İşinize yaramıyorsa hemen silin: En çok pil tüketen uygulamalar!

0

Günümüzde akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar olmazsa olmazlarımızdan biri haline geldi. Bu teknolojik ürünler sayesinde oyunlar oynayıp, sosyal medyada dolaşıp ya da videolar çekerek zaman geçirebilirsiniz. Ancak kullanıcıların çoğu akıllı telefonlardaki pil tüketimi sorunundan şikayetçi.

Üreticiler her ne kadar büyük pilli telefonlar üzerine çalışsalar da, çoğu kullanıcı hala düşük kapasiteli pile sahip telefonlar kullanmakta. Pil tüketiminin en başında ise kullanmış olduğumuz uygulamalar gelir. İşte pil tüketimini artıran ve kullanmıyorsanız bile mutlaka kaldırmanız gereken uygulamalar…

Android kullanıcıları dikkat: Türkiye’deki milyonlarca kişi tehlikede

Bu uygulamalar pil tüketimini önemli ölçüde etkiliyor

Akıllı telefonlarımızda pil tüketimini artıran uygulamaların başında hiç şüphesiz oyunlar gelir. Bu oyunlar bazen arka planda çalışarak siz kullanmasanız bile pillerinizi tüketebilir. Peki söz konusu uygulamalar hangileri? İşte sizler için derlediğimiz liste:

  • Candy Crush Saga

Candy Crush Saga, uzun yıllardır var olan popüler bir şekerleme oyunudur. Hemen hemen pek çok kişinin telefonunda bulunan bu uygulama, pilinizi çok yüksek bir hızla tüketebilir. Eğer bu oyunu sıkça oynuyorsanız telefonunuzun pil ömrünün de kısalacağını bilmenizde fayda var.

  • Clash of Clone 

Pil tüketen uygulamaların başında gelen bir diğer oyun ise Clash of Clone’dur, Yine geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan bu oyun, çok fazla güç tüketerek pil ömrünüzü olumsuz etkiler.

  • Facebook

Bir diğer uygulama ise tahmin de edileceği üzere Facebook. Milyonlarca telefona önceden yüklü gelen bu uygulama, hem depolama hem de pil ömrünü olumsuz anlamda etkiliyor. Bu uygulamayı dilerseniz ayarlardan devre dışı bırakabilir, dilerseniz de telefonlarınızdan tamamen kaldırabilirsiniz. Alternatif olarak Facebook Lite uygulamasını kullanmak daha yenide bir karar olacaktır.

  • OLX app

Yukarıdaki uygulamalardan farklı bir kullanıma sahip olan OLX app, ikinci el eşya alıp satmak için kullanılan popüler uygulamalardan biridir. Ancak bu uygulama da tıpkı diğerleri gibi fazla pil tüketimiyle biliniyor. Dolayısıyla OLX app’ı çok sık kullanmıyorsanız, kaldırmanız yine en yerinde karar olacaktır.

  • Weather app

Hava durumu uygulamaları arasında popüler olan Weather app, popülerliğinin yanı sıra pil tüketimini ciddi anlamda etkiliyor. Eğer bu uygulamaya girişleriniz çok az ise telefonunuzdan kaldırarak pil tüketiminin önüne geçebilirsiniz. Alternatif olarak hava durumunu stok uygulama ya da web tarayıcınızdan kontrol etmek daha sağlıklı olacaktır.

 

Cevap bırakın