İYS hayatımızı kolaylaştıracak

0

İYS olarak bilinen ve İleti Yönetim Sistemi olarak karşımıza çıkan yeni bir platform spam arama ve mesajlara son vermeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz aylarda kullanıma sunulan İleti Yönetim Sistemi telefon abonelerini bezdiren spam arama ve mesajlara bir düzenleme getiriyor.

İYS hayatımızı kolaylaştıracak

Özellikle istenmeyen numaralardan yapılan aramalar son yılların en büyük problemi haline geldi. Kullanıcıları bezdiren bu aramaları düzenlemeler için hazırlanan bu platformu vatandaşların da kullanıma sunuldu.

İYS sisteminde isterseniz www.iys.org.tr isterseniz de e-Devlet üzerinden size kimin mesaj gönderip arayabileceğini belirliyorsunuz.

e-Devlet sistemi üzerinden giriş yaptığınızda telefon numaranızı ve bu numaraya SMS ve çağrı yapma izni bulunan hizmet sağlayıcıları görüyorsunuz.

İYS

Burada isterseniz bir hizmet sağlayıcının sadece SMS ya da sadece arama yapmasını engelleyebiliyorsunuz. İstediğiniz takdirde her iki türü de tamamen engellemeniz mümkün.

Ben sisteme e-Devlet üzerinden girip baktığımızda halen bana SMS gönderen ya da göndermeyen, arama yapan ya da yapmayan bir şekilde izin verdiğim birçok firmanın olduğunu gördüm. Bunlarla ilgili gerekli adımları atıp izinlerini kaldırdım. Siz de e-Devlet hesabınız varsa bu adımları atabilirsiniz. Hatta ben özellikle öneriyorum.

Sistem şimdilik sadece hizmet sağlayıcı olarak kayıtlı olan kuruluşlardan gelen SMS ve aramaları düzenlemenizi sağlıyor. Merdiven altı olarak tabir edilen şirketlerin arama ve mesajlarını engelleyemediğini belirtmek isterim.

Ancak sistem bu tarz şirketlerden gelen izinsiz arama ve mesajları şikayet etmenizi sağlıyor. Bunun için İYS internet sitesini kullanabilirsiniz. Ayrıca tüm hizmet sağlayıcıların henüz izinlerini sisteme tam olarak yüklemediğini de belirtelim. Bunun için son tarih 31 Mayıs 2021 olarak açıklandı. Yani bu tarihten itibaren daha fazla hizmet sağlayıcının izinlerini İYS sistemi üzerinden görebileceğiz.

Yaptığınız düzenlemeler 3 iş günü içinde gerçekleşiyor. Yani bugün yaptığınız bir düzenleme ile 3 gün sonra kullanılabilir hale geliyor. Bunun da altını çizeyim.

İYS

Son olarak arama ve SMS gönderme izinlerini İYS internet sitesi üzerinden de düzenleyebileceğinizi hatırlatmak isterim.

Biz kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak için geliştirilen İleti Yönetim Sistemi genel olarak işlevini yerine getiriyor. Bize de vatandaş olarak bu sistemi kullanmak kalıyor.

 

Cevap bırakın