Jaguar E-Type Zero En Güzel Elektrikli Otomobil Olmak İstiyor

0

Lüks otomobilleriyle tanıdığımız Jaguar markası elektrikli otomobil pazarına çarpıcı bir modelle adım atıyor. Prens Harry ve oyuncu Meghan Markle’ın kraliyet düğününde kullanılan E-Type Zero, o zamandan beri adeta İngiltere’nin gözbebeği. Düğün zamanında konsept olarak geliştirilen araç artık seri üretime de geçecek. %100 elektrikli motoru ve şık tasarımı ile dikkatleri çeken araç klasik görünümü ve tasarımı modern teknoloji ile birleştiriyor. Aracın batarya ve elektrikli motoru ise yine İngiltere’nin Coventry şehrinde geliştiriliyor.

jaguar
Kraliyet düğününde konsept olarak geliştirilen bu otomobil seri üretime geçiyor

60’ların ikonu geri döndü

Jaguar’ın iddiası büyük: “Dünyanın en güzel elektrikli otomobilini sürün.” Her ne kadar güzellik tartışmaya açık bir konu olsa da aracın 1960’lara ait klasik çizgileri onu farklılaştırıyor. Özellikle rakiplerin fütürist tasarımına sıcak bakmayan geleneksel müşteriler için Jaguar çok doğru bir hamle yapıyor. Jaguar’ın bir diğer önemli hamlesi de eski kullanıcıları kucaklamak. 1961-1975 arasında üretilen E-Type sahipleri, Jaguar ile iletişime geçerek ücret karşılığında elektrikli motora geçiş yapabilecekler. Bu dönüşümün mümkün kılınması bile firmanın müşteri kitlesine ve araçlarına sadakatini belgelemeye yeter.

jaguar
İç tasarım gerçekten zarif ve etkileyici

Jaguar Hem Klasik Hem Yenilikçi

7 saniyede 100 km hıza ulaşan aracın iç kısmında yoğun bir işçilik gözlemleniyor. Kullanılan kaliteli malzemeler ve renkler 60’ları vurgularken, dokunmatik ekran ve LED’ler yenilikçiliği simgeliyor. Jaguar güvendiği i-Pace batarya teknolojisini ve 40kWh gücündeki motoru bu araca da aktararak 270 km menzil vaat ediyor. Daha fazla detayın aracın teslim tarihi olan 2020 yazına doğru açıklanacağını da söyleyelim.

jaguar
Aracın kalbi olan elektrikli motor, orijinal 1961 üretim Jaguarlara da takılabiliyor

Tesla’nın Boşluğunda…

Konu elektrikli otomobil olunca gözler ister istemez Tesla’ya dönüyor. Ne yazık ki son günlerde karşılaştığımız Elon Musk hakkındaki olumsuz haberler Tesla’nın imajına zarar veriyor. Bu boşlukta rakipler de boş durmuyor. Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance’ın yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn, “10 yıl önce teknoloji firmaları karşısında dinozor olacağımızı söylediler. Bugün yılda 90 milyon araç üretiliyor ama o markalar toplam 100 bin zor satıyor ve para kazanamıyor” demişti. Jaguar ise klasik tarzıyla ve verdiği güvenle elektrikli otomobillerin geleceğinde yerini şimdiden sağlamışa benziyor.

Not: Eğer elektrikli otomobiller ilginizi çekiyorsa eski tarihli bu yazımızı da beğenebilirsiniz.

Cevap bırakın