Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürJapan Display’den 8K çözünürlüklü monitör

  Japan Display’den 8K çözünürlüklü monitör

  japan-display-8kDaha önce Dell ve Apple gibi önde gelen tüketici elektroniği şirketlerinin 5K çözünürlüklü bilgisayar monitörlerine tanıklık edildi. Ancak çok daha popüler bir form faktör olan 4K konusunda sınırları zorlamaya yönelik bu tür adımları da ileriye taşıyan gelişmelere tanıklık ediliyor. İşte bunlardan sonuncusu Japan Display adlı şirketin 8K çözünürlüklü yeni monitör modeli…

  Teknoloji dünyası için yeni yeni gündeme gelmeye başlayan bir çözünürlük değeri olan 8K, geçtiğimiz yıl 85 inçlik Sharp marka bir televizyon ile tüketicilerin karşısına çıkmıştı. Japan Display ise 8K çözünürlüğü 17.3 inçlik bilgisayar monitöründe sunarak ilgileri üzerine toplamayı başardı.

  Şirketin geliştirdiği monitör, göz alıcı detayları ile sansasyonel. 7680 x 4320 piksellik çarpıcı bir çözünürlük değerine sahip. 4K ve 5K arasındaki fark bile oldukça etkileyiciyken 8K’daki görüntünün algılanabilmesi için farklı metotların gerekebileceğini belirtmek gerekiyor. Her şekilde bu monitörün; oyun ya da tasarım, videografi gibi alanlara yönelik kullanım açısından beklentilerin üzerinde bir çözüm olma ihtimali yüksek görünüyor.

  ppiApple’ın önceki CEO’su Steve Jobs bir sunum sırasında…

  Öte yandan 8K çözünürlüğün 17.3 inç ekrandaki inç başına piksel aralığının (ppi), gözün algılayabileceği  türde bir değer olup olmayacağı ayrı bir konu durumunda…

  – Bu monitörün fiyatı ne olacak?

  – Muhtemelen bir servet…

  Şirket açıklamasına göre ise ilgili model, video endüstrisi, tıbbi alanlar ve hard-core oyuncular için geliyor. Fiyatı ile ilgili henüz bir sinyal olmamakla birlikte 8K çözünürlüklü 17.3 inç monitörün hiç de azımsanmayacak bir serveti gözden çıkarmayı gerekli kılacağını belirtmek gerekiyor. Japan Display’in söz konusu monitörü için daha fazla detayın önümüzdeki günlerde açığa çıkması bekleniyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN