Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımİşlemci üreticisi Qualcomm yeniden yapılanıyor

  İşlemci üreticisi Qualcomm yeniden yapılanıyor

  Ekran Resmi 2015-07-23 21.24.21

  Dünyanın en önemli donanım komponenti üreticilerinden Qualcomm, düşen gelirleri ve kötüye giden finansal gidişatının ardından çeşitli önlemlerle düzlüğe çıkmaya çalışıyor. Şirketin Snapdragon adlı işlemci serisi, son yıllarda akıllı telefon pazarını her ne kadar domine ediyor gibi görülse de özellikle 2014 sonu itibarıyla pazarda dengeler iyiden iyiye değişiyor.

  Qualcomm’un etkisi eskisi gibi değil. Bunun baş aktörleri ise Çin’deki yerel üreticilerin yükselen satış grafikleri ve Samsung’un modellerinde kendi geliştirdiği işlemcileri tercih etmeye başlaması. Yıllarca Snapdragon işlemcilerden gücünü alan dünyanın en önemli şirketleri daha düşük maaliyetler için çeşitli çözümler geliştirirken bunlardan en önemlisi Samsung’un Exynos yongaları oldu.

  Şirketin Galaxy Note 5 ve Galaxy S6 Plus adlı gelecek dönem modellerinde de kendi yongasını kullanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Öte yandan Qualcomm’un Snapdragon 810 işlemcisinin aşırı ısınma sorunları göstermesi de bir diğer tartışma nedeni olmuştu. Tüm bunların neticesinde ise dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden Qualcomm bir dizi önlem paketini devreye soktuğunu resmi olarak açıkladı.

  Buna göre Qualcomm’da maaliyetlerde 1 milyar 400 milyon dolar seviyesinde kesintiye gidileceği belirtildi. Bunun için toplam çalışan sayısının yüzde 15’inin işine son verileceği belirtilirken ayrıca yönetim kademelerinde de sayısal azaltmaya gidileceği kaydedildi. Yönetim kurulundaki bazı isimlerle de yolların ayrılacağı açıklandı.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN