İthalatçı garantisi ve üretici garantisi arasındaki farklar

0

Teknoloji ve teknoloji satın alımları, şakaya gelmeyecek kadar ciddiyet taşıyan bir konu. Özellikle, pahalı teknoloji ürünleri satın alırken, resmi üretici garantisi ve ithalatçı garantisi arasında, fiyat avantajını hesaba katıp, daha uygun olsun ve günü kurtarsın diye yapılan seçimler, çoğu zaman can sıkıcı sonuçlar doğurabilir. İthalatçı garantisi ve üretici garantisi arasındaki farklar bu durumun gerekçesi oluyor. Peki, bu farklar neler?

İthalatçı garantisi ve üretici garantisi arasındaki farklar

Öncelikli olarak, günü kurtaran ithalatçı garantisi ve bu tür satışlardan başlayalım. Bir ürün, ithalatçı garantisi altında satıldığında, fiyat olarak belirli oranlarda daha uygun olabiliyor. Bunun başlıca sebepleri arasında, teknik servis bütçesi, vergiler ve pazarlama gibi bütçelerden arınmış olması var. Pazarlama ve vergiler, son kullanıcıyı çok fazla alakadar etmese de, teknik servis ve yedek parça konusundaki handikap, orta uzun vadede önemli sorunlara yola açabilir.

Bir ürünü ithalatçı garanti ile satın aldığınızı düşünün. Satın aldığınız cihaz, tamamen satıcının garantisi altında olacak. Bu da şu anlama geliyor. Aldığınız cihaz, bulunduğunuz başka bir yerde bozulduğunda yetkili bir servise verme ihtimaliniz yok. Bu durumda ise, sahip olduğunuz ürünü, satın aldığınız yere kargolamanız veya bizzat götürmeniz gerekecek. İthalatçı garantili aldığınız yerin, sunacağı servis imkanı da belirli ölçülerde olacaktır. Bu da, sizin kısa vadede avantaj olarak gördüğünüz maliyet farkının, aradan geçen süreç içinde maddi zararı olarak geri dönecektir. İthalatçı garantili bir satın alım sonrasında, ürün değişimi gibi beklentiler içinde de olmamak gerekiyor. Bu, tamamen satıcının insiyatifinde bir durum olacaktır. Peki, resmi üretici garantili satın alımlarda durum nasıl?

Resmi üretici garantisi her zaman avantaj sağlar

Diğer tarafta ise, resmi üretici garantisi altında satın alınan ürünlere ve satış sonrası hizmetlere değinmek gerekiyor. Resmi üretici garantisi ile teknoloji mağazalarından satın alacağınız ürünleri, Türkiye’nin neresinde olursanız olun, yetkili bir servise veya satın aldığınız mağazanın bir şubesine teslim edebilirsiniz. Bu da, size hem zaman hem de maddi avantaj sağlar.

Bir diğer önemli avantaj ise, teknik servis ve ürün değişim süreçleri. Elinizdeki, cihazı teknik servise verdiğinizde, o cihazın belirli bir süre içinde servis işlemlerinin tamamlanması gerekmekte. Tamamlanmadığında ise ürün değişim veya para iadesi haklarını sahip olursunuz. Bu, resmi garantinin size sunabileceği en önemli avantaj. Özetle, resmi garanti altında satın aldığınız bir ürün ile mağduriyet yaşamanız imkansız. Hem satıcılar hem de kullanıcılar, resmi garanti altında güvende olmakta.

Bir kullanıcı olarak, satın alacağınız teknoloji ürününün, resmi garanti altında olması, sizi uzun vadede rahat ettirecektir. Kısa vadede maddi avantaj sağlayabildiği için ithalatçı garantisine yönelmek, ilerleyen dönemlerde sizi pişman edebilir.

Cevap bırakın