iPod 15 yaşında

0

original_first_gen_ipod_by_applesque-d4zlbej

Apple tarih boyunca teknolojinin yönünü değiştiren birçok ürünün altına imzasını atan bir şirket olarak bilinir. İşte o ürünlerden biri olan iPod bundan tam 15 yıl önce Steve Jobs tarafından tanıtılmıştı.

İlk iPod’un Apple için çok büyük bir önemi var. iPod, Apple’ın niş bilgisayar üreticisi konumundan çıkıp dünyanın en değerli şirketi olması yönünde önünü açtı. iPhone’lara ilham oldu. Apple’ın deyimiyle ‘dünyanın değişimine’ katkıda bulundu.

İlk çıktığında sadece Mac’lerden kontrol edilebilen, 5 GB hafızası olan iPod’un çok satması beklenmiyordu. Hatta projenin geliştirilme sürecinde neredeyse tüm şirket iPod’a büyük risk gözüyle bakıyordu. İlk başlarda gerçekten de çok satmadı.

Cihazın Windows bilgisayarlar üzerinden kontrol edilememesi onu rakip MP3 çalarlardan geri bırakıyordu. Ancak 2003 yılı geldiğinde işler değişti. Apple sadece Windows PC’lerde de çalışabilen yeni kasalı iPod’u tanıtmakla kalmadı, Windows için iTunes ve iTunes Music Store’u da tanıttı. Olan oldu, iPod satışları patlamıştı.

ipod-touch-6th-gen

İnsanların cebine binlerce şarkı sığdırabilmesi fikri çok çekiciydi, iPod ve beyaz kulaklıkları artık bir statü göstergesi olmaya başlamıştı. Sonraki yıllar cihazın Mini, Shuffle ve Nano modelleri çıktı. iPod artık bir fenomendi ve 2007’ye, iPhone’un tanıtımına, kadar hiç gündemden düşmedi.

iPod’un Apple tarihinde dolayısıyla da teknoloji tarihinde yeri çok büyük. Mutlu yıllar iPod.

Cevap bırakın