir süre daha koruyacağa benziyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın