Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital Kültürİstanbul’da 'robotlu hayat' konuşuldu

  İstanbul’da ‘robotlu hayat’ konuşuldu

  asimo_4_0

  Vodafone Türkiye’nin ev sahipliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen Vodafone Dijital Dönüşüm Zirvesi’nde yerli ve yabancı konuşmacılar, farklı alanlarda dijital dünyaya bağlanmanın yollarını paylaşırken, geleceği tasarlamanın ipuçlarını da sundu.

  En ilgi çeken sunumlardan biri ise Robot Tasarımcısı Guy Hoffman tarafından yapıldı. Hoffman, “Geliştirmekte olduğumuz en üst teknoloji, insanlığın binlerce yıllık beden dilini öğreniyor. Gelecekte beden dili üzerinden iletişim kuran, duyguları anlayan ve empati kuran robotlarla beraber yaşayacağız” dedi.

  Robotlarla sözsüz iletişim, eğlence, tiyatro ve müzikal performans robotları üzerine çalışmalar da yapan IDC Herzliya İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Hoffman, geleceğin robotlarının en önemli özelliğinin beden dilini kullanmaları olacağını söyledi.

  roboticsHoffman, şöyle konuştu: “Endüstriyel bilgisayarlardan kişisel bilgisayarlara geçişle birlikte ‘robotik kullanıcı deneyimi’ de artacak. Geleceğin robotlarının en büyük özelliği bir bedene sahip olmaları ve beden dilini kullanmaları olacak. Bu bir klavye ve ekran ile kazanılamayacak çok kıymetli bir özellik. Yüksek sesle konuşan biri karşısında utanan robotlardan göz teması kurarak tepki veren robotlara kadar neredeyse tüm ‘insani” özellikleri taşıyan robotlarla karşılacağız” diyerek sözlerini söyle sürdürdü:

  “ Yüzünüzü tanıyan, sizinle beraber müzik yapan ve müzikten keyif alan robotlarınız olacak. Robotların bizi zenginleştireceği, bizim yanımızda, bizimle beraber durabileceği, bizi belki de daha iyi insanlara dönüştürebileceği bir dünyaya doğru gidiyoruz. On binlerce yıl beden dilini oluşturduk. Şimdi ise geliştirmekte olduğumuz en üst teknoloji, insanların binlerce yıldır kullandığı dili öğreniyor.”

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN