İsveç’te otomobil kamerası ile çekilen fotoğraflardan oluşan sergi düzenlendi

0

Günümüzde fotoğrafçılığın her ne kadar herkesin cebindeki akıllı telefonlarla sürdürdüğü hobi odaklı tarafı ağır bassa da daha profesyonel yönü de milyonları peşinden sürüklemeye devam ediyor. Fotoğraf daha fazla hükmetmek, fotoğrafçılık eğitimş, moda veya doğa gibi alanlarda kadrajını çok daha etkili şekilde kullanmak isteyenler, ağırlıklı olarak DSLR fotoğraf makineleri ile içinde bulundukları anları ölümsüzleştiriyor. Peki mobil cihazlar, kompakt fotoğraf makineler, aynasız sistemli fotoğraf makineleri, DSLR’lar… Bilinen tüm bu fotoğraf çekme metotlarını bir kenara bırakan ilginç bir yöntemle tanışmaya ne dersiniz?

Pulitzer ödüllü foto muhabiri Barbara Davidson ve tanınmış otomobil markası Volvo, alışılmışın dışında bir fotoğraf projesi için bir araya geldi. Davidson’ın bir otomobil kullanarak çektiği fotoğraflardan oluşan sergisi ziyarete açıldı.

Sergideki fotoğraflar, Volvo XC60’daki akıllı güvenlik kamerası ile çekildi. Bu kamera, çeşitli objeleri algılayarak fotoğraflarını çekiyor. Bu noktada sürücüsünün konuya yönelik hamleler yapması gerekiyor, örneğin kameranın yönünü hesap ederek aracı kullanması, çekilecek fotoğraflar açısından önemli bir gereklilik. Konular ise tahmin edileceği üzere cadde ve sokaklardaki yaşama dair enstantaneler şeklinde; diğer araçlar, insanlar, bisikletler, hayvanların temasını oluşturduğu çeşitli şehir manzaraları…

Bu ilginç projede yer alan fotoğraflardan bazılarını haberin devamında görebilirsiniz.

Cevap bırakın