IPTV Uygulamalarına Örnekler

iptv uygulamaları

      Günümüzde satılan neredeyse bütün televizyonlar akıllı tv özelliğine sahip. Diğer taraftan, eski televizyonunda ya da yeni televizyonundaki akıllı tv servisini beğenmeyenlerin kullandığı, uygulama veya kutu bazlı IPTV’ler bulunuyor. Peki, IPTV nedir?  IPTV; internet protokolü üzerinden görüntü ve ses aktarımı yapabilen cihaz ya da uygulamalardır. Günümüzdeki akıllı televizyonların da internet protokolü üzerinden görüntü ve ses aktarımı yapması ile birlikte, bu özelliği olmayan televizyonlar için de IPTV kutuları geliştirilmiştir.  Bu haftaki ” IPTV Uygulamalarına Örnekler ” başlıklı yazımda, gerek akıllı televizyonlarda ve gerekse de IPTV kutularında kullanılabilecek uygulamalara örnekler vereceğim.

TiviMate

      TiviMate, Android TV box’lar için en iyi IPTV uygulamalarının başında geliyor.  Mobil versiyonunun halen bulunmadığı TiviMate,  birden fazla oynatma listesini, kanalların ve kategorilerin yeniden adlandırılmasını ve gizli kategorileri destekliyor. Uygulamada kanalların TV rehberinde görünme sırası özelleştirip, arama özelliğinden yararlanabiliyorsunuz. Uygulamaya eklenen M3U dosyasındaki kanalların tıpkı televizyonlarda olduğu gibi çok hızlı geldiğini ve kanallar arasında çok seri hareket edilebildiğini söyleyebiliriz.

      TiviMate’in ücretsiz sürümü, kurulum yaptıktan sonra fazla değişiklik yapmadan, kendinizin yükleyeceği M3U listesinin izlenmesi durumunda oldukça işinize yarıyor. Diğer taraftan,  Pro versiyonu kullanmaya başlandığında, uygulamada her türlü değişiklik yapma şansına sahip oluyorsunuz.

Perfect Player IPTV

      Bazı IPTV uygulamaları sadece Android platformlarda çalışmasına rağmen, Perfect Player birden fazla platformda çalışma yeteneğine sahip. Perfect Player sadece TV kutuları ile değil, tabletler ve akıllı telefonlarla da uyumlu bir uygulama olarak öne çıkıyor. Uygulamanın bilgisayarlar için de versiyonu bulunuyor.

      Perfect Player’daki dosyaları, SD kart veya USB depolama cihazı gibi harici bir kaynaktan da izleyebiliyorsunuz. Çalma listelerini, EPG’leri ve daha fazlasını bulmak için bir IPTV kaynak sunucusuna da bağlanabiliyorsunuz. Perfect Player’i geleneksel bir TV uzaktan kumandası veya bilgisayarın klavye ve mause’unu kullanarak kontrol edebiliyorsunuz.

IPTV

      Gerek internet servis sağlayıcısından ve gerekse de web’de bulunan herhangi bir kaynaktan televizyon  izlenebilen IPTV uygulaması,  M3U ve XFPF listesi çalma desteği sunuyor. Uygulamada çalma listesi geçmişi, dahili ve harici video oynatma ve ebeveyn kontrol seçenekleri sunuyor.

      IPTV uygulaması herhangi bir yerleşik kanal içermiyor. Bu uygulamayı kullanabilmek için kendi oynatma listenizin olması gerekiyor.

      Uygulamada TV kanallar; ızgara, liste veya döşeme şeklinde gösterilebiliyor. Uygulamanın Pro sürümünde reklam bulunmuyor. Ayrıca, genişletilmiş çalma listesi seçeneği de yine Pro versiyonunda bulunuyor.

IPTV Smarters Pro

      Birçok dağıtıcı arasında tercih edilen Smarters Pro’da kanal M3U URL’lerini kullanabiliyorsunuz. Uygulama, filmleri ve TV şovlarını destekliyor.  Uygulama eğer istenirse harici video oynatıcılarıyla da entegre olabiliyor.  Uygulamanın Android, iOS, Windows ve Mac platformların için de versiyonları bulunuyor.

      Twitter takip için @salihertugrul  YouTube Kanalım

Cevap bırakın