Japonya Mars’ın uydusuna araç gönderiyor

0

Japonya,  Mars’ın uydularını gözüne kestirdi. İşte ülkenin uzay yarışına renk katacak son planı…

Birçok ülke Mars ve uydularına yönelik yeni uzay görevleri düzenlemeyi planlıyor. Bu kapsamda Japonya’dan Mars’ın uydusu Phobos’a araç gönderileceği haberi geldi. 420 milyon dolarlık bütçeye sahip olan MMX adındaki uzay aracı, Phobos’tan dünyaya fotoğraflar göndererek uydunun detaylı yüzey haritalarını çıkaracak.

Japon Uzay Ajansı JAXA tarafından paylaşılan bilgiye göre, resmi onay olan görevin başlayacağı tarih 2024. Planlanan tarihte start verilmesi bekleniyor, ne zaman tamamlanacağı ise henüz net olarak kaydedilmiş değil.

Öncelikli olarak Phobos olmak üzere Mars’ın dğer uydusu Deimos’un da kökenlerini araştıracak olan MMX, 2024 yılında fırlatılacak ve 2025’te kızıl gezegene ulaşacak. Üç yıl boyunca iki uyduda araştırmalar yapacak olan araç uyduların detaylı yüzey haritalarını çıkaracak.

Mars’tan örnek getirecek

MMX görev süresinin sonlarına doğru Phobos’a iniş gerçekleştirecek. Yüzeyde sadece birkaç saat kalacak olan araç burada en az 2 santimet bir delik açacak ve en az 10 gramlık örnek madde toplayacak. Bunun ardından dünyaya doğru harekete geçecek olan MMX, daha sonra da dünyaya ulaşacak.

Japonya’nın Mars görevine Amerikan Uzay Ajansı NASA da destek veriyor.

MMX görevinin başarılı olması halinde Kızıl Gezegen’in uydularına dair bilinmeyen birçok sorunun cevabını bulması bekleniyor.  Son olarak Phonos 22.2 dilometre Deimos ise 12.2 kilometre çapa sahip.

NOT: Görsel temsilidir.

Cevap bırakın