İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir? 10 Püf Noktası

0

İyi fotoğraf nasıl çekilir sorusuna en iyi cevabı verebilmek için nasıl güzel fotoğraflar çekebileceğinizin 10 püf noktasını aşağıda bulabilirsiniz. Teknolojinin geldiği son noktada gelişen fotoğraf makineleriyle birlikte fotoğraf çekmek büyük bir zevk haline geldi. Aşağıdaki başlıklar halinde bulabileceğiniz püf noktalarına dikkat ederek çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

1- Objektif Temizliği Çok Önemli

İyi temizlenmemiş bir objektifin üzerinde her zaman parmak izi, yağ, toz ve kir bulunabilir. Eğer her çekim öncesi objektifinizin temizliğini yaparsanız gayet net ve pırıl pırıl fotoğraflar çekebilirsiniz. Objektifinizi bu iş için üretilmiş sıvı ve bezler kullanarak temizleyin ve asla kolonya veya alkol kullanmayın.

2- Kompozisyon Seçimi

Genel olarak fotoğrafçılıkta kompozisyon, kadraja dahil edilen objelerin göze en iyi görünecek biçimde seçilmesi ve düzenlenmesi olarak tanımlanabilir. İyi bir fotoğraf için kompozisyonun önemi büyüktür ve konuyu ne şekilde öne çıkardığınız değerlidir.

3- Işık Kaliteyi Belirler

Fotoğrafçılıkta görsel kalitesini belirleyen en önemli etken ışıktır. Kullanılacak olan ışık doğal ve yapay olarak ikiye ayrılır. İyi bir fotoğraf karesi yakalamak için doğal ve yapay ışığın nasıl kullanılacağının iyi belirlenmesi gerekir.

4- Perspektif Kullanımı

Fotoğraf çekerken perspektif kullanımı aslında fotoğrafta derinlik ve uzaklık hissinin yansıtılmasıdır. Objeye olan uzaklık baz alınsa da objeye yaklaştıkça derinlik hissi artacaktır. Başarılı fotoğrafçılar genel olarak perspektif kullanımında ön plana çıkarlar.

5- Hazır Çekim Modları İyi Sonuç Verebilir

Artık satılan tüm fotoğraf makinelerinde kullanılan yazılımlarda hazır çekim modları farklı özellikleriyle karşımıza çıkmaktadır. Fotoğraf çekerken manuel ayar yapmak yerine kimi zaman hazır çekim modlarından ortama en uygun bir tanesini kullanmak iyi sonuç verecektir. Her bir modu kullanarak çokça çekim yaparsanız edindiğiniz tecrübeniz ile en iyi çekimleri yapabilirsiniz.

6- Tripod ve Flaş Kullanımı

Tripod ve flaş iyi fotoğraf çekmek isteyen herkesin yanında olması gereken ekipmanlardır. Özellikle uzun pozlama yapmak istediğinizde tripod, ekstra ışık gerektiğinde de flaş sürekli yanınızda olması gereken aksesuarlardır.

7- Farklı Bakış Açıları

Aynı fotoğraf karesini farklı bakış açılarını kullanarak aşağı, yukarı, yan, yakın uzak pozisyonlarda çekerek çıkan sonuçları karşılaştırın. Bunu belirli bir zaman sürekli yaparsanız bir fotoğraf karesinin hangi açıdan ve hangi uzaklıkta daha iyi sonuç vereceğini ön görmeye başlarsınız. O yüzden kendinize sürekli fotoğraf çekebileceğiniz zamanı oluşturmaya bakın.

8- Dijital Zoom Kullanmak Görüntüyü Bozar

Bazı fotoğraf makinelerinde kullanılabilen dijital zoom görüntü kalitesi açısından iyi sonuç vermez. Kullanmamaya gayret edin.

9- Çok Çekim Daha Çok Tecrübe

İyi fotoğraf çekme konusunda başarıyı ancak sürekli ve çok fotoğraf çekerek sağlayabilirsiniz. Böylece kendinizi geliştirebilir ve çekim tekniklerine hakim olabilirsiniz.

10- Fotoğraf Düzenleme Programları Kullanın

Bazı çektiğiniz fotoğraflarda kaliteyi bozmadan ufak düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Biraz daha aydınlık veya biraz daha keskin fotoğraflar göze daha hoş görünecektir. Böyle durumlarda fotoğraf düzenleme programlarından (Photoshop, PaintShop Pro, Paint.net vb.) yardım alabilirsiniz.

Özetle, Bol Fotoğraf Çekin

Özetle, yukarıda tecrübelerime dayanarak uygun gördüğüm tavsiyelere mümkün olduğunca uyulduğu takdirde herkesin beğeneceği fotoğraflar çekebilirsiniz. Herkese bol fotoğraflı günler dilerim. Tüm dijital fotoğraf makinesi modellerine uygun fiyatlarla MediaMarkt Mağazalarından ve www.mediamarkt.com.tr ‘den erişebilirsiniz.

 

Cevap bırakın