Japonya’da gözlük teknolojisine yeni bir boyut

0

Dokun-değiştir özelliğine sahip olan yenilikçi gözlüklerle, dilerseniz odağı değiştirebiliyorsunuz.

Japonya geçtiğimiz günlerde gözlük teknolojisine yeni bir boyut kazandırdı. Zira miyop ya da hipermetrop hastalar için odağı değiştirici sensörlerle donatılan yeni bir model tanıtıldı.
Dokun-değiştir özelliğine sahip olan bu gözlüklerle, dilerseniz odağı değiştirebiliyorsunuz.

Çerçeve içinde bir sensör bulunuyor. Camların alt yarı kısmında sıvı kristaller yer alıyor ve kişi isterse odaklanmak istediği noktayı ayarlayabiliyor.
Böylece nesneleri daha yakından görme şansı olabiliyor.

Tekrar düğmeye dokunulduğunda ise normal haline geri geliyor.
Gözlükte kullanılan lensler;

  • Bifokal lensler
  • Trifokal lensler
  • Varifokal Lensler

Olarak 3 ayrı kısımda inceleniyor. Bazı hem miyop hem de hipermetrop olan insanların, yakını görmek için başka gözlük; uzağı görmek için başka gözlük takmalarına gerek kalmıyor.

Tek bir gözlükle istedikleri nesneye odaklanıp netleştirebiliyorlar. Ancak bu gözlüklerin herkes için uygun olmadığını belirten uzmanlara göre, bu teknoloji halen gelişme aşamasında. Sadece belirli bir kesim insanlarda kullanılabiliyor.

Örneğin miyop derecesi arasında oynama yapmak gerektiğinde, numara büyütme veya küçültmeye gerek kalmadan lens ayarı yapılabiliyor.

Yine hipermetrop olanlar yakını görmek için gözlük kullanmak zorundalar. Bu gözlüğü kullandıklarında daha net görüntü elde edebilirler. Ancak başka göz hastalıkları olanlar için bu teknoloji uygun değil.

Cevap bırakın