İşte National Geographic yılın fotoğrafı ödülünün sahibi

0

National Geographic yılın fotoğrafı ödülünün sahibi belli oldu. İşte detaylar…

Birçok fotoğraf karesinde başarı için, ‘anı yakalamak’ önemlidir. Kimi fotoğraf karelerine saatlerce gizlice, tutkuyla saklanılarak ulaşılır. Ünlü doğa dergisi National Geographic’in yılın fotoğrafı ödülü, Jayaprakash Joghee Bojan adlı Singapurlu amatör fotoğrafçının kadrajına gitti. Bir orangutanın ilginç bakışlarını konu edinen etkileyici fotoğraf anı, hem 10 bin dolarlık ödülün hem de büyük bir prestijin sahibi oldu.

Bu fotoğraf da, diğer birçok ödüllü eser gibi hatrı sayılır bir emek neticesinde ortaya çıktı. Fotoğraf çekmeyi seven bir kişi olan Bojan’ın “Borneo’da bir nehirde yüz yüze” adlı çalışması, 11 binin üzerinde fotoğrafın arasından birinci seçildi. Endonezya’nın Tanjung Puting Ulusal Parkı’nda bir nehri geçen orangutanın fotoğrafı, National Geographic dergisinde yayınlanma ve @NatGeo Instagram hesabından paylaşım gibi milyonlara ulaşma imkanı da yakaladı.

Fotoğrafın hikayesi ise bir hayli ilginç. Farklı davranışlarıyla ünü yayılan orangutanı, ‘en doğru zamanda’ fotoğraflamak için bir gün ve gece boyunca takip ediyor. Nehri bir ucundan bir ucuna geçmeye çalışan canlıyı, timsahların da bulunduğu nehre dalarak fotoğraflamayı başarıyor. Görsel sanatı uğruna hayatını tehlikeye atarak çektiği fotoğraf, National Geographic tarafından birinci seçilerek onurlandırılıyor. Bizler de kendisini tebrik ediyoruz.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

Cevap bırakın