İyilik için kod yazdılar

0

1481619638_javaforgood_web

İyilik İçin Java (Java for Good) adlı etkinlik kapsamında bir araya gelen 40 yazılım geliştirici, 12 saat süreyle kod yazdılar. En az 10 sene deneyime sahip geliştiricilerin odak noktaları küresel ısınma ve mültecilik gibi günümüzün öne çıkan toplumsal bazı sorunları oldu. Ayrıca sokak hayvanlarına yönelik çözümler de arandı. İşte detaylar…

Hackathon olarak adlandırılan etkinlikte, kitle fonlamadan mobil uygulamalara, konum servislerinden içerik yönetimine pek çok farklı ürün geliştirildi. İlerleyen günlerde bu projeler başta Kızılay ve Haytap (Hayvan hakları federasyonu) olmak üzere tüm ilgililerle açık kaynak ücretsiz olarak paylaşılacak.

Etkinlik esnasında görüşleri alınan katılımcılar, ülkemizde ilk kez bu şekilde bir etkinliğin düzenlendiğini, etkinlik sonrasında elde edilecek bazı kazançlardan çok öte, ülkemizin hatta dünyanın önemli sorunları için bir kıvılcım yakmanın mutluluğunu yaşıyoruz dediler.

Etkinliğin sponsorlarından birinin genel müdürü olan Sinan Ata konuyla ilgili olarak “Konforlu koltuklarımızdan Türkiye’nin gerçek sorunlarını eleştirmek yerine çözüm üretmeye çalıştık, 12 saatte bu sorunları kökten çözmemiz mümkün değil ancak çözüm yolunda bir başlangıç yaratabileceğimize inandık. Türk insanının yardımseverliği ve özverisinden esinlenerek ortaya çıkardığımız Java for Good isimli bu sosyal sorumluluk konsepti Rusya, Romanya ve Polonya’ya taşınarak uluslararası bir boyut kazanacak. Ülkemizin geleceğinin teknolojiyle, bilhassa yazılım teknolojileriyle gelişeceğini biliyoruz. Bu sebeple bunu ortaya çıkarmak üzere önümüzdeki günlerde de yeni projelere imza atacağız…” dedi.

Cevap bırakın