İşlevsel Mac Uygulamaları

0

İşlevsel mac uygulamaları ile bilgisayarınızı hızlandırmaya ve daha güvenli hale getirmeye ne dersiniz?

Yazımda sizin için seçtiğim harika uygulamalar var.

 

Mac bilgisayarlarınız ve MacBook‘larınızda kullanabileceğiniz iş gören programlar bulmak kolay değildir. Apple ürünleri genellikle sorunsuz çalışır ve bu işletim sistemine yönelik geliştirilen uygulamaların sayısı, PC bilgisayarlara göre daha sınırlıdır. Sizin için seçtiğim işlevsel mac uygulamalar ile daha konforlu bir kullanıcı deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

İşlevsel Mac Uygulamaları

Evernote

Hemen tüm platformlar ile senkronize çalışabilen bu dijital not defteri olmazsa olmaz uygulamaların başında geliyor. Tüm notlarınızı bir arada tutmanızı sağlayan, notlarınızı tablet, bilgisayar ve mobil cihazlar ile senkronize eden bu uygulama, blog yazısı, istatistik, o an aklınıza düşen bir konu ve bir çok datayı derli toplu olarak elinizin altında bulundurmanızı sağlıyor.

Yalnızca notlarınızı depolamakla da kalmayan Evernote, aynı zamanda kullanma ihtiyacı duyabileceğiniz görsel, video, ses dosyası veya sunum gibi dökümanlarınızı da notlarınıza iliştirmenizi kolaylaştırıyor. Çalışmalarınızı kaydetme seçenekleri arasında makale, basitleştirilmiş makale, tam sayfa, yer imi, ekran görüntüsü gibi bolca seçenek var. Uygulama tarafından sunulan bu özellikler ve dahada fazlası günlük hayatınızda fark yaratacak bir verimlilik sağlıyor.

 

 

BackBlaze

Eski apple mühendisleri tarafından kurulmuş olan BackBlaze, elinizin altında bulundurmanız gereken bir online yedekleme servisi. Uygulama sayesinde Mac’inizi düzenli olarak yedekleyerek, yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları geri yükleyebilirsiniz. Hatta baş edemediğiniz bir sorunla karşılaşırsanız uygulama üzerinden tüm Mac’inizi geri yükleyebilirsiniz.

 

İşlevsel Mac Uygulamaları

Bartender 3

Çok sayıda uygulama kullanan biriyseniz Mac’inizi menü çubuğu size rahatsız edecek şekilde kalabalıklaşır. Masaüstünüzü temiz tutmak istiyorsanız bartender’ı yükleyerek bunu kolayca başarabilirsiniz. Bartender, mevcut uygulamalarınızı dilediğiniz gibi sıralar ve daha temiz bir ekran üzerinden odaklanarak çalışmanızı kolaylaştırır.

 

Hazel

Kullanışlı bir otomasyon uygulamasına ihtiyacınız varsa hazel’a bir şans verebilirsiniz. Bu uygulama eski dosyaları silmek, dosyaları tarihe göre klasörlere ayırmak ve çok daha fazlasını yapmak için pratik bir yol sunuyor. Kurallar oluşturabileceğiniz ve dosyalarınızda eylemler gerçekleştirmenizi de kolaylaştıran uygulama, çoklu dosya ile çalışanların olmazsa olmazlarından biri.

 

Keyboard Maestro 

Özel klavye kısayolları oluşturmak, daha pratik ve hızlı bir kullanım kazanmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Özellikle PC’den Mac’e geçiş yapacaklar için adeta bir nimet olan uygulama, kişiselleştirilebilir özellikleri ile benzersiz bir deneyim sunuyor.

 

PC’ler kötü amaçlı kodlara ve virüslere karşı Mac’lerden daha savunmasızdır. Öte yandan bu durum Mac’lerin bu tür olumsuz saldırılardan etkilenmeyeceği anlamına gelmez. Fidye yazılımları, uzaktan erişim amacıyla kullanılan programlar ve diğer tehlikeli yazılımlar başta olmak üzere Mac bilgisayarları da olumsuz etkiliyor. Bu sebeple ihtiyaçlarınıza uygun bir antivirüs yazılımı kullanmayı ihmal etmeyin.

 

Aşağıda Mac ve Macbook bilgisayarlarınızda kullanabileceğiniz antivirüs yazılımlarını bulabilirsiniz.

 

Avast Free Mac Security

Bu web kalkanı sizi kötü amaçlı web siteleri hakkında uyarır. Aynı zamanda tehlikeli indirmeleri ve e-posta eklerini engeller.

 

Avira Antivirus for Mac

Sisteminizi kötü amaçlı yazılımlara karşı tamamen korumaya odaklanan bu antivirüs programının web filtresi bulunmuyor. Daha basit bir kullanım imkanı sunan programda, ağ taraması veya diğer güvenlik ekstraları da bulunmuyor.

 

Bitdefender Virus Scanner

Mac ile ilgili tehditleri takip edip – kaldırabileceğiniz bu kullanışlı program, sisteminizi yormayan temel bir zararlı yazılım avcısı.

 

Malwarebytes for Mac

En yen yeni fidye yazılımlarını veya yüksek riskli tehditleri tespit etmek konusunda çok başarılı olan bu antivitüs programı, Mac’inizi yavaşlatan reklam yazılımlarını ve diğer olası istenmeyen programları da bloke ediyor.

 

 

 

HP, pil ömrü, güvenlik önlemleri ve tasarım konusunda öne çıkan dünyanın en ince dokunmatik dizüstü bilgisayarı HP Spectre x360’ı satışa sunmuştu. Türkiye lansmanı sonrası deneyimleme fırsatı bulduğum HP Spectre x360 hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

 

Zarif, Çok Yönlü ve Güçlü HP Spectre x360

 

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

Cevap bırakın