Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/Kameraİyi selfie nasıl çekilir?

  İyi selfie nasıl çekilir?

  selfie01

  Türkçe karşılığı ile ‘özçekim’ yani Selfie çekimlerinin nasıl daha iyi yapılacağını anlatıyoruz.

  Son yılların yükselen değeri olan Selfie ya da Türkçe karşılığı ile ‘özçekim’ hemen hemen hepimizin zaman zaman kullandığı bir yöntem. Temelde kişinin kendisinin fotoğrafını çekmesi olarak tanımlanabilecek olan Selfie, genelde cep telefonlarıyla gerçekleştiriliyor. Çekilen bu fotoğraflar başta Instagram olmak üzere sosyal ağlarda paylaşılıyor.

  Selfie konusunu abartan bazı kişiler ise sosyal ağlarda sadece ve sadece kendi fotoğraflarını paylaşır hale de geldi. Genelde bu tip bir paylaşım şeklini önermediğimizi de belirtelim. Sürekli ve sadece Selfie paylaşımı takipçilerinizi rahatsız edebilir.

  Elbette Selfie çekimlerinin de bazı ipuçları bulunuyor. Kendi fotoğraflarını daha güzel çekerek beğeni sayısını ve takipçi miktarınızı artırabilirsiniz. İşte işinize yarayacak bazı Selfie ipuçları:

  Işık, ışık, ışık

  Fotoğrafın temeli ışıktır. Eğer ışık olmazsa ne Selfie ne de başka türlü bir çekim yapamazsınız. Bu bakımdan kendinizi çektiğiniz bu fotoğrafları mutlaka iyi ışıklı ortamlarda çekin. En basit ve her zaman işe yarayan yöntemlerden biri gündüz bir odada pencere önüne gelip yüzünüzü pencereye dönerek yaptığınız çekimlerdir. Bu tip çekimlerde ışık miktarı yeterliyse Selfie fotoğraflarınız harika çıkacaktır. Ayrıca çok yüksek güçlü olmayan bir ışık kaynağı önünde yapacağınız (benzer bir pozisyonda) çekimlerde de iyi sonuç alırsınız. Karanlık, kapalı mekanlarda, ışığın az olduğu yerlerde (makineniz çok başarılı değilse) Selfie çekmemeye çalışın.

  Arka plan dikkat dağıtmamalı

  Selfie yani özçekim yaparken arka planın çok dikkat çekmemesi gerekiyor. Karışık, karmaşık desenlerden ya da çok önemli bir olayın gerçekleştiği arka planlardan sakınmak gerekiyor. Bunlar fotoğrafa bakan kişinin dikkatinin oraya kaymasına neden olacağı için tercih edilmemelidir. Sade, düz renklerin hakim olduğu ya da nerede olduğunuzu belirten arka planları tercih edin.

  Doğru açıyı bulmak

  Selfie çekimlerinde kişiye özel bir açı vardır. Herkeste farklı olan bu açıyı bulmak önemlidir. Bu özel açı sayesinde en güzel pozunuzu verirsiniz ki bu da fotoğrafınızın iyi çıkmasını sağlar. Bu özel açıyı bulmak için bol bol çekim yapıp, hangi açıdan daha iyi göründüğünüzü keşfetmeniz gerekiyor.

  Kadınlar için makyaj

  Özellikle kadınların hafif de olsa makyaj yapmalarında fayda var. Elbette bunun dozunu abartmamak gerekiyor ama hafif bir rimel, biraz fondöten hem yüzünüzü canlı gösterir hem de daha güzel görünmenizi sağlar.

  Kamerayı baş hizasının biraz üstünde tutmak

  Kullandığınız kamerayı kafanızın hizasının biraz üzerinde tutmak daha iyi sonuçlar almak adına fayda sağlayacaktır. Bu genelde en temel pozlardan biri olduğu için iyi bir kare çekmenize ciddi anlamda yardımcı olur.

  selfie02

  Çok ciddi olmayın

  Selfie’lerde samimi olmak, biraz da gülümsemek iyidir. Fazla ciddi, küçük dünyaları ben yarattım pozlarının (istisnai durumlar dışında) faydası olmaz, beğenilmez de. Bu bakımdan samimi, sevimli ve sıcak olmaya çalışın. Ama bunu yaparken abartı hareketlerden de kaçının.

  Ana kamerayı kullanmaktan çekinmeyin

  Selfie genelde ön kamera ile çekilse de bu iş için telefonununuz ana kamerasını da kullanabilirsiniz. Hatta varsa fotoğraf makinesi ya da DSLR gibi bir cihazla bile Selfie çekilebilir. Bu hem fotoğrafın kalitesini artıracaktır hem de ek filtre ve özellikler size daha fazla esneklik sunacaktır.

  Birden fazla kişiyle selfie çekilebilir

  Her ne kadar Selfie tek kişilik bir fotoğraf gibi algılansa da birden fazla kişiyle de çekim yapılabilir. Aileniz, arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız ya da bir etkinlikteki kalabalıkla fotoğraf çektirmek çok eğlenceli olabilir. Son Oscar törenlerinde ünlü sunucu Ellen DeGeneres’in çektiği Selfie’yi hatırlatmak isterim.

  Filtre kullanımı

  Çekiminizi yaptıktan sonra birçok uygulamada bulunan filtre özelliğini de kullanabilirsiniz. Filtreler sıradan bir fotoğrafı bile olağanüstü hale getirebildiği için tercih ediliyor. Siz de filtreleri bu amaçla kullanmaktan çekinmeyin. Ama filtre konusu diğer başlıklarda değindiğimiz gibi abartmamak gerekiyor. Fazla filtre tam tersi bir etki oluşturabilir.

  Düzenleme yapın

  Fotoğrafları çektikten sonra düzenleme yapmak gerekebilir. Örneğin arka planda görünmemesi gereken bir detay ya da silinmesi gereken bir leke bulunabilir. Bu gibi durumlar için fotoğraflarını düzenleme yaptıktan sonra yüklemeniz daha mantıklıdır. bu işlem için telefon üzerinde çalışan uygulamalar olduğu gibi bilgisayar üzerinden de bu düzenlemeler yapılabilir.

  Bütün sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın

  Çektiğiniz Selfie fotoğrafları aynı anda bütün sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Çünkü farklı sosyal medya sitelerinin farklı kullanıcıları olduğu için birinden yaptığınız bir paylaşım diğerinde görülmeyebilir. Bütün sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırken konuyla ilgili olmasına dikkat edin. Örneğin Linkedin’den fotoğraf paylaşmaya gerek yoktur.

  Trendleri takip edin

  Selfie çekimlerinde bir oyuncak ya da o günlerde kamuoyunu meşgul eden bir nesne ile yapacağınız çekimler daha fazla ilgi çekecektir. Gündemi takip ederek konuya esprili bir yaklaşım katarak yapacağınız çekimler daha fazla beğeni ya da paylaşım sağlayabilir.

  Aynadan çekim yapmayın

  Dikkat edilmesi gereken bir konu ise aynadan yapılan çekimler. Kişinin aynadaki görüntüsü ters olduğundan kamerada onu çektiğinizde tekrar düzelteceği için göze hoş gelmeyen bir görüş açısı oluşur. Bu da (kişi kendi farkında olmasa da) fotoğrafın beğenilmemesini sağlar. Bu yüzden aynadan çekim yapmayın.

  İlginç bir şey yapılabilir

  Selfie çekmenin tek bir yöntemi ya da keskin bir kuralı olmamasına rağmen eğlenceli ya da dikkat çekici bazı hareketler yaparak (örneğin öpücük gönderme, el sallama ve benzeri) ilgi uyandırabilirsiniz. Ancak bu hareketleri seçerken dikkatli olmak gerekir. Komik olacağım ya da dikkat çekeceğim derken alay konusu olmaktan sakınılmalıdır.

  Bu yazımızda daha iyi Selfie çekebilmek için nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattık. Yukarıdaki başlıklara ek olarak samimi ve kendimiz olmak daha iyi sonuçlar almamıza yardımcı olması adına önemlidir.

  Işığınız bol olsun

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN