İş bulmada sosyal ağlardan nasıl faydalanırsınız?

0

2016_mart_02

İnternet hayatımıza girmeden önce iş arama yöntemi olarak sadece gazete ilanlarını kullanır, en fazla eşe dosta haber bırakırdık. Özellikle Pazar günleri aldığımız iş ilanlarıyla dolu gazetede kendi kabiliyetlerimize göre olduğunu düşündüğümüz ilanlara başvurmak zaten herkes için rutin haline gelmiş bir yöntemdi. Pazar günü uygun olabileceğini işaretlediğimiz ilanlara bir hafta boyunca başvuru yapılırdı. Bu süreç böylece iş bulana kadar işlemeye devam ederdi. Bazen geriye baktığımda teknolojinin hayatımızda çok fazla yeri olmadığını fakat hayatımızın o zamanlarda daha kolay  ve basit olduğunu düşünüyorum.

Aslında çok değil aradan sadece 25-30 yıl falan geçti. Fakat her şey o kadar değişti ki, eskiden var olan bir çok iş alanı geçerliliğini yitirerek yerini yeni alanlara ve işlere bırakmak zorunda kaldı.  Önce gazeteler yerini internet gazetelerine bıraktı. İş ilanları konusunda en radikal değişiklik ise internette çevrimiçi  faaliyet gösteren insan kaynakları siteleri oldu. Daha önceleri gazetelerin İK eklerindeki iş ilanları yerlerini bu sitelerdeki ilanlara bırakmaya başladı.

Sonrasında sosyal ağların yaygınlaşmasıyla birlikte de iş ilanlarının tarzları ve başvuru şekilleri yavaş yavaş değişerek bu yeni mecrada boy gösterir oldu. Elbette gelişen teknolojiye ve yaygınlaşan internete kimse karşı duramıyordu ve sonunda geldiğimiz nokta itibarı ile iş ararken artık sosyal ağları da bir iş arama yöntemi olarak kullanır olduk.

Sosyal Ağlardaki Üye Profilleri Aslında Birer Özgeçmiş

Sosyal ağlara bıraktığımız profil bilgilerimiz bir anlamda bizim kısa özgeçmişimizi oluşturuyor. Artık yaptığınız bir iş görüşmesinden sonra sosyal ağlardaki profillerinizin ayrıntılı bir biçimde incelendiğinden emin olabilirsiniz. Hatta iş görüşmeniz başarılı olsa bile sosyal ağlardaki paylaşımlarınız başvuru yaptığınız kurumun stratejik  kriterleriyle ters düşüyorsa görüşmedeki başarınızın pek bir öneminin kalmayacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Eğer iş arıyorsanız mutlak yapmanız gereken sosyal ağlardaki profillerinize bir çeki düzen vermek olmalı. Yapmış olduğunuz güncel paylaşımlarınızı da iş görüşmesi öncesi  mutlaka gözden geçirmelisiniz. Çünkü sosyal ağlardaki paylaşımlarınız ve kendiniz ile ilgili verdiğiniz kariyer bilgilerinin işe alınıp alınmamanız konusunda belirleyici nitelikte olacağını asla aklınızdan çıkarmayın.

Paylaştığınız Facebook mesajlarınıza, attığınız tweetlere hatta profil fotoğrafınıza bile çok dikkat etmelisiniz. Çünkü sizin nasıl bir kişilik olduğunuzu yansıtan bu tür paylaşımlardan büyük fayda sağlayabileceğiniz gibi aynı zamanda zarar da görebilirsiniz. Mesela iş görüşmesine giderken Facebook profil fotoğrafınızda başvuru yaptığınız firmanın bir rakibinin logosu veya ürünü varsa kabul edilme şansınızın azaldığını bile söyleyebiliriz. Hatta sosyal ağlarda bazı bilgi ve fotoğrafları gizlemek veya çıkartmak iş görüşmesi öncesi size avantaj bile sağlayabilir.

Uzmanlık Alanınızla İlgili Paylaşımlar Önemli

Etkili bir sosyal ağ kullanıcısıysanız Facebook, Twitter, LinkedIn ve benzeri mecralarda profesyonellik alanınız ile ilgili işe yönelik paylaşımlar yaparak uzmanlık alanınızla doğrudan ilgili insanlarla iletişim halinde olmanız hatta meslek gruplarında boy göstermeniz hakkınızda olumlu bir katma değer oluşturabilir. Elbette bunları yapmanız şart değildir ama günümüzde sizinle görüşme yapan işverenlerin sosyal ağlardaki faaliyetlerinizi gözlem altına aldıklarını unutmayalım.

İşverenin de Sosyal Medya Hesabı Olmalı

Sosyal ağlar sadece karşı tarafın sizi takip etmesi için değil aynı zamanda sizin iş başvurusu yapmadan önce başvuru yapacağınız kurum ve çalışma şartları hakkında bilgi edinebileceğiniz bir platformdur. Kurumlar iş duyurularını kurumsal hesaplarından yapabilecekleri gibi başvuruları da bu platformlar üzerinden kabul edebilirler.

Özetlersek; sosyal ağların sadece dostlarınızla geyik muhabbeti yaptığınız bir yer olduğu fikrini artık unutmanız gerekiyor. Günümüzde kariyerinizin yönünü bile belirleyebilecek nitelikteki sosyal ağların gücünü küçümsemeyin. Sosyal ağlardaki duruşunuz ve bu mecrayı ne kadar olumlu kullandığınız artık iş hayatınıza yön veriyor. Artık başarılı bir kariyer sosyal ağlardan geçmese bile sosyal ağların kariyerinizi etkileyeceğine emin olabilirsiniz.

Cevap bırakın