iPhone’un varsayılan uygulamalarına alternatif uygulamalar

0

  iPhone’da varsayılan uygulamaların yerine kullanılacak alternatif uygulamalar oldukça fazla. Bu haftaki yazımda iPhone’da varsayılan olarak gelen uygulamaların yerine kullanılabilecek uygulamalardan bahsedeceğim.

Maps yerine Citymapper

cittymapper_1121_1

   iPhone Maps uygulamasının ilk yayınlandığında eksiklikleri olmasına rağmen, yapılan güncellemeler ile oldukça iyi bir noktaya geldiğini söyleyebilirim. iPhone’da varsayılan olarak gelen Maps uygulaması yerine, alternatif olarak Citymapper uygulamasının da iyi bir alternatif olduğunu söyleyebilirim.

  Citymapper uygulaması; toplu taşıma, yol çalışmaları ve hava durumu gibi konularda gerçek zamanlı bilgiler sunabiliyor. Ayrıca, Uber ile entegrasyonu olan uygulamada, ulaşım araçlarının haritası ve bisiklet yolu paylaşım bilgilerini de bulunuyor.  Citymapper, özellikle sık yurt dışı seyahatine giden kullanıcılar için oldukça uygun bir alternatif olarak öne çıkıyor.

   Uygulamada bir noktadan başka bir noktaya  gidebilmek için ihtiyaç duyulabilecek her türlü bilgi bulunuyor. Uygulama, gidilmek istenilen noktaya olan metro, tren ve otobüs seferleri konusunda ayrıntılı bilgiler de barındırıyor.

  Uygulama IOS adresinden indirilebilir.

Reminder (Hatırlatıcı) yerine Wunderlist

Wunderlist_101_1

  iPhone’da reminder (hatırlatıcı) uygulamasının ne kadar yararlı bir uygulama olduğunu söylemeye gerek bile yok. Reminder uygulaması yerine daha fonksiyonel hatırlatıcılar oluşturabilmenin alternatif yolları da var elbette. Bu uygulamalara örnek olarak Wunderlist’i verebilirim.

   Wunderlist ile not alıp, iş planlaması yapabilirsiniz. Aynı zamanda yapılacaklar listesi oluşturabilir, alışveriş listesi, ekipçe takip edebileceğiniz iş listeleri geliştirebilirsiniz.  Uygulamanın en keyifli yanlarından birisi de online desteği sayesinde, istediğiniz zaman konuya başkalarını da davet edebiliyor olmanız.

   Uygulama IOS adresinden indirilebilir.

Kamera uygulaması yerine Manual

manuellapp_101

   Manual uygulamasında iPhone’da varsayılan olarak gelen kamera uygulamasından farklı olarak; çekim hızı, odaklama ve sıcaklık gibi manuel olarak ayarlanabilen özelliklerin olmasıdır. Fotoğraftaki sıcaklık ve derinlik ayarlarını direk olarak ayarlayabilir, loş ortamlarda daha net çekimler yapabilirsiniz.

  Farklı hava şartlarında aynı ayarlar ile çekilen fotoğraflarda istenmeyen sonuçlar oluşabilir. Manual uygulaması sayesinde, fotoğraflardaki sıcaklık ayarları ile oynayarak, istenilen sonuçlar elde edilebilir.

   Uygulama IOS adresinden indirilebilir.

Notes (Notlar) yerine Simplenote

simplenote_201

    Simplenote uygulamasının en önemli özelliklerinin başında, alınan tüm notları diğer tüm platformlardan görebiliyor olmak geliyor. Alınan notların internet üzerinden yayınlanarak, paylaşılabiliyor olması da bir diğer önemli özelliği. Ayrıca, alınan notlara bütün cihazlardan erişilebiliyor olmakta yine avantajları arasında geliyor. Uygulama ile alınan notlar yedeklenip, silindiğinde geri getirilebiliyor.

   Uygulama IOS adresinden indirilebilir.

Safari yerine Google Chrome

googlechrome_121

   iPhone üzerinde varsayılan olarak gelen Safari uygulamasından sıkıldıysanız, Google Chrome’un tam size göre olduğunu söyleyebilirim. Google Chrome’da arama yaparken, mobil tarayıcı ile konuşabilirsiniz. Aradığınız şeyi daha hızlı bulmak için, Google’ın sesli arama özelliğinin gücünden yararlanarak, sorularınızı sadece söylemeniz yeterli hale gelmiş durumda.

   Web sayfalarını hızlı açması, cihaza özel kısayollar sunması, pilden tasarruf sağlaması diğer özellikler arasında geliyor.

   Uygulama IOS adresinden indirilebilir.

Saat (Clock) uygulaması yerine Sleep Cycle

SleepCycle_112

  Uyku alışkanlıklarını ve uyku analizinizi çıkartabilen Sleep Cycle uygulaması, iPhone’un ivmeölçer’ini kullanarak, uyku esnasında vücudunuzun hareketlerini algılıyor ve ne kadar derin uykuda olduğunuzu belirleyebiliyor.

  Uygulama gece boyunca hareketlerinizi takip edebiliyor. Ne zaman derin uykuda olduğunuzu, ne zaman rüya gördüğünüzü, ne zaman hafif uykuda olduğunuzu ölçüp, dilerseniz bunları size saat ve grafik bazlı olarak gösteriyor. Kullanmak için tek yapmanız gereken; alarmı ayarlayıp, telefonunuzu yastığın altına koymak.

    Uygulama IOS adresinden indirilebilir.

Mail uygulaması yerine Microsoft Outlook

MicrosoftOutlook_0121

   Microsoft Outlook uygulaması, Microsoft Exchange, Office 365, Outlook.com, iCloud, Gmail ve Yahoo Mail desteği sunuyor. Uygulama kullanıcıları, küçük fontla yazılmış e-postaları daha kolay okuma kolaylığına sahip oluyor. Uygulama aynı zamanda, birden fazla e-posta servisi kullananların sadece tek bir uygulamadan tüm e-posta iletişimlerini kontrol etme olanağı sunuyor.

   Uygulama IOS adresinde indirilebilir.

Cevap bırakın