Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital Kültürİş dünyasında her 10 uygulamadan 8'i bulutta yer alıyor

  İş dünyasında her 10 uygulamadan 8’i bulutta yer alıyor

  KPMG’nin “2023 Bulut Dönüşümü Araştırması” sonuçlarına göre katılımcılar kullandıkları tüm iş uygulamalarının yüzde 78’inin şu anda bulutta yer aldığını söylüyor.

  Günümüzde bilgi işlem işlerinin ve verilerin bulut ortamına kaydırılması, şirketlerin çalışma şeklini değiştirirken verimlilik, çeviklik, esneklik, büyüme ve ölçek kazanmalarını da sağlıyor. KPMG’nin “2023 Bulut Dönüşümü Araştırması” verilerinin de gösterdiği gibi her ölçekten işletmede bulutun benimsenmesi hız kazanmaya devam ediyor. KPMG’nin araştırmasına katılan 300 katılımcının yarısından fazlası önümüzdeki iki yıl içinde, kuruluşlarının hassas verilerinin tamamını olmasa da çoğunluğunu bulut platformlarında barındırmayı planladığını söylüyor.

  KPMG Türkiye Teknoloji Danışmanlığı Lideri ve Şirket Ortağı Gökhan Mataracı, araştırmayla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Kurumların günümüz veri işleme yoğunluğu gereksinimleri düşünüldüğünde daha çevik, efektif, ölçeklenebilir, güvenilir, sorunsuz ve gittikçe büyüyen bir bilişim alt yapısına ihtiyacı var. Bulut çözümler bu gereksinimleri karşılayabilecek yaklaşımlar sunabiliyor ancak bulut sistemlerinin kurumların her seviyesindeki bireylerin mesafeli durduğu, risk bakış açısıyla daha fazla değerlendirmenin yapılması gereken teknolojilerden oluştuğu da bir gerçek. Bu konuyu daha derin incelemek için üst düzey bulut uzmanları ile bir araya geldik. Kurumsal düzeyde bulut risk stratejilerindeki eğilimlerin yanı sıra bulut teknolojilerinin kullanımıyla bağlantılı operasyonel ve uyumluluk sonuçlarını da inceledik. Aynı zamanda veri kaybı vakaları, uygulama kesintileri, aksama süreleri ve denetim sorunları gibi farklı bulut risklerini de analiz ettik. Özetle şirketlerin daha fazla uygulama ve veriyi buluta taşırken güvenlik sorunlarını nasıl belirleyip ele alabileceklerini ve paydaşların bu dönüşüme güven duymasını nasıl sağlayabileceklerini incelediğimiz bu raporumuz, bulut yolculuklarında tüm şirketlere oldukça faydalı olacaktır.” dedi.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN